Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Şifa Kaynağı Neem Ağacı

24.01.2019
99
Şifa Kaynağı Neem Ağacı

Neem Ağacı Nedir, Nelere İyi Gelir ?

Neem ağacı, Hindistan’da binlerce yıldır ‘köy eczanesi’ olarak biliniyor ve kullanılıyor. Neem ağacı, halk arasında ‘Hint leylağı’ olarak da biliniyor. Yaprağından çiçeğine hatta çiçeğinin tohumuna kadar vücuda pek çok faydası olan bu ağaç, özellikle cilt için müthiş bir bitki. Neem ağacının yaprakları acı bir tada sahip olduğu için ağız yolu ile tüketilmesi zordur. Bu sebeple ağacın yaprakları farklı yollarla kullanılıyor. Hintli kadınların bir numaralı güzellik sırrı olan Neem ağacını siz de bakım rutininize ekleyebilirsiniz.

Neem Ağacının Birbirinden Güzel Faydaları

Neem yaprağı kepek tedavisinde kullanılır. Aynı zamanda saç derisini ölmüş hücrelerden arındırarak canlılığını korur. Saç derisinde oluşma ihtimali olan kaşıntı ve kızarıklık gibi rahatsızlıkların riskini de azaltır.
Ağacından elde edilen Neem Yağının, cilt hastalıklarını da iyileştirici özelliği vardır. Antioksidan bakımından zengin olan yağı; egzama ve sedef hastalıklarını iyileştirmesinin yanı sıra ciltte meydana gelmiş yanıkların, yaraların ve kesiklerin de enfeksiyon kapmasını önler. Cildin genç hücrelerinin sayısını artırarak yaşlanmayı geciktirir.

Ağız Bakımında Kullanılır, Vücudu Temizler

Bir diğer kullanım alanı da ağız ve diş sağlığıdır. Özellikle diş eti sorunlarında etkili olan Neem Ağacı yaprakları, ağız içinde oluşan zararlı bakteri sayısını azaltır. Yemeklerden sonra yaprağı çiğnendiğinde hem ağız ve diş sağlığını korur hem de ferahlık vererek ağız kokusunu önler. Neem bitkisinden yapılan çay, günde bir bardak tüketildiğinde kandaki zararlı toksinleri temizler.

Sindirimi Kolaylaştırır, İltihapları Temizler

Ayrıca sindirimi kolaylaştırarak, mide ve bağırsak hastalıkları risklerini azaltır. Yarım çay kaşığı neem tozunu bal ile karıştırarak her gün tüketirseniz vücudun ihtiyacı olan oksijen miktarını sağlamış olursunuz. Hemen hemen hepimizin yaşadığı sağlık sorunlarından biri olan eklem ağrılarında da Neem Ağacı yağı doğal tedavi yöntemi olarak kullanılır. Özellikle eklemlerde oluşan iltihabı azaltarak, meydana gelmiş olan ödemlerin şişliklerini hafifletir. Ayrıca eklem ağrılarının olduğu bölgelere Neem yağı ile masaj yaparak ağrılardan kurtulabilirsiniz.

Kemoterapi’nin Yan Etkilerini Azaltıyor

Yapılan araştırmalarda neem ağacının çiçek özleri vücutta oluşma ihtimali olan kanser hücrelerini önler. Özellikle rahim ve prostat kanserlerinde etkilidir. Aynı zamanda kemoterapi tedavisinin yan etkilerini de azaltır. Neem ağacının yaprağı kepekli saç derileri için tam bir ilaç. Saçların kepekten kurtulmasına yardım ederken aynı zamanda ölü hücrelerden temizleyerek parlaklık veriyor. Yapraklarının, yapraklarından elde edilen yağın cilt üzerinde sayısız etkisi bulunuyor. Neem ağacı, cilt hastalıklarını iyileştiriyor.

Cildi Temizler, Genç Tutar

Cildi temizlemek için de kullanılan bu yapraklar canlılık ve ferahlık veriyor.  Neem ağacı yaprakları, cildi pürüzsüzleştiriyor ve nemlendiriyor. Her cilt tipi için uygun olan bu yapraklar, sivilceleri tedavi ediyor ve oluşumunu önlüyor. Egzama ve sedef hastalıklarının tedavisine yardım ediyor, cilt yanıklarını onarıyor.
Diş eti sorunu yaşayanların imdadına yetişen Neem ağacı, ağız içinde oluşan zararlı bakterileri yok ediyor.
Bu ağacın yaprakları ile yapılan çay sindirimi kolaylaştırıyor. Mide ve bağırsak hastalıkları riskini azaltıyor.

Neem ağacı yaprakları nasıl kullanılır ?

Neem yapraklarını musluğun altında iyice yıkayın. 1 bardak suyun içine yıkanmış yapraklardan 4-5 adet koyun ve blender ile iyice ezin. Bu karışımı süzün ve pürüzlerden arındırın. Elde ettiğiniz karışımı saçınız ve cildiniz için kullanabilirsiniz. Neem ağacı yapraklarının bir diğer kullanım kısmı ise toz halde olanı. Bir avuç kurutulmuş Neem yaprağını öğütücüde toz haline getirin. Yarım çay kaşığı nem tozunu bal ile karıştırarak tüketebilirsiniz. Aynı zamanda Neem ağacının yapraklarını tıpkı diğer bitki çayları gibi demleyebilir, gün içinde içebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Cistanche Bitkisi Adeta Mucize

Cistanche Bitkisi Nedir Nelere İyi Gelir? Cistanche özü, sağlığa güçlü yararları olan sarı bir çöl sümbül çiçeğinden gelir. Afrika, Çin,...

Kapat