Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Sevgi Çiçeği Yanar Döner Koruma Altında

10.07.2016
2.137
Sevgi Çiçeği Yanar Döner Koruma Altında

sevgi çiçeği yanar döner türbe çiçeği kırmızı peygamber çiçeği gelin düğmesi koruma altındaki endemik bitkiler ankara gölbaşı koruma alanı mı…

Latince adı: Centaurea Tchihatcheffii olup, Papatyagiller familyasından, peygamber çiçeği cinsinden bir bitkidir. Yerel ismiyle yanardöner çiçeği Türkiye’ye özgü bir bitki olup sadece Ankara ili, Gölbaşı batı kıyılarında, 1km² alan içinde yetişmektedir. Step bitkilerinin onları baskılaması sebebiyle özel koruma alanları isteyen, son derece nadir, gösterişli, güzel bir türdür. Tek yıllık otsu bir bitkidir.

Yanardöner Çiçeği-Sevgi Çiçeği

Çiçekleri, mor, kırmızı ve pembedir. Mayıs ve Haziran aylarında çiçeklenir. Step ekosisteminde ve ekin tarlalarında yayılış gösterir. Yanardöner, yapraklarının ondüleli oluşu, ışığı yansıtma özelliği vb. kendine özgü özellikleri ile diğer peygamber çiçeği türlerinden ayrılır.

Yanar Döner Çiçeği

Dünyada yalnızca Ankara Gölbaşı çevrelerinde yaşayan bu peygamber çiçeğinin mahalli adı Yanar-dönerdir. Çok güzel ve çarpıcı mor-kırmızı çiçeklerinden dolayı bu isim verilmiştir.

Türbe Çiçeği

Dünya Doğayı Koruma Birliği kriterlerine göre nesli tehlike altında olup Avrupa’nın Yaban Hayatı ve Yaşama Ortamlarının Korunması Sözleşmesine göre de kesin korunan bitki türleri listesinde yer almaktadır.

Sevgi Çiçeği

Gölbaşı’nda endemik olarak yetişen ve nesli tehlike altında olan Peygamber çiçeğinin korunmasına yönelik acil eylem planı hazırlanmış olup, konuyla ilgili çalışmalarda devam etmektedir. Nisan ayı ortalarında çiçek açan yanardönerler haziran ayına kadar gösterişli çiçekleri ile varlıklarını sürdürürler.

Kırmızı Petgamber Çiçeği

Temmuz ayı ortalarında çiçeklerin tamamen kurumasını takiben kuru çiçekler toplanarak tohumları ayıklanır.Toplanan tohumlar kasım ayına kadar serin ve kuru yerlerde muhafaza edilir.Kasım ayı ortalarında önceden hazırlanmış ve havalandırılmış toprağa ekilen tohumların üzerine 1 cm kalınlığında toprak serilir ve ekim işlemi tamamlanır. Ekilen tohumlar bir sonraki yıl nisan ayında çiçek açarlar.

Kırmızı Peygamber Çiçeği Ankara Gölbaşında Yetişiyor

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Ispıt Otu Sıkıntılara İyimi Geliyor

ıspıt nasıl bir ottur ıspıt otu depresyona iyi gelir mi ıspıt boğaz ağrılarına faydalı mı ıspıt otu idrar söktürür mü...

Kapat