Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Su Mancısı Şekere Ve Sinir Zafiyetine İyi Gelir

08.04.2016
1.325
Su Mancısı Şekere Ve Sinir Zafiyetine İyi Gelir

su mancısı nedir nelere iyi gelir karaciğere su mancısı iyi gelir mi su mancısı cinsel gücü artırır mı su mancısı cilde faydalı mı diyabete su mancısı iyimi gelir…

Latincesi; Brunnenkresse, Nasturtium officinale olan Su Mancısı Turpgiller familyasından çok yıllık otsu bir bitki olup, köklerinin sürgünleri ile çevresine yayılır ve büyük kümeler oluşturur. Su Mancısı 30-50 cm boyunda, sapları (gövdesi) hem yükselen hem de çevresine yayılarak kök salan bir bitkidir. Yaprakları değişken sıra ile dizilmiş olup kanat şeklindedir. Kanatlardaki yan yaprakçıklar yumurta şeklinde ve son yaprakçığı diğerlerine göre oldukça büyük ve kalp şeklindedir. Çiçekleri sapların uç kısmında demet şeklinde bir arada olup her bir çiçek beyaz renkli 4 küçük (3-5mm uzunluğunda) taçlardan ve onu kavrayan kupalardan oluşur. Olgunlaşan çiçekleri 12-18 mm uzunluğunda ve 1,5-2,5 cm eninde içi tohum dolu kapsüllere dönüşür.

Su Mancısı bağırsak gazlarını gideriyor mu

Tohumları basık yumurta şeklinde, 0,9-1,2 mm uzunluğunda, 0,8-0,9 mm eninde ve üzeri ağ şeklindedir. Kendine has ve keskin bir kokusu vardır. Su Mancısı vitamin ve madensel mineraller bakımından oldukça zengin olup bünyesinde fosfor, iyot, demir ve kükürt gibi birçok faydalı minerali içerir. Mayıstan ekime kadar toplanan Su Mancısı taze olarak sade veya salata ile yenir ve yahut da doğal ilaç yapımında kullanılır. Halk arasında yörelere göre, Gerdeme, Acı Gerdeme, Kerdeme, Su kerdemesi, Su mancası, Su teresi, Şifalı su teresi, kardomat, cırcır, çayır teresi, istapan, kıran, sezap, tuzik, gibi isimlerle de bilinir.

Su Mancısı Boğaz ağrısını gideriyor mu

FAYDALARI: Vücuda kuvvet vermeye, cinsel gücü, artırmaya, karaciğer yetmezliğine, romatizmaya, mide ve bağırsak gazlarına, vücuttaki zararlı toksit maddeleri atmaya, bağırsak parazitlerini yok etmeye, şeker hastalığına, saç dökülmelerine, cilt hastalıklarına, kanı temizlemeye, üst solunum yolu hastalıklarına ve parkinson hastalığına özellikle el titremeleri ve unutkanlığa faydalıdır.

Su Mancısı Bronşite faydalımı

İdrar attırıcı, balgam söktürücü, mideyi kuvvetlendirici, safra artırıcı, sindirimi kolaylaştırıcı, metabolizmayı kuvvetlendirici ve kanı temizleyici, mikropları öldürücü ve urların büyümesini ve de yayılmasını önleyicidir.

Su Mancısı Saç dökülmesini önlüyor mu

Halk arasında üşütme, grip, ilkbahar yorgunluğu, öksürük, bronşit ve iştahsızlık, sindirim rahatsızlıkları, tiroit bezinin büyümesi (guatr), kanın kirlenmesi, vitamin yetersizliği ve kandaki şeker yükselmesine (şeker hastalığı) karşı kullanılır. Ayrıca arterit, artroz, gut, deri hastalıkları, sinirsel zafiyet, kabızlık ve metabolizma zafiyetine karşı etkili olduğu bilinmektedir.

ÇAYI: Su Mancısı kurutulup çayı içildiğinde etkisini büyük oranda kaybeder. Bu nedenle taze olarak salata şeklinde veya sade olarak yenmesi daha uygundur.

Su Mancısı guatr iyimi geliyor

UYARI: Tarife uyularak kullanılırsa bilinen bir yan tesiri yoktur, fakat tarife uyulmaz ise aşırı oranda veya uzun süre alınır ise mide ve bağırsak rahatsızlıklarına ve böbrek tahrişine neden olabilir.

Su Mancısı Romatizmaya iyi gelir mi

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Konja Bitkisi Hızlı Kilo Verdirir, Kalp Riskini Azaltır

konja bitkisi nedir nelere faydalıdır konja tozu hızlı kilo verdirir mi konja diyabete iyimi geliyor konja kolesterole faydalı mı diyet yapanlar...

Kapat