Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Yağı Ayrı Yaprağı Ayrı Doğal Birer Mucize

08.07.2015
1.954
Yağı Ayrı Yaprağı Ayrı Doğal Birer Mucize

defne yağı nedir defne yağı nerede kullanılır defne yaprağının faydaları defne çayı defne sabunun faydaları saçlara iyi gelen bitkiler şifalı otlar şifalı meyveler…

Yağı Ayrı Yaprağı Ayrı Doğal Birer Mucize Defne, her zaman yeşil bir ağaçtır. Yazın ve kışın yaprağını dökmez. Aromatik bir bitki olan defnenin kokusu hoştur. Defne yaprağı, yemeklere lezzet vermek amacıyla kullanıldığı gibi tıbbi etkileri de bulunmaktadır. Defne yaprağı tentür, çay ve natürel ilaç yapımında kullanıldığı gibi yaprakları çorba, balık, et gibi yemeklere koku vermek içinde kullanılır.

Et ve Balık Yemeklerine Tat Verir

Yapraklarını dökmeyen ve siyah kabuklu ağaç olan defne ülkemizde genel olarak Ege, Akdeniz ve Karadeniz de yetişir. Yaprağı ve meyvesinin yağı ihraç ürünlerimizdendir.Avrupaya ihraç edilen ve Avrupa ülkelerinde ilaç ve kozmetik sanayinde kullanılan Yapraklar genel olarak mayıs ve ekim ayları arasında toplanan yapraklar daha etkilidir.

Defne Tohumu İlaç yapımında Kullanılır

Meyveleri önce yeşilken daha sonraları siyah bir renk alır. Defne bitkisinin tıbbi ve kozmetik amaçlı olarak kullanılan bölümü yaprak ve yaprağından elde edilen uçucu esansiyel yağdır. Defne meyvelerinden elde edilen defne yağı antiseptik özelliğe sahiptir. Defne Yaprağının Faydaları Mikrop öldürücü İdrar söktürücü Terletici Spazm çözücü Ağrı kesici etkilere sahiptir. Defne yapraklarıyla hazırlanan banyo adet öncesi gerginlik ve ağrıları giderir. Romatizma ağrılarına, Kas yorgunluklarına iyi gelir.

UYGULAMA:3 avuç defne yaprağını 1 litre kaynar suda 5 dakika kısık ateşte kaynattıktan sonra bu su, ılık su dolu küvete eklenir. Banyo süresi en fazla 30 dakikadır

Defne Yağının Faydaları:

Defne Yaprağı Nelere Faydalı

Defne yağı defne ağacının zeytine benzeyen meyvesinden çıkarılır ve bundan yapılan garlı sabun saç ve cilt sağlığı için kullanılır. Defne yağı, yağ asitleri ve esansiyel yağlardan meydana gelir ve çok güçlü antioksidan ve antiseptik etkinlikteddir. Defne yağı en çok saç dökülmesine karşı kullanılır. Saç tellerini güçlendirir. Kepeklenmeyi azaltır. Romatizmal rahatsızlıklarda masaj yağı içerisinde lokal olarak kullanılır. Sedef ve egzemada kullanılan bitkisel kremlerin içinde de bulunur. Defne yağının spazm çözücü yangı ve ağrı giderici etkisi bulunur. Defne yağı Hatayda sabun yapımında kulanılır. Defne Sabununun Faydaları Saçları besler, yumuşaklık ve parlaklık kazandırır. Defne sabunu antiseptik ve nemlendirici etkiye sahip olduğundan dolayı düzenli kullanımı saçın kepeklenmesini ve saçta mantar oluşumunu önler.

Defne Yağı Sabunu

Defne sabunu saç diplerindeki gözenekleri açar ve saç dibi tahrişlerini onarıcı etki gösterir. Defne yağlı sabun cilt güzelliği için kullanılır. Defne sabunu derideki gözenekleri açıp rahatlatır. Kuru cildi nemlendirir. Mantar, egzama ve deri hastalıklarında kullanılabilir.

 

Defne Yaprağı Çayı Nasıl Hazırlanır?

Defne Çayının Faydası Nedir

Defne yaprağı çayını 2 farklı şekilde hazırlayabilirsiniz. 1 büyük bardak çay için 3 defne yaprağını suyla birlikte kaynatın ve ocağın altını kapattıktan sonra 3-4 dakika demlenmesini bekleyin. Veya suyu kaynattıktan sonra defne yapraklarının bulunduğu bardağa dökün ve bardağın ağzı kapalı şekilde 8-10 dakika kadar demleyin. Çayın tadı sert gelirse 2-3 yemek kaşığı süt ya da 2 çay kaşığı balla tatlandırabilirsiniz. Defne Kullanımında dikkat edilmesi gerekenler:

Saç Dökülmesini ve Kepeği Önler

Hamilelerin kullanması sakıncalıdır. Defne yağı alerjiye neden olabilir Kullanılan defne türü Akdeniz defnesidir. Zehirli defne türleri olduğu için hangi türünün kullanıldığından emin olmak gerekir. Yaban defnesi, Arabistan defnesi gibi türleri zehirlidir

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Bu Çay Karaciğer Hastalarına İyi Geliyor

zerdeçal nedir zerdeçal çayı nasıl yapılır zerdeçal çayının faydaları zerdeçalın vücuda faydaları nedir karaciğere ne iyi gelir şifalı bitkiler şifalı...

Kapat