Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Şeytantersi Nedir Şeytan Otu Cini Kovar mı

13.03.2016
11.661
Şeytantersi Nedir Şeytan Otu Cini Kovar mı

şeytantersi şeytanpisliği şeytan otu şeytantersi cinleri kovar mı şeytanpisliği histeriye iyi gelir mi şeytan otu spazmı çözer mi şeytantersi saraya iyimi gelir…

Maydanozgiller familyasından olup Anayurdu Asya, özellikle de İran ve Afganistan’dır. Türkiye’de de Hatay, Adana, İçel illerinde yetişir. 1.5-2 metre boylarında, kalın köklü, maydanozu andıran iri paçalı yapraklı, temmuz ayında dal uçlarında şemsiyemsi sarı çiçekler açan, çok yıllık, otsu bir bitkidir. Halk arasında yörelere göre Haltit, Hiltit, Şeytan pisliği, Şeytan tersi, Şeytan otu, Cennet aşı, cennet otu, Kudret otu,kasnı ağacı, Asafoetida gibi isimlerle de bilinir. Ayurveda tıbbının önde gelen bitkilerindendir.10-12. Yüz yılda Baharat olarak kullanıldığı bilinmektedir. Dördüncü yılını tamamlayan bitkiler kökünden kesilir, sızan sıvının kuruyup katılaşması beklenir. Sarımsak ve soğanı çağrıştıran, güçlü, kötü bir kokusu vardır.

Şeytantersi otu astıma, yüksek tansiyona iyi gelir

Bu kokusu nedeniyle Özbekistan, Türkistan, Azerbaycan, İran, Irak gibi ülkelerde Cinleri kovduğu düşünülerek sara ve histeri gibi ruhsal hastalıklarda cin kovucu olarak kullanılmıştır. Yemekte kullanıldığında bu kötü koku kaybolur. Uçucu yağ, reçine, zamk ve organik asitler içerir. Şeytantersi yağındaysa bolca kükürt ve yanı sıra terpenler, asetik asit bulunur. Şeytantersi köklerinden elde edilen Zamktan çay, tentür, eter yağı ve natürel ilaç yapımında kullanılır.

Şeytantersi otu Bronşite iyi gelir

FAYDALARI: Sindirim kolaylaştırıcı, gaz balgam söktürücü, şişkinlik giderici, spazm çözücü, kurt düşürücü, güçlendirici, parazit yok edici, yatıştırıcı (özellikle histeride) etkileri vardır. Bronşite, astıma, yüksek tansiyona karşı iyi gelir. Bunun için 0.5-1 gramlık dozlarda günde iki ya da üç kez alınır. Bitkinin balgam söktürücü, spazm çözücü etkilerini modern tıp da kabul etmektedir. Histeri, nevastani, iç huzursuzluk, korku, sindirim bozukluğu, ülser (iyileşmeyen yaralar), pis kokulu yaralar, dolama, şişkinlik, kemik erimesi ve kemik ağrılarına karşı kullanılır.

Şeytantersi Otu gaz ve balgam söktürücüdür

Şeytantersi her türlü pis kokulu ter, idrar, yellenme ve nefes kokusuna karşı kullanılır. Şeytantersi, ezilerek yavaş yavaş sıcak su ile içilirse ses kısıklığını giderir; sesi safileştirir. İki buçuk gram Şeytantersi, yumurta ile içilirse müzmin öksürüğü keser.

Şeytantersi otu kalp damarlarını gevşetir.

Kuru incirle yenirse sarılığa karşı şifa verir. Bağırsak kolitlerine karşı iyi gelir. Eritilir, çıban üzerine konursa faydası görülür. Balgamı, vücudu fesada götüren rutubeti, bağırsaktaki gazları, mide üşütmesine, idrar zorluğunu, iç veremini, sinir zafiyetini giderir.

Şeytantersi Otu kurt düşürücüdür

Sarı benizli olan içmeye devam ederse yüzündeki sarılık gider, yerine kan gelir. Bağırsak kurtlarını döker, basuru şifaya kavuşturur. Sara hastalığına karşı da iyi gelir. Kullanılışı; Şeytantersi, ikişer buçuk gram alınarak sıcak su içinde eritilir ve içilir.

Şeytantersi Otu Sindirimi kolaylaştırır

Konu Aramaları:

şeytan tersi,şeytan tersi otu,hantıt nedir,

Etiketler:

Yorumlar
  1. Ays dedi ki:

    Çocukken bunu toplardık. Annemiz at şu osturak çiçeğini derdi.

    1. ozcanozden dedi ki:

      Yorumunuz için teşekkür ederiz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Hiltit Nedir Nelere İyi Gelir

hiltit histeriye iyimi geliyor,hiltit kurt düşürür mü,hiltit epilepsiye iyi gelir mi,hiltit kemik erimesini önler mi... Maydanozgiller familyasından olup Anayurdu Asya,...

Kapat