Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Turna Yemişi İdrar Yolu Enfeksiyonlarını Önlüyor

13.11.2016
888
Turna Yemişi İdrar Yolu Enfeksiyonlarını Önlüyor

idrar yolu enfeksiyonu nedir turna yemişi antibiyotik direncini kırar mı turna yemişi suyu içilir mi enfeksiyonu ne azaltır…

Son çalışmalar turna yemişinin antibiyotik kullanımını azaltabileceğini öne sürüyor. Konuyla ilgili yapılan araştırmalar, turna yemişinin idrar yolu Enfeksiyonları ve antibiyotik direnciyle mücadelede önemli bir role sahip olduğunu ortaya çıkartıyor. Bulaşıcı hastalıklar ve idrar yolu Enfeksiyonları alanlarında önde gelen uzmanlar; Antibiyotik direncinin geldiği endişelendirici noktayı tartışmak, turna yemişinin, semptomatik idrar yolu Enfeksiyonlarını azaltmada besin desteği olabileceği ve sonuç olarak dünya genelinde antibiyotik kullanımını azaltmada faydalı bir strateji olabileceği sonucunu gösteren önemli bir çalışmaya ait bulguları sunmak üzere Londrada bir araya geldi.

turna-yemisi-antibiyotik-kullanimini-azaltiyor-mu

Amerikan Klinik Beslenme Dergisi (Amerikan Journal of Clinical Nutrition) tarafından kısa bir süre önce yayınlanan çalışmaya göre, günde Bir su bardağı turna yemişi suyu içmek, kadınlarda idrar yolu Enfeksiyonunun yinelenmesinde hastalık semptomlarını neredeyse yüzde 40 oranında düşürüyor. Sonuç olarak da, hastalığın tedavisinde kullanılan antibiyotik kullanımı da düşüş gösteriyor.

turna-yemisi-hasati

Bulaşıcı hastalıklar uzmanı ve Boston Üniversitesi Tıp Fakültesinde Tıp Profesörü olan Dr. Kalpana Gupta ise konuyla ilgili olarak “Şu anda idrar yolu Enfeksiyonlarının semptomatik durumlarını azaltmada primer yaklaşım, antibiyotik kullanımıdır. Bu çalışma, günde 240 ml turna yemişi suyu tüketmenin kadınların yineleyen semptomatik idrar yolu enfeksiyonu sayısını azalttığını ve dolayısıyla antibiyotik kullanımını önlediğini gösteriyor.

turna-yemisi-bulasici-hastaliklari-onluyor-mu

Turna yemişinin dünya genelinde antibiyotik kullanımını azaltabileceğine ve yineleyen idrar yolu Enfeksiyonu semptomları yaşayan kadınlar için hayat kalitesini önemli ölçüde artırabileceğine inanılıyor. Araştırmacılar, yineleyen idrar yolu enfeksiyonu yaşayan kişilerin turna yemişi suyu içerek enfeksiyonların tekrar etmesine karşı korunup korunmayacağını bulmaya çalıştı. Katılımcıların tamamı ortalama 40 yaşında olan ve son yıl içerisinde en az iki kez idrar yolu enfeksiyonu geçiren sağlıklı kadınlardan oluşuyordu.

turna-yemisi-suyu-sistite-iyi-gelir-mi

Çalışma sırasında katılımcıların yarısı, günde 240 ml turna yemişi suyu içmek üzere rastgele seçildi. Katılımcıların diğer yarısı ise turna yemişi içermeyen 240 ml plasebo içeceği her gün içti. Turna yemişi içenler arasında idrar yolu enfeksiyonu oranı önemli bir azalma gösterdi. Altı aylık çalışma içerisinde plasebo grubunda 67 teşhis konulurken, turna yemişi içenlerde teşhis sayısı sadece 39 olarak belirlendi.

turna-yemisi-antibiyotik-kullanimini-azaltiyor-1466328425

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Moringa Cildi güzelleştirir Kırışıklıkları Önler

moringa görme kalitesini artırır mı moringa cilde iyi gelir mi moringa mide ağrılarına iyimi geliyor moringa anne sütünü artırır mı...

Kapat