Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Yoğurt Otu Cildi Güzelleştirir Kırışıklığı Önler

17.08.2015
5.856
Yoğurt Otu Cildi Güzelleştirir Kırışıklığı Önler

Çayı Cildi Gerginleştirir Gırtlak Kanserine İyi Gelir Yoğurt otu eskiden peynir yapımında kullanıldığından bu adı almıştır. Ülkemizde Ankara, Adana, Antalya, Bolu ve Çanakkale’de yaygın olarak yetişir. Bu çok yıllık otsu bitkinin sapları uzun ve çiçekleri salkım şeklinde, yeşil-beyaz renklidir. Yörelere göre yapışkan otu, çoban süzeği, sünnetlik otu, sünnetlice otu ve kaz otu gibi isimlerle de bilinir. Sapındaki tüylerin yardımıyla rahatlıkla her yere tırmanabilir, sarmaşık gibi ilerleyebilir.

Yogurtotu Sinirleri yatıştırırmı

Yunanlılar ve Romalılar bitkiyi yılan ısırıklarına karşı kullanmışlardır. Orta çağ hekimleri deri döküntüleri, guatr, iskorbüt, karaciğer rahatsızlıkları, ödem gibi hastalıkların tedavisinde yoğurt otunu kullanmışlardır. Yoğurt otu bitkisinden; yoğurt otu çayı, yoğurt otu tentürü, yoğurt otu ekstresi, yoğurt otu şurubu ve kremi üretilir. Ayrıca içeriğindeki flavonlar ve tanen zenginliğiyle çok çeşitli ilaçların muhteviyatına girmiştir.

Yoğurtotu Çayı Nelere İyi Geliyor

Halk arasında yoğurt otu çayı içmenin vücudu ve kanı temizlemeye, idrar söktürmeye, ağız içindeki yaralara, psikolojik hastalıklara, uykusuzluğa iyi geldiğine inanılır. Uygun şartlarda kurutulan yoğurt otu, ağzı kapalı bir kapta, loş, serin ve kuru bir ortamda saklandığın da ömrü 1 yıldır.

Yoğurt Otunun Faydaları: Yoğurt otu iyi bir iştah açıcı ve idrar söktürücüdür. Vücudu ve kanı temizler. Kansere karşı koruyucu etkisi vardır. Cilt kırışıklarını gerginleştirir. Böbrek, dalak, pankreas,karaciğer hastalıkları ve guatra karşı etkili bir bitkidir.

Yoğurtotu Çayı Kanı Temizliyormu

Sara, Parkinson gibi sinirsel hastalıklarda faydalıdır. Egzama gibi deri hastalıklarına da iyi gelir. Sinirleri yatıştırır. Gastrit,Bağırsak nezlesi, ülser, ödem, kan dolaşımı bozukluğu,kum ve taş şikayetlerinde faydalıdır. Ağız ve gırtlak kanserinde kullanılır.

Yoğurt otu Nelere İyi Gelir

Yoğurt Otu Nasıl Kullanılır: Yoğurt otunun toprak üstü kısımları kurutulduktan sonra suda kaynatılarak yapılan çayı kullanılır. Çayı içilebileceği gibi haricen yara ve deri hastalıklarına pansuman yapmak için de kullanılabilir.

Yoğurt otu Egzama gibi deri hastalıklarına İyi Gelirmi

Yoğurt otu çayı hazırlamak için; 2 çay kaşığı taze veya kuru yoğurt otu bitkisi 150 ml kaynar su ile haşlanır ve 10 dakika demlenip, süzülür. Bitkinin sıkılarak çıkarılan suyu içilir yada cilt için sürülerek kullanılır.

Yoğurt otu Cilde İyimi Gelir

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
İçindeki Yağ Molekülü Lösemiye İyi Geliyor

lösemi nedir kan kanserine ne iyi gelir avokado lösemiye iyimi geliyor lösemi nasıl tedavi edilir kansere iyi gelen bitkiler kanserle...

Kapat