Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Yabani Yulaf (Şifan) Nelere İyi Gelir ?

08.05.2019
111
Yabani Yulaf (Şifan) Nelere İyi Gelir ?

Yabani Yulafın Faydaları

Yabani yulaf, yulaf bol nişastalı taneleri için yetiştirilen bir tarım bitkisidir. Yulafı daha çok hayvan yemi olarak kullanılan bu tahıldan insanların beslenmesinde de yararlanılır. Yulaf buğday ya da arpa gibi başaklara benzemeyen salkım biçimindeki dağınık başakların sayesinde öbürleri kolayca ayırt edilir. Yabani yulaf ise çok daha dağınıktır. Yabani yulaf her yerde yetişebilir. Yabani yulafın ya da normal yulafın arasında pek fazla fark yoktur. Eski zamanlarda, yulaf eşya yapımında kullanılmaktaydı fakat zamanla keşfedilen faydaları onu takdir edilen bir çay haline getirmiştir. Yulaf bitkisi hemen hemen tüm kıtaların ılıman bölgelerinde yetişmektedir. Özellikle yulaf unu ve yulaf ekmeği yapmak için kullanılmaktadır; Britanya’da, aynı zamanda bira yapmak için kullanılır.

Oldukça Fazla Faydaya Sahip

Yabani yulafın diğer yulaftan daha sağlıklı olduğunu da söyleyenler bulunmaktadır. Yabani yulafı çoğu ziraatçılar bile yabani bir yulaf olduğunu bilemezler. Beyaz, siyah, sarı, kırmızı ya da boz tohumlu kısa ya da uzun sapı pek çok çeşitleri olan yabani yulaf değişik iklim toprak şartlarına uygunluğuna göre yetişir.  Yulaf samanı çayının hoş bir tadı olmasa da uzun yaşamın sırrı olarak görülmektedir. Bunun nedeni yulaf samanında bulunan vitaminler, mineraller ve diğer bileşenler oldukça çeşitli olmasıdır. Yulaf samanı çayı vitamin A, E vitamini, folat ve pantotenik asit dâhil olmak üzere altı farklı B vitaminleri açısından doğal bir destek sağlamaktadır. Mineral içeriği magnezyum, demir, kalsiyum, manganez ve fosfor olarak sıralanmaktadır. Yulaf samanı çay içmek; yulaf samanının sahip olduğu bileşenlerin antioksidan ile birlikte pek çok faydasından yararlanmak; ayrıca protein ve lifi temin etmek için mükemmel bir yoldur. Bu olumlu özellikleri sayesinde, Yulaf samanı çayını günlük besin programınıza eklemek için oldukça fazla faydaya sahiptir.

İstenmeyen Duyguları Uzaklaştırıyor

Her yudumda içerdiği güçlü ve doğal besinleri bilerek yulaf samanı çayınızdan daha fazla keyif alabilirsiniz.
Diüretik (idrar söktürücü) özelliğine sahiptir: Yulaf samanı çayı ile sunulan sağlık yararlarından biri idrar söktürücü olarak hareket etmesidir. Bu çay idrara çıkmayı artırarak, mesane temizlenmesine yardımcı olmaktadır. Diüretik bitkisel çaylar mesane enfeksiyonlarının neden olduğu bazı belirtileri de iyileşmek için yardım etmesinin yanı sıra böbrek taşı ağrısının hafiflemesini sağlamaktadır. Düzenli olarak yulaf samanı çayı içmek vücuttaki suyu absorbe ederek sodyumu artırmaktadır; böylece vücuttaki fazla suyun dışarı atılması ile mesane enfeksiyonlarının gelişmesini de azaltmaya destek olmaktadır. Stresi azaltmaya yardımcı olur: Yulaf samanı çayı aynı zamanda vitamin A ve B kompleksinin yanı sıra kalsiyum ve diğer yararlı mineraller, vitaminler bakımından oldukça zengindir. Bu nedenle yulaf samanı çayını düzenli olarak içmek stres, anksiyete ve yorgunluk gibi istenmeyen duyguları vücudu yatıştırarak ve sakinleştirerek yardımcı olmaktadır.

Vitaminler Açısından Oldukça Zengindir

Ayrıca yulaf samanı çayı tiroide koşulları ya da östrojen eksikliği nedeniyle oluşan iştah kaybı gibi bir sorun olduğunda kişiyi yemek yemeye teşvik etmeye yardımcı olmaktadır. Bu nedenle bitkisel ilaç iştah kaybı için mükemmel bir seçimdir. Ancak yulaf samanı çayının bu önemli etkisinden istenilen faydayı temin edebilmek için düzenli olarak tüketmeye dikkat etmekte yarar vardır. Kemik, cilt, saç ve tırnak sağlığı için faydalıdır: Bir fincan yulaf samanı çayı (infüzyonunu) yaklaşık 300 mg kalsiyum içermektedir. Bu durum yetişkin kadınlar için önerilen günlük kalsiyum alımının dört katıdır. Ayrıca, güçlü saç, tırnak ve kemikler için önemli olan silis, demir, çinko, magnezyum ve B vitamini (B-12 hariç) açısından oldukça zengindir. Atkuyruğu ve ısırgan ile birlikte, kemik yapısının iyileşmesi ve sağlığı için eşsiz bir iksir rolü görmektedir. Diğer yandan kaşıntılı ve kuru cildi yatıştırmak için banyo suyuna bir ya da iki bardak ekleyebilirsiniz.

Kansere Karşı Vücudu Korur

Bir kaç gün için yulaf samanı çayı aldıktan sonra fark ilk şey bu çayın enerji verme yeteneğine sahip olduğudur. Vücut çökmeden veya kalp patlayacak gibi hissetmeden gün boyunca daha fazla enerjiyi temin etmektedir. Yulaf samanı çayı içmek enerji içecekleri veya şekere gerek kalmadan daha uyanık hissetmek ve beyin ve kan damarları akışını artırmak için oldukça iyi bir yoldur. Kanser karşıtıdır, kolesterol ve kan şekerine etki eder: Bazı kanıtlar yulaf samanın bir anti-tümör bileşeni olarak adlandırılan B-sitosterol içerdiğini bu nedenle bazı kanserlerin oluşma riskini azaltabileceğini göstermektedir. Diğer kanıtlar ise yulaf samanı çayının kan şekerini ve düşük kolesterolü stabilize etmeye yardımcı olabildiğini göstermektedir.  Afrodizyak etkisine sahiptir: Geleneksel olarak afrodizyak olarak kullanılan yulaf samanı çayı üzerine bu konuyla ilgili olarak araştırmalar yapılmıştır ve iddiaların çokta yanlış olmadığı ortaya çıkmıştır. Yulaf samanı çayı cinsel isteği artırmakta ve önemli bir unsur olan dolaşımı desteklemeye de yardımcı olmaktadır.

Kramp Ve Şişkinliklere İyi Gelir

Bazı geleneksel tedavi yöntemlerinde yulaf samanı çayının menstrüel kramp ve şişkinlik için rahatlama sağlayabildiği söylenmektedir. Bu bitki aynı zamanda yaygın olarak kullanılan doğal bir diüretiktir; bu nedenle şişkinliği azaltmaya yardımcı olabilmek için nazik bir araç olarak kullanılmıştır. Diüretikler ayrıca böbrekler ve idrar yollarını desteklemek ve ya temizlik sürecine etki etmekte olan önemli yardımcılardır
Enfeksiyonları tedavi etmeye yardımcı olur: Yulaf samanı bir çay ya da öz olarak kullanıldığında, depresyonu savuşturmak için bir tonik olarak kullanılmaktadır. Yulaf saman çayını yaygın besin değerleri ve merkezi sinir sistemini güçlendirmek için geleneksel ve bitkisel bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Ayrıca bir uyarıcı olarak kabul edilen homeopatlar içermesi nedeniyle karaciğer enfeksiyonları ve artrit tedavisine yardımcı olmak için de kullanılmaktadır.

Yulaf Samanı Çayı Nasıl Kullanılmalı ?

Hazırladığınız yulaf samanı çayını soğuttuğunuzda kuru cildi tedavi etmenin yanı sıra hafif egzama gibi durumları da iyileştirmektedir. Bunun için soğuttuğunuz çayı banyo suyuna ekleyebilir ya da doğrudan etkilenen bölgeye uygulayarak kullanabilirsiniz. İçerdiği yüksek miktardaki silis nedeniyle saçlarınızı durularken kullandığınızda saçlara bir yumuşaklık ve parlama getirir.

Yulaf Samanı Çayı Tarifi

Bir bardak kaynar suya 1-3 çay kaşığı kurutulmuş yulaf samanını ekleyin.
Fincanın kapağını kapatın ve 15 dakika boyunca demlenmesine izin verin.
Hazırladığınız bu yulaf samanı çayını günde 3 kez tüketebilirsiniz.
Yulaf samanı çayından optimum düzeyde faydalanmak için:
1 litrelik bir kavanoza ya da pota 1 bardak kurutulmuş yulaf samanı ekleyin.
Üzerine 1 litre olan kaynar suyu dökün.
Kapağını kapatın ve yaklaşık 1 saat süreyle demleyin.
Daha sonra yulaf samanını süzün ve servis edin.

Kullanırken Dikkatli Olun

UYARI: Fazla yulaf samanı çayı tüketimi durumunda baş ağrısı, baş dönmesi, uykusuzluk, düzensiz kalp atışları, kusma, ishal ve iştah kaybı gibi yan etkiler gözlemlenmektedir. Bu belirtilerden herhangi biri yaşanırsa hemen içtiğiniz yulaf samanı çayının miktarını azaltın. Her şeyden önce yulaf samanı çayını günde en fazla 3 bardak tüketmeniz tavsiye edilmektedir. Önerilen miktarın üstüne çıkarsanız zararlı hale gelebilmektedir. Eğer yulaf unu alerjisine sahipseniz, aynı zamanda yulaf samanı çayından da uzak durmalısınız. Bu alerjik durum bir reaksiyona yol açabilir. Bu durumda yaşayabileceğiniz belirtiler boğazda veya ağızda solunum zorluğu, döküntü, kaşıntı veya şişme güçlüğü olarak gözlemlenmektedir.

Çölyak Hastaları Neden Kullanmamalı ?

Eğer çöl yak hastalığından muzdaripseniz yulaf samanı çayını içmekten kaçınmalısınız. Yulaf saman glüten içermesi nedeniyle bu gibi durumlarda zararlı hale gelebilmektedir.  Hamilelikte ve emzirme döneminde yulaf samanı çayı tüketimi: Yulaf samanı çayı hamile ve emziren kadınlar için yararlı olan başka bir içecektir. Yulaf ve yulaf saman sinir sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Mineral bakımından zengin olan yulaf samanı güçlü kemikler ve dişler oluşturmak oldukça destekçidir. Bu özellikleri nedeniyle yulaf samanı çayı ek bir besin kaynağı olarak gebelik ve emzirme döneminde tüketilebilir bir hal almıştır.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Ramazan Ayında Tüketin Rahat Edin

Meyan Kökü Şerbeti Nelere İyi Gelir ? Ramazan ayında çok tercih edilen besinlerden birisi olan meyan kökü şerbeti tamamen doğal...

Kapat