Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Yumurta Ağacı Nedir Nelere İyi Gelir

06.04.2016
3.980
Yumurta Ağacı Nedir Nelere İyi Gelir

yumurta ağacı nerede yetişir yumurta ağacının sağlığa ne faydası var yumurta ağacı kilo verdirir mi yumurta ağacı süs bitkisi mi garip bitkiler şifalı sebzeler…

Beyaz patlıcan, yumurta ağacı ve süs patlıcanı olarak da bilinen yumurta ağacı 70-80 Cm kadar boylanabilen çok çabuk yetişen ve çabuk ürün veren bir bitkidir. Yumurta biçiminde küçük meyveleri nedeniyle yumurta ağacı adını almıştır.

yumurta ağacı nasıl yetiştirilir

Esasen bu bitki her yönü ile patlıcana benzemekte olup, yaprakları, meyve sapları, tohumları, çiçekleri ve meyvelerinin iç yapısı patlıcanla aynıdır fakat bazı kaynaklar yenmeyen bir tür olduğunu öne sürmektedir. Şubat, Mart ve Mayıs aylarında ekilir. Yumurta ağacının üretimi tohumla yapılmaktadır.Tek yıllık bir bitki olan yumurta ağacının ilk aşamada beyaz olan meyveleri olgunlaştıkça sarı bir bir renk almaktadır.Güneşli yada yarı gölge yerleri seven bitki ilk bahar aylarında mor renkte çiçekler açar.

Yumurta ağacı süs bitkisimidir

FAYDALARI: Siyahı safra yapar, pişmiş patlıcan ezmesi basur hastalığına karşı faydalıdır. Yağda kızartmakla yan etkisi giderilmiş olur. Mor cinsi gıda bakımından daha iyidir. Patlıcan cildi bozar ve siyahlaştırır, ağzın tabii kokusunu da bozar. Safra, basur, habis ur, gözeneklerde tıkanıklık ve cüzam gibi hastalıklara sebep olur.

Yumurta ağacı yenir mi

Patlıcan, damarları yüksek kolesterolün yarattığı kötü etkilerden korur. Patlıcan yedirilen hayvanlarda, özellikle mide kanserine çok seyrek rastlandığı gözlenmiştir: insanlarda da aynı etkiyi yapıp yapmadığı araştırılmaktadır. Beyaz Patlıcan, istemsiz kas kasılmalarını önleyen maddeler içermektedir. Beyaz Patlıcan, içerdiği yüksek orandaki lifiyle pekliğe (hazımsızlığa) iyi gelir.

Yumurta ağacı ne zaman ekilir

UYARI: Olgunlaşmamış patlıcanda solanin adlı bir madde bulunur. Böyle patlıcanları çiğ olarak yemek, bu madde nedeniyle zehirlenmelere yol açabilir. Ancak patlıcan pişirildiğinde bu madde parçalanarak yok olur. Ayrıca, güç sindirilen bir besin olduğundan çocuklara, patlıcan yemesi için ısrar edilmemelidir.

yumurta ağacında tek yumurta

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Çam Çırası Suyu Nelere İyi Gelir,Nasıl Yapılır

çıra suyu nedir nelere iyi gelir,çam çırası suyu şeker iyi gelir mi,obezler çıra suyu kullanmalı mı,çıra suyu kilo verdirir mi,çam...

Kapat