Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Yaşlılık Lekelerini, Kaşıntılı Ayak Mantarlarını Yok Ediyor

25.12.2015
1.689
Yaşlılık Lekelerini, Kaşıntılı Ayak Mantarlarını Yok Ediyor

aynısafa bitkisi nedir nelere faydası olur yaşlılık lekelerini aynısafa giderir mi ayak mantarlarına iyi gelen bitkiler aynısafa çayı nasıl demlenir…

Latincesi Narcissus tazetta olup, Nergis de denir. 20 – 80 cm arası yüksekliği olan soğanlı bir bitkidir. Dalları tüylüdür. Çiçekleri sarı – turuncu arası değişir. Çiçeklerinin bazıları tek kat, bazıları ise katmerli ve kat katdır. Şifa bakımından hepsi aynı olup şifa özellikleri değişmez. Sap ve yaprakları etli ve yapışkandır. Çiçekçilerde bulunan bir süs bitkisidir. Sabah saat 7’den sonra hala çiçekleri açılmamışsa yağmur yağacak demektir. Haziran başlarından, Sonbahar sonuna kadar çiçek açan Mevsimlik bir bahçe bitkisidir. Karotin, likopin, violaksantin, neolikopin, sitroksantin, flavohrom, flavoksantin, hrintemaksantin, eterik yağ, reçineler, helme, meyve asitleri içerir. Halk arasısında Altıncık, Bahçe nergisi, Gecesafası, Calendula arvensis, Marigold, Souci, Mirabolis, Calendula officinalis gibi isimlerle de bilinir.

Aynısafa Ayak Mantarlarına iyi gelir mi

FAYDALARI: Ağrı kesici olarak kullanılır. Ağrıyan her bölgeye merhemi sürülebilir. Ağrılar hafifler, gerginlik ve sertlikler gider. İdrar tutukluluğunu giderir. Terletici özelliğe sahiptir. Aybaşı kanını söktürür ve düzene sokar. 12 parmak bağırsağı ülserlerinde kullanılabilir. Kaşıntılı ayak mantarlarını yok etmede çok iyi gelir.

Aynısafa Adet Düzenler mi

Kan çıbanı, derideki pigment lekeleri, ihtiyarlık lekeleri için öz suyu deriye sürülür, çok faydalıdır. Kronik egzamaların iyileşmesinde etkin bir bitkidir. Bebeklerdeki isiliklerin lokal tedavisinde etkindir. Diş etleri Rahatsızlıklarında Kullanılır. Ezik ve yaralara sürüldüğünde iyileşme çabuklaşır. Aynı şekilde yanık yaralarında da emniyetle kullanılır.

Aynısafanın ağrı giderici Özelliği varmı

ÇAYI: Aynısafa çayı, kan temizleyici bir bitki çayı olarak, mikroplu sarılıkta çok yararlıdır. Bir tatlı kaşığı bitki 200 ml. kaynar suda haşlanır. Sonra 10 – 15 dakika demlenir, süzülür.

TENTÜRÜ: 1 avuç dolusu çiçeği 1 litre cin veya votka içinde her gün ara sıra çalkalanarak 14 gün civarında güneşte bekletilir, süzülür. Su: Sap, yaprak ve çiçekleri yıkanıp preslenmesi ile elde edilir.

Aynısafa Yaşlılık lekelerini Giderir mi

MERHEM: 4 Avuç dolusu yaprak, sap ve çiçek karışımı ince bir şekilde kıyılır. 500 gr. içyağı içinde kızdırın, karıştırın, kendini bırakınca ateşten alın, üstünü örtün ve bir gün soğumaya bırakın. Daha kıvamlı ve dayanıklı bir merhem için 250 gr. vazelin katılabilir. Ertesi gün bir tülbentten geçirerek kavanozlara doldurun. Vazelin katkılı olan merhemi buz dolabında saklamak gerekmez, ancak serin bir yerde bekletilmelidir. BANYO: 100 gr. bitki 3 litre suya aksamdan yatırılır. Banyodan evvel 5 dakika kaynatılır. Banyo suyuna katılır.

Aynısafa Ayak Mantarlarına iyi gelir mi

UYARI: Hamileler ve emziren annelerin kullanması tavsiye edilmez.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Erkekte Cinsel Gücü Artırır Kadınlarda Cildi parlatır

tere nelere iyi gelir tere cinsel gücü artırıyor mu tere bayanların cildine iyi gelir mi karaciğere iyi gelen bitkiler safra...

Kapat