Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Yabani Siyah Pirinç Adeta Bir Mucize

04.10.2018
108
Yabani Siyah Pirinç Adeta Bir Mucize

Yabani Siyah Pirinç Nelere İyi Gelir ?

Son zamanlarda içerdiği mineraller ve proteinlerden dolayı tercih edilmeye başlanan, market raflarında da görmeye başladığımız siyah pirincin faydaları, Beyaz Pirinçten 30 kat daha fazla antioksidan içeren ve Latince ismi ‘Zizania Aquatica’ olan yabani/siyah pirinç. Bu lif kaynağı pirincin kökeni Kuzey Amerika’ ya uzanıyor. İçeriğindeki yüksek fenolik bileşenler ve antioksidan içeriği sayesinde fonksiyonel besinler arasında yer alıyor.

Antioksidan Kaynağı Siyah Pirinç

Yapılan çalışmalar yabani pirincin, beyaz pirinçten 30 kat daha fazla antioksidan kapasitesi bulunduğunu gösteriyor. Besin değeri açısından Eskiden sadece Çin hükümdarları tarafından tüketilen siyah pirinç Türkiye’de de üretilmeye başlanınca sofralarımızda daha sık yer alır olamaya başladı. Hafif fındıksı tadıyla dikkat çeken siyah pirinç vejetaryenlerin de vazgeçilmez yemekleri arasındadır. Fonksiyonel besinler yaşlanma karşıtı etkisinin yanı sıra kanser, koroner arter hastalığı, diyabet gibi kronik hastalıklardan korunmak için oldukça önemlidir.

Kabızlık Problemi Olanlar İçin Siyah Pirinç

Tam tahıldan zengindir, bu sayede LDL kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur. Demir, selenyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum, çinko, manganez gibi mineraller ve B6 vitamininden zengindir. Beyaz pirince göre 2 kat daha fazla demir içerir. Demir eksikliği yaşayan kişilerin beslenmesinde yer verilebilir. Kabızlık problemi olanlar bu pirinci bol miktarda tüketmelidir. Beyaz ve esmer pirince göre posa içeriği oldukça fazladır. Bu sayede kabızlık problemi yaşayanlar ve insülin direnci/ diyabet hastaları için oldukça iyi bir alternatiftir.

Siyah Pirinç Nasıl Tüketilmelidir ?

En çok yararı sağlamak için Diğer pirinç türlerinde olduğu gibi iyice yıkayıp mutlaka 10-12 saat ıslatılmalı ve ıslatma suyunun 4-6 kez değiştirilmesi gerekir. Düdüklü tencerede 20-30 dakika pişirmek yabani pirincin içerisindeki antioksidan ve fenolik bileşenlerin kaybını azaltmaz bunun için en ideal düdüklü tencerede pişirme yöntemidir.
Salata ve sebze yemeklerine ekleyerek tüketebilirsiniz.

Siyah Pirinç Vücuttaki Zararlı Molekülleri Yok Ediyor

Malzemeler Roka Maydanoz Dereotu 6-7 kiraz domates 1 avuç ceviz 1 küçük kırmızı soğan 5 çorba kaşığı pişmiş yabani pirinç Sos için Zeytinyağı Balzamik Sirke. Yabani pirinçteki Antioksidanlar DNA’nın zarar görmesini engeller, vücuttaki zararlı molekülleri emer ve insan vücudunun yaşlanmasını yavaşlatır. Siyah pirinç antioksidanlar ve magnezyum açısından zengindir. Araştırmacılar siyah pirincin ya da bundan elde edilen kepeğin kahvaltılık gevreklere, kurabiyelere ve günlük hayatta çok tüketilen gıdalara eklenmesinin faydalı olacağı görüşündeler.

Siyah Pirinç Pilavı Yemeği Nasıl Yapılır ?

1 bardak siyah pirinç, 3 bardak su, 1 kaşık tereyağı, çok az tuz. Pirinci yıkayın 20 dakika yarım saat ıslayın, Tencereye yağı koyun pirinci koyun ve kavurun normal pirinç pilavı gibi iyice kavurmanıza gerek yok. Üzerine 3 bardak suyu ekleyin tuz atın ve kaynamaya bırakın. Ağzını kapatın ve kısık ateşte bir yarım saat pişirin normal pirince göre daha uzun süre pişiyor ve normal pirinç gibi suyu çekip pişmiyor. demlenmeye bırakın.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Defne Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır, Nelere İyi Gelir?

Defne Yaprağı Çayının İlginç Faydaları Ülkemizde de sıklıkla kullanılan defne yaprağı, ferahlatıcı ve hoş kokulu özelliğinin yanı sıra sağlık açısından...

Kapat