Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Sığla Yağı Cilde Ülsere İyi Gelir Adeti Düzenler

02.11.2017
401
Sığla Yağı Cilde Ülsere İyi Gelir Adeti Düzenler

Sığla Yağı Cilde Ülsere İyi Gelir Adeti Düzenler

sığla yağı nasıl elde edilir nerelerde kullanılır sığla yağı ülsere faydalı mı sığla yağı adet düzenler mi cilt bakımında kullanılır mı

Günlük ya da sığla yağı çok eski devirlerden beri tanınır. Sığla yağı, sığla (günlük) ağacı olarak bilinen ve Liquidambar Orientalis Miller ağacının gövdesine tekniğine uygun açılan yaralardan elde edilen balsamın kaynatılması ve preslenmesi sonucu ortaya çıkar. Kahverengimsi, tahin renginde, bal kıvamında, yapışkan, donuk ve mat yapıda olup kendine özgü aromaya sahiptir. Tıbbın babası olarak bilinen Hippokrates (MÖ 460-377) döneminden başlayarak ilaç olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Sığla yağı iyi bir antiseptik ve parazit öldürücüdür. Pomat ve yakı halinde uyuz, mantar gibi cilt hastalıklarında yararlıdır. Mide yaralarının iyileştirilmesinde kullanılır. Ülser ve Reflü gibi çeşitli mide problemleri için son derece yararlıdır. Bunun için ara vermeden 22 gün, sabahları aç karnına bir çay kaşığı kadar, yanında yine bir çay kaşığı bal ile yutulmalıdır. Türkiye’de en çok Muğla’da özellikle ’de Marmaris, Dalaman, Köyceğiz ve Fethiye dolaylarında görülür.

FAYDALARI: Sığla Yağı, yatıştırıcı özelliğe sahip olduğundan, özellikle romatizma ağrılarını azaltmakta etkilidir. Mikrop öldürücü etkisi ile, uyuz ve mantar gibi deri hastalıklarında oldukça fayda sağlar. Sığla yağı cilt için de oldukça faydalıdır. Cildi yumuşatır ve rahatlatır. Yaraların iyileşmesini hızlandırır. Dâhilen kullanıldığında, göğsü yumuşatır, balgamı söktürür ve nefes darlığını giderir. Vücuda kuvvet verir. Adet söktürücüdür. Mide hastalıkları konusunda son derece faydalıdır.

Özellikle mide ülserine yarar sağlar. Sığla yağı, sağlık alanında mide ülserinin düşmanı olarak kullanılır. Mide ülseri ve on iki parmak bağırsağı rahatsızlıklarında sığla yağı ile şeker ya da bal karıştırılarak içildiğinde, yara üzerini kapatan sığla yağı yaranın büyümesini engeller. Sığla yağı, ilaç ve parfüm yapımında da kullanılır. Kuru üzümle birlikte yenirse, zihni açar, öksürüğü keser ve kusmayı önler.

Ter kokularını gidermekte etkilidir. Sığla yağı bir nevi ağrı kesicidir. Bu nedenle romatizma ağrıları gibi ağrıları kesen bir özelliğe sahiptir. Kaşıntı yapan cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Cildi hem yumuşatır hem de rahatlatır. Göğüste yumuşatma sağlar. Balgam sökücü özelliği vardır. Vücuttaki direnci arttırır. Adet sökücü etkiye sahiptir. Çiğnendiğinde diş eti kanamaları ve çekilmelerine karşı savaşır. Sığla yağı parfüm kokusunun uçmasını engellediği için parfüm imalatında, cildi yumuşattığı için cilt bakım ürünlerinde ve sabunlarda Kullanılır.

Sığla Yağı Merhemi:

Sığla merhemi yapmak için 100 gr paraffin ve 100 gr vazelin bir kaba konur ve benmari usulü eritilir. İçine sığla yağı ilave edilir. Soğuduktan sonra buzdolabına konur. Şişe sıcak havalarda buzdolabında soğuk havalarda ise serin yerlerde muhafaza edilir.

Sığla Eter yağı:

Sığla reçine ve kabukları su buharı ile damıtılarak 3 farklı madde elde edilir. Bunlar eter yağı, balsam ve kara günlük adı ile bilinen odun talaşları dır. Kara günlük yakıldığında çevreye güzel bir koku yayar. Eter yağından günde 3-4 kez olmak üzere 1’er 2 ‘şer damla bir kesme şekerle veya bir parça ekmekle alınır. Sığla yağından 5 ml 25 ml kılıç otu yağı ile karıştırılarak günde 3-4 defa iyileşmeyen yaralara sürülür.

Konu Aramaları:

sigla yağı ulsere iyi gelir mi,

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Çakşır Otu Cinsel Gücü Tetikliyor

Çakşır Otu Cinsel Gücü Tetikliyor vücutta afrodizyak etki yaratır cinsel gücü artırır yerli viagra olarak bilinir sperm sayısını ve sperm...

Kapat