Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Şeker Hastalığına İyi Gelen Çoban Çökerten Otu

25.09.2018
290
Şeker Hastalığına İyi Gelen Çoban Çökerten Otu

Çoban Çökerten Bitkisi Afrodizyak mı ?

Ülkemizde Ege ve Akdeniz bölgelerinde yaygın olarak bulunan çoban çökerten bitkisinin sağlığımız açısından birçok faydası bulunuyor. Özellikle erkekler üzerinde çeşitli faydaları bulunan bu bitkinin, faydalarını öğrenince sizde çok şaşıracaksınız. Botanikteki ismi tribulus terrestris olan şifalı bitki yaban kimyonu giller Ailesindendir.

Çoban Çökerten Otu

Dünyanın birçok bölgesinde doğal olarak yetişir. Tribulus terrestris tropik ve ılıman yörelerde bulunan hormonal diüretik bir bitkidir. Sahip olduğu sert iğneleri ayağa batması nedeniyle çoban çökerten adı verilmiş olan bitki, erkek ve kadın cinsel sağlığı üzerinde oldukça etkilidir.

İktidarsızlık ve düşük gibi sorunlar üzerinde risk azaltan etkisiyle bilinen çoban çökerten bitkisi halk arasında deve çökerten ve çarık dikeni isimleri ile de anılmaktadır.Tek yıllık olan yabani bitki küçük ve açık sarı renkli çiçekleri vardır. Çoban çökerten meyveleri boynuza benzer ve dikenlidir. Bitkinin genellikle kurutulmuş meyvelerinden faydalanılır. Bu kurutulmuş meyvelerden infüzyon yapılarak istifade edilir. İnfüzyon metodunda etken olan içerik sıvıya geçer.

İşte Çoban Çökerten Bitkisinin Faydaları

Sporcular fiziksel performansı arttırıcı etkileri sebebiyle deve çökerten bitkisinden yararlanılabilir. Kas gücünü arttırdığı gibi, beden dayanıklılığı da arttırır. Erkeklerde prostat iltihabını önler ve prostat gelişiminin olmamasını sağlar. İdrar yolları için doğal bir antiseptik niteliğe sahiptir. İdrar kaçırma, idrar yollarında kanama, ağrılı idrar yapma gibi etkileri düzeltir. Erkeklerde beyinden hipofiz bezinden salgılanan testosteron hormonunu arttırır, andropozun etkilerini azaltır.

Çoban Çökerten Otu Zindelik Verir

Kullananlara ruhsal ve duygusal açıdan zindelik verir. Erkeklerin sperm kalitesini arttırmakta ve sayısının artmasına sebep olmaktadır. Ayrıca ereksiyon sorunlarının giderilmesi için kullanılır. Kolesterolün ve kan yağlarının dengelenmesinde etkilidir. Kadınlarda rahmin büyümesini destekler, adet dönemlerindeki ağır kanamalara engel olur. Kadınlardaki hormon dengesinin kurulmasına sağlar. Adet öncesinde ve menopoz döneminde olan sorunların azaltılmasını sağlar. Hamilelik döneminde yaşanabilecek düşüklerin engellenmesinde etkilidir.

Böbrek Hastalıklarına İyi Gelen Çoban Çökerten Otu

Böbrek rahatsızlıklarında, böbrek kumu ve taşının düşürülmesinde kullanılır. Damarlarda oluşan plakların giderilmesinde etkilidir. Bu nedenle kalp hastalıklarından koruyucu etkisi bulunmaktadır. Kadınlarda yumurtlama problemlerinin giderilmesinde ve kısırlık tedavisinde destekleyici olur. Gözlerdeki bazı sorunlarda çoban çökerten bitkisi tavsiye edilir. Vücudun direncini arttıran şifalı bir bitkidir.

Çoban Çökerten Otu Şeker Hastalığına İyi Gelir

Şeker hastalarında, damar tıkanıklığı olanlarda faydalı olur. Yüksek tansiyon hastalarında dengeleyici olarak kullanılır. Afrodizyak etkisiyle cinsel fonksiyonların desteklenmesinde etkisi bulunmaktadır.Cinsel gücü arttırır. Erkeklerde sperm kalitesini arttırdığı için kısırlık üzerinde etkilidir. Prostat kanseri riskini önemli oranda azaltır.

Düşük riskini azaltır. Kadınlarda hormon dengesini kurar, adet dönemlerindeki ağrıları hafifletir. Şeker hastalığı ve damar tıkanıklığında etkilidir. Kas gücünü arttırıcı özelliğinden dolayı sporculara önerilir. Vücudun direncini arttırır. Göz hastalıklarına iyi gelir. Kalp spazmını önler. Böbrek taşı düşürücü etkisi vardır. Adet dönemi kanamalarını azaltır.

Çoban Çökerten Bitkisinin Çayı Nasıl Yapılır ?

1 su bardağı kaynamış suyun içine yalnızca bir çay kaşığı çoban çökerten tohumu ekledikten sonra 15 dakika bekleyin. 15 dakika sonrasında çayı süzerek tüketebilirsiniz.

Çoban çökerten çayının kullanım önerileri ise şöyle:

Günde bir bardak çoban çökerten çayı içilmelidir. Hazırlanan çayı kür olarak da tüketebilirsiniz. Bunun için 30 ile 60 gün arasında kullanım yapmanız önerilir. Çayı günlük tüketen kişilerin 1 ay sonunda birkaç hafta ara verip sonra yeniden başlaması tavsiye edilir. Bitkinin etkisini yitirmemesi için çayın içine hiçbir şey katılmaması önerilir.

Çoban çökerten çayı tok karnına tüketilmelidir. Aç karna tüketildiğinde sindirim sistemini hızlandırıcı etkisi olacağı için tavsiye edilmez. Çoban çökerten bitkisin suyunu saklamanız da mümkündür. Bunun için hazırlanmış çayı posası ayrılarak bir kaba konur. Buzdolabı gibi soğuk bir ortamda saklanmalıdır. Ancak biz gene de taze bir şeklide yapıp, tüketmenizi önerilir.

Konu Aramaları:

çoban çökerten kac gün,

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Deli Otunun Hiç Duymadığınız İlginç Faydaları

Deli Otu Nedir Nelere İyi Gelir ? Latincesi: Alyssum saxatile-Cynachum Vincetoxicum dur. Çorak, kumlu ve çakıllı topraklarda yetişen Diş otugiller...

Kapat