Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Taro Patatesi Nedir Nelere iyi gelir

02.04.2016
1.655
Taro Patatesi Nedir Nelere iyi gelir

taro patatesi nedir nelere iyi gelir taro patatesi mideye iyi gelir mi karaciğere iyi gelen bitkiler taro patatesi nerede yetişiyor taronun yemeği nasıl yapılır…

Latincesi; Colocasia esculenta dır. Yılanyastığıgiller familyasından olup, bolca protein barındıran bir bitkidir. Son yıllarda Akdeniz bölgesinde, özellikle Mersin ve Antalya civarında Anamur, Bozyazı, Silifke ilçeleri ve Antalyanın Gazipaşa, Alanya ilçelerinde de üretilmeye başlanan ve halk arasında Kıbrıs patatesi olarak da bilinen Taronun kanser, karaciğer ve şeker hastalıklarına iyi geldiği özellikle bağırsak kanserinde etkili olduğu bildiriliyor.

TARO PATETESİ ANAMURDA YETİŞTİRİLMEYE BAŞLANDI

Daha çok tropikal iklim kuşağının hakim olduğu Afrika, Orta Amerika ve Pasifik adalarında yetişen ve dünyada yaklaşık 400-500 milyon insanın temel gıda kaynağı haline gelen Taro bitkisi, Taronun kanserojen maddeyi emme özelliği bulunmakta olup, çiğ yenmemesi gerekmektedir. Çiğken kalsiyum oksalat kristalleri içeren ve de keskin bir tadı olan Taro Patatesi, suda pişirilirken bamya gibi bir salgı salgılamaktadır. Bu salgının önlenmesi için üzerine limon sıkılarak pişirilmelidir.

Taro Patetesi Karaciğere Faydalımı

Kurutulup öğütülerek toz haline getirilen Taro unu; ekmek, pasta, makarnalarda kullanılmaktadır. Gölevez den elde edilen nişasta, plastik ve kozmetik sanayide kullanılmaktadır. Yaprak saplarından çorba, yapraklarından da sarma yapılmakta olup, son yıllarda cips denemeleri yapılan ve başarılı olan Taronun kullanım alanları giderek artacağa benziyor.

Taro Patetesi Dibete İyi Gelir mi

Tropik ülkelerde konserve, püre, un, cips, şehriye ve dondurulmuş gıda olarak değerlendirilen Taro yumrusundaki lifler, vücuttaki kanserojen maddelere yapışarak onların vücut dışına atılmasını sağlıyor. Halk arasında Kıbrıs Patatesi, Kolokas, Çin Lahanası, Fil Kulağı ve Taro Olarak da bilinir.

Taro Patetesi Mersinin Bozyazı ilçesinde Üretilmeye başlandı

FAYDALARI: Son yıllarda sıklıkla görülen bağırsak kanserine karşı iyi geldiği uzmanlar tarafından da onaylanan Taro bitkisi, karaciğeri bir çok hastalıktan koruma özelliğine sahiptir. Karaciğeri zararlı toksinlerden korur ve temizler. Kolay sindirilen bir besin olup, mideyi yormaz. Kabızlığa Karşı faydalıdır. Kanser,Karaciğer ve Şeker hastalıklarına karşı faydalıdır.

Taro Patetesi yemeği mideyi yumuşatır

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Öd Ağacı, Kustu’l Bahri Nedir Nelere İyi Gelir

öd ağacı nelere faydalıdır hangi hastalıklara iyi gelir öd ağacı kutsal mı öd ağacı adet kanamasını söktürür mü öd ağacı...

Kapat