Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Söbelek Mantarını Hemen Koparın Darılmasın

17.10.2016
1.159
Söbelek Mantarını Hemen Koparın Darılmasın

söbelek mantarı nedir nerelerde yetişir kuzugöbeği mantarı söbelek mantarı mıdır söbelek mantarı gözlere iyi gelir mi söbelek mantarı kanseri önler mi…

Latincesi; Morchella esculenta olan, Kuzugöbeği mantarının sağlığımıza sayısız faydası olan besin değeri çok yüksek narin bir Mantar türüdür. Ülkemizde Toroslardan başlayarak Akdeniz, Ege, Karadeniz ve Doğu Anadolu ormanlarında, özellikle çam ağaçlarının altında İlkbahar ve Sonbahar aylarında iki kez yetişen, besin değeri oldukça yüksek ve nadir bulunan bir mantar türü olan Kuzugöbeği Doğal ortamında kendiliğinde yetişen mantarın narinliği ise dillere destan olmuş. Görüp de koparmayan kişilere küsüp darılan mantarın, kısa sürede kararıp eridiği söylenir.

kuazugobegi-mantari-nelere-iyi-gelir

İtalya, Fransa, İngiltere, Amerika başta olmak üzere bütün dünya mutfaklarında kabul gören ve aranan en özel mantarlardan biridir. Dünyaca tanınan ve ekonomik değeri olan Kuzugöbeği mantarını, ne yazık ki halkımız yeterince tanımamakta ve bu bitkinin sağladığı faydalardan yararlanamamaktadır.

kuzugobegi-mantari-gozlere-iyi-gelir-mi

Bu değerli gıda kaynağının kendi ülkemiz insanları tarafından da tanınması, kolay ulaşılabilir olması, halk sağlığı açısından büyük avantajlar sağlayacaktır. Halk arasında yörelere göre Söbelek ve Kuzugöbeği mantarı olarak da adlandırılır.

kuazugobegi-mantari-zihni-caliistirir-mi

FAYDALARI: Dünya çapında tanınan ve talep gören Kuzugöbeği mantarının, besin değeri çok yüksek, son derece faydalı bir bitki olduğunu belirten uzmanlar. B1, B2 ve C vitaminleri ile kalsiyum, sodyum ve potasyum gibi mineraller içeren Kuzugöbeği mantarı üzerinde Yapılan araştırmalarda, Kuzugöbeği mantarının kansızlığa faydalı olup, bağışıklık sistemini, zihinsel fonksiyonları güçlendirmede etkili olduğu, bağırsak ve mide rahatsızlıklarına bağlı şikâyetleri azalttığı, kansere karşı destek sağladığı bilinmektedir.

kuzugobegi-mantari-nasil-pisirilir

Kuzugöbeği mantarının, görme bozukluklarının giderilmesine yardımcı, göz sağlığına faydalı bir bitki olup, Göz bozuklukları, çocukların eğitim döneminde zorluk oluşturarak hem hayat boyu kariyerlerini etkilemekte hem de sonraki yıllarda yaşam kalitesini büyük ölçüde düşürebilmektedir.

kuzugobegi-mantari-bagisiklik-sistemini-guclendirir-mi

Bu anlamda, göz sağlığını destekleyen ve Ülkemizde çok fazla tanınmıyor. Kuzugöbeği mantarının, beslenme listelerinde yer alması gereken bir gıda olmalıdır. Bir adet Kuzugöbeği mantarı Bir kilo etin taşıdığı proteine eşit miktarda protein içermekte dir.

kuzugobegi-mantari-kansere-karsi-etkilimi

NASIL TÜKETİLİR: Bu mantar Zehirsiz olup, iki türlü pişirilir şekli vardır. Birincisi yıkadıktan sonra yağda kızartılır diğeri de krep hamurunda kızartılır.

kuzugobegi-mantari-kansizliga-faydalimi

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Kırmızı Pancar Sportif Performansda Mucizeler Yaratıyor

kırmızı pancar suyu kas geliştirir mi kırmızı pancar suyu kan yapar mı sporcular pancar suyu içmeli mi sportif performans için...

Kapat