Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Yağlı Ciltlere, Sivilcelere, Depresyona İyi Gelir

29.05.2016
1.006
Yağlı Ciltlere, Sivilcelere, Depresyona İyi Gelir

bergamot yağı nelere iyi gelir bergamot çiçekleri çaya katılır mı bergamot reçeli nasıl yapılır bergamot yağı ilaç sanayinde kullanılır mı şifalı meyveler…

Latincesi; Citrus bergamia olan bergamot ağacı. Sedef otugiller familyasından gelen bu bitki çeşidi 4 metre boyuna kadar uzayabilen ağaç şeklinde bir bitkidir. Bergamot bitkisinin yaprakları uzun ve koyu yeşil renginde, çiçekleri ise yapraklarına göre oldukça küçük ve beyaz renktedir. Meyveleri ise küre ve armut biçiminde daha çok limona benzer biçimde büyümektedir. Limon sarısı şeklinde olan meyvelerinin Hafif ekşimsi bir tadı vardır. Bu Ağacın ana vatanı Hindistan olup, buradan Dünyaya yayılmıştır. Ülkemizde ise Doğu Akdeniz kıyılarında Adana,

Bergamot Çiçekleri Çaya Karıştırılır mı

Mersin, Hatay Antalya gibi illerde yetişmektedir. Bergamot meyvesinin kabukları sıkılarak elde edilen bergamot esansı, yeşilimtırak sarı renk de güzel kokulu ve biraz acıdır. Bergamot ayrıca limonata, meyve suyu gibi sıvılara tat vermek amacı kullanıldığı gibi, çayı ve yağı daha birçok alanda kullanılan önemli mineral ve vitamin ihtiva eden bitkilerdendir.

bergamot Meyvesi böbreklere faydalımı

FAYDALARI: Çiçeği ve yaprağı genellikle kozmetikte, ilaçlar¬da ve çaylarda koku ve farklı lezzet vermek amacıyla kullanılır. Ayrıca, bergamot dan elde edilen bergamot yağı tedavi amacıyla da kullanılır. Bergamot bitkisinin esansı başta çay ve ilaçlar olmak üzere birçok maddeye hoş bir koku vermek amacıyla kullanılabilir.

Bergamot Mide Bulantısına İyimi Gelir

Bergamot yağı depresyona karşı olukça etkilidir. Rahatlatıcı etkisi ile uyku bozukluklarına iyi gelir. Rahatlatıcı ve dinlendirici etkisi ile uykuyu düzenler. Mikrop öldürücüdür. Kadınlarda adet döneminde görülen ağrıları geçirir. Mide bulantısını durdurur, mide ve bağırsaklardaki aşırı gazı alır.

Bergamot Mideye İyi Gelir mi

Soğuk algınlığına karşı koruyucu etkisi vardır. Böbreklerin düzenli çalışmasını sağlayarak vücut direncini arttırır. Bergamot bitkisinden elde edilen bergamot yağı birçok tedavi için kullanılmaktadır. Sinek ısırıklarında, yağlı ciltlerde ve sivilceler de ayrıca da boğaz ağrılarında da kullanılmaktadır.

Bergamot Yağı Adet Düzenler mi

Sindirim sistemi hastalıklarına, bağırsaktaki gaz birikintilerine ve mide ağrıları olmak üzere daha birçok hastalığa yararı bulunmaktadır. Bergamot ağacının yaprağını çiğnemek, ağızdaki istenmeyen kokuları giderici etkisi vardır. Ayrıca salatalarda ve et yemeklerinde de kullanılabilir. Kabuklarından da bergamot reçeli yapılır.

Bergamot Yaprakları İlaçlarda kullanılır mı

Bergamot Sütü: Bir bardak kaynamış süte, bir yemek kaşığı kuru bergamot yaprağı katıp, 5- 7 dakika bekletip süzerek, tadına doyulmaz bir bergamot sütü yapabilirsiniz.

Bergamut Yaprağı ve Çiçeği Kozmatikte Kullanılır mı

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Miğfer Otu Gut Ve Romatizmaya İyi Gelir

miğfer otu nedir nelere iyi gelir gut hastalığına iyi gelen otlar miğfer otu kalp hastalığına iyi gelir mi üşütmeye iyi...

Kapat