Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Şifa Kaynağı Rezene Çayı

29.06.2016
953
Şifa Kaynağı Rezene Çayı

rezene bitkisi nedir rezene çayı nasıl demlenir rezene çayı nelere iyi gelir bebeklere rezene çayı verilir mi rezene çayı kabızlığı önler mi…

Uzun ömürlü bir bitki olan ve yıl boyu bulunabilen rezene bitkisi (Foeniculum vulgare) dik, sarıya çalan yeşil gövdesi bulunan, saplarının içi boş, sarıçiçekler açan ve 2,5 metre yüksekliğe kadar büyüyen bir bitkidir. Akdeniz bölgesine özgü olan ve orta çağlardan beri özellikle manastırlarda ekilen bitki dünümüzde Akdeniz ve Orta doğu başta olmak üzere dünyanın pek çok bölgesinde doğal olarak yetişmektedir. Bitkinin soğanı, yaprakları ve tohumu genellikle yemeklerde kullanılmakla birlikte özellikle kurutulmuş tohumundan hazırlanan çay hıçkırık gidermekten, aşırı gazın azaltılmasına kadar pek çok rahatsızlığın tedavisinde kullanılmaktadır.

Rezene Çayı Öksürüğe iyi Gelir mi

Rezene çayını herhangi bir rahatsızlığınız olmasa da B, C vitaminleri ile potasyum, magnezyum ve kalsiyum gibi mineralleri almak ve vücudunuzu güçlendirmek için tüketebilirsiniz. C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirirken kalsiyum kemik yapısını güçlendiren bir mineraldir.

Rezene Çayı Anne sütünü attırır mı

Rezene çayı, laktasif etkisi ile kabızlığı önler. Her yaş için şifa olan rezene çayının gaz ve şişkinlik ile kendini gösteren sancılı, hafif sindirim sistemi rahatsızlıklarına karşı faydalıdır. Rezene çayı soğuk algınlığındaki öksürüklerde, balgam söktürücü olarak kullanılabilmektedir.

Rezene Çayı Kabızlığı önler mi

Rezene çayı, üst solunum yolu rahatsızlıklarında ve hazmı kolaylaştırıcı, bebeklerde bilimsel adı kolik olan sebebi tam bilinmeyen veya gazdan olabilen sancılara karşı savaşır ve emziren Annelerde süt artırıcıdır. Ancak emzirme dönemindeki kadınlar uzmana danışmadan rezene ürünleri tüketmemelidir çünkü kan şekerini olumsuz olarak etkileyebilir. Ayrıca Safra kesesi, böbrek ve karaciğer rahatsızlığı bulunanlara rezene çayı içmemelidirler.

Rezene Çayı Nasıl Demlenir.

REZENE ÇAYININ FAYDALARI: Mide kasılmalarına iyi gelir. Safra üretimine yardımcı olur. Toksinlerin atılmasını sağlar. Fazla suyun atılmasına yardımcı olur. Anne sütünü attırdığı söylenmektedir. Sindirimi düzenler. Diş ağrılarını hafifletir. Libidoyu arttırdığı söylenmektedir.

Rezene Çayı Safra üretimin artırır mı

Göz sağlığını geliştirir. Yüksek tansiyonu düşürür. Mide gazının atılmasını sağlar. Öksürüğe iyi gelir. Rahim kasılmalarını hafifletir. İştahı bastırır. Kolik tedavisinde kullanılır. Bağırsakları temizler. Vitamin ve mineral bakımından zengindir. Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Rezene Çayı Çocuklardaki kolik için Faydalı mı

REZENE ÇAYI NASIL DEMLENİR: Rezene çayı demlemek için 1 büyük çay fincanına 1-1.5 çay kaşığı rezene tohumu kullanabilirsiniz. Rezene tohumlarını kaşığın tersiyle ezerek kırın ve fincana atın. Su kaynadıktan sonra fincana dökün ve 10 dakika demlenmesini bekleyin. Daha sonra süzerek çayınızı içebilirsiniz. Süzdükten sonra tatlandırmak için limon veya bal ekleyebilirsiniz.

Rezene Çayı Yüksek Tansiyonu Düşürüyor mu

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Kaynana Dili Kanserden Koruyor

dikenli incir hint inciri kaynana dili nelere iyi gelir dikenli incir kalp sağlığını korur mu hint inciri kanserden koruyor mu...

Kapat