Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Sperm Sayısını Artırır İktidarsızlığa İyi Gelir

21.11.2016
1.296
Sperm Sayısını Artırır İktidarsızlığa İyi Gelir

keten tohumu yağı adeti düzenler mi keten tohumu yağı cilde iyi gelir mi keten tohumu kalbe faydalı mı keten tohumu cinsel gücü artırır mı şifalı bitkiler…

10 bin yıldır gıda olarak tüketilen keten bitkisinin, dünyada tarımı yapılan ilk ürünler arasında yer almaktadır. Keten 30 ila 100 cm boyuna ulaşabilen bir yıllık otsu bir bitkidir. Özellikle Akdeniz havzasında yetişir. Tepeye doğru dallanan yeşil bir gövdeye sahip olan keten ucu sivri olan uzun yapraklara sahiptir. Çiçekleri gök mavisi renginde ve oldukça gösterişlidir. Meyveleri yaz sonlarında olgunlaşır. Meyveler içerisinde 2 adet tohum barındıran sivri yapılı kahve renklidir. Bu bitki özellikle ılıman karakterli iklimleri sevmektedir. Kireçli topraklarda yetişen keten bitkisi tohumları sayesinde üretilebilmektedir. Keten tohumunun yüksek oranda Omega-3, omega-6, omega-9 yağ asidi içermekte Sağlık açısından son derece önemli bir yere sahi olan omega yağ asitleri, vücudumuz tarafından üretilmemekte, dışarıdan alınması gerekmektedir. Omega 3 yağ asidi Kalp ve Damar sağlığının korunmasına yardımcı olur. Ayrıca keten tohumu, yüksek oranda çözünür ve çözünmez lif, protein, lignanlar, vitaminler, mineraller ve aminoasitlere içeriğine sahiptir.

kten-tohumu-mideye-iyi-gelir-mi

Hayvansal gıdalardan sonra en çok B12 vitamini içeren keten tohumu vejetaryenler için de dikkat edilmesi gereken bir gıdadır. Keten tohumu içeren gıda takviyeleriyle kandaki kolesterol seviyesinde düşme gözlendiğini aktaran Diyetisyenler Keten tohumu özellikle mide ve bağırsak sorunları; kabızlık gibi durumlara karşı kullanılır. Kalın bağırsağın divertiküler sorununa, hemoroite karşı yararlıdır. Kilo kontrolü için tercih edilebilir.

keten-tohumu-yagi-saclara-faydali-mi

Son yıllarda keten tohumu, östrojene benzer maddeler içerdiği, menopoza bağlı Şikayetleri azalttığı için de tüketilmeye başlanmıştır. İçerdiği bazı asitler sayesinde eklem romatizmasına karşı faydalıdır. İçeriğindeki lignan  anti-kanser özellikli bir madde olup; göğüs, kolon (kalın bağırsak) ve prostat kanserine karşı koruyucu, kanserli hücrelerin büyüme hızını yavaşlatıcı ve bağışıklık sistemini güçlendirici dir.

keten-tohumu-yagi-prostat-buyumesini-onler-mi

Ayrıca sinir sistemini ve hafızayı güçlendirici olarak tavsiye edilmektedir. Öğütülmüş keten tohumu da Konsantrasyon bozukluğuna karşı etkilidir. Solunum yolu hastalıklarında faydalıdır. Sedef hastalığı  güneş yanığı, akne gibi birçok cilt sorununu hafifletir. Tırnak sağlığını korur. Diyetisyenler tarafından Sabah-akşam birer tatlı kaşığı tüketilmesi önerilmektedir.

keten-tohumu-yagi-kan-sekerini-duzenler-mi

FAYDALARI: Kolesterolü düşürdüğü, felç ve kanser için iyi bir destek gıdası olduğu, Sindirim sisteminde mide ve bağırsak iç duvarlarını temizlediği ve Genelde kabızlığa iyi geldiği, Özellikle de unutkanlık gibi rahatsızlıklara birebir olduğu bilinmektedir. Ayrıca Kan şekerini ayarlamada, Bazı deri hastalıklarının iyileştirilmesinde, Bazı yaraların daha çabuk iyileşmesi için destekleyici gıda olarak, Kemik ve destek sistemin kuvvetlendirilmesinde, Bazı solunum yolu rahatsızlıklarında, Deri ve organların dış yüzeylerini örten dokuların yenilenmesine yardımcı olmasında uzun zamanlardan beri kullanılmaktadır.

keten-tohumu-kabizliga-faydali-mi

KETEN TOHUMU YAĞININ FAYDALARI: Bu şifalı yağ içeriğindeki alfa linolenik asit sayesinde kalp sağlığını korur, kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır. Kalp krizi geçirme riskini azaltır. Omega 3 ve omega 6 yağ asitlerini içerir. Antioksidan etkiye sahiptir. Yaşlanmayı geciktirir. Cildin güzelleşmesine yardım eder. İçeriğindeki esansiyel yağ asitleri sayesinde cilde pürüzsüzlük kazandırır.

keten-tohumu-kanserli-hucrelerin-buyumesini-onler-mi

Aknelere karşı da faydalıdır. Aynı zamanda güneş yanıklarına iyi gelir. Tırnak bakımında da kullanılabilen bir yağdır. Kırılan tırnakların çabuk onarılmasını sağlar. İçeriğindeki omega 3 yağları sayesinde saçlara da fayda sağlar. Saçları güzelleştirir. Özellikle saçlarınızın sağlıklı uzamasını istiyorsanız keten tohumu yağı kullanmalısınız. Saç dökülmesine iyi gelir. Ayrıca kafa derisinde oluşan egzama, sedef hastalığı gibi deri hastalıklarına karşı kafa derisini iyileştirir, Kolesterolü dengelemeye yardım eder.

keten-tohumu-kemikleri-guclendiriyor-mu

Kan dolaşımını hızlandırır. Eklemlerde oluşan ya da böbreklerde görülen iltihaplanmaların çabuk iyileşmesine yardım eder. Eklemlerde oluşan şişkinliklere ya da eklem ağrılarına fayda sağlar. Gut hastalığına iyi gelir. Hazımsızlığı önleyici etkisi vardır, bunun sonucunda kabızlığı ve karındaki şişkinliği giderir. Bağırsaklara fayda sağlar. Hemoroit yani basur rahatsızlığına iyi gelir.

keten-tohumu-menopoz-sikayetlerini-onluyor-mu

Safra kesesi taşlarının oluşumunu engeller. Sinir bozukluğu ya da sinir hasarı durumlarında da fayda sağlar. Parkinson rahatsızlığına iyi gelir. Adet döngüsü üzerinde rol oynayan östrojen ve progesteron hormonlarının üzerine olumlu etkiler yaparak adet yani regl dönemlerinde kadınların rahatlamasına yardım eder. Adet döneminde oluşan ağrı ve krampları azaltır. Menopoz döneminde sıcak basması ve terlemeyi önleyici etkisi vardır.

keten-tohumu-yagi-cinsel-gucu-artirir-mi

Sağlıklı sperm sayısını arttırır ve iktidarsızlığı önleyerek sağlıklı bir cinsel hayata sahip olmaya yardım eder. Diyabet yani şeker hastalığına da iyi gelir. Felç geçirme riskini azaltır. Göğüs ağrılarına yarar sağlar. Yüksek kan basıncını düşürür. Bu sayede yüksek tansiyon yani hipertansiyona fayda sağlar. Depresyona iyi gelir. Araştırmalara göre bu şifalı yağın karaciğeri hastalıklara karşı koruduğu ortaya çıkmıştır.

keten-tohumu-yagi-kan-sekerini-duzenler-mi

UYARI: Keten tohumunu küçük yaşındaki çocuklara vermeyiniz. Eğer kullanmak istiyorsanız miktarını az tutunuz. Keten tohumunu emziren ve hamile olan bayanlar kullanmamalıdır. Bu konuda yeterli bilgi mevcut değildir. Keten tohumunun çokça kullanılması bayanlarda selülite neden olmaktadır. Kullanımı abartmayınız.

keten-tohumu-yagi-unutkanliga-iyi-gelir-mi

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Kaymak Ağacı Nedir Nelere Faydalıdır

kaymak ağacı nerede yetişir kaymak ağcı meyvesi nelere iyi gelir guatra iyi gelen meyveler feijoa kanı temizler mi kaymak ağacı...

Kapat