Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Safra Taşına Mısır Püskülü, Ayı Üzümü İyi Gelir

18.03.2016
1.665
Safra Taşına Mısır Püskülü, Ayı Üzümü İyi Gelir

safra taşı nedir naslı oluşur safra taşı oluşumu nasıl önlenir hangi bitkiler safra taşını eritir safra yolu iltihabı nedir…

Safra kesesi taşları yağlı yiyeceklerin sindirilememesiyle oluşuyor. Şiddetli ağrı ile kendini gösteren bu rahatsızlık hemen herkesi tehdit edebiliyor. Uzmanlar da korunmak için mısır püskülü, ısırgan otu ve ayı üzümünü öneriyor Karnın sağ üst kısmında bulunan, küçük bir armut şeklindeki safra kesesi kanallarla karaciğer, pankreas ve bağırsaklara bağlanıyor. Öğünler arasında karaciğer tarafından üretilen safra sıvısını depolayan safra kesesi yemek sırasında bu sıvıyı safra kanalı (ödyolu) aracılığıyla bağırsaklara gönderir ve bu sıvı gıdalar yoluyla alınan yağı sindirmek için kullanılıyor. 40 yaş ve üzeri kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülen safra kesesi taşı yiyeceklerden alınan yağın sindirilmesinde sorunlara yol açıyor.

mısır-püskülü

Bu nedenle özellikle yağlı bir yemek sonrası yaşanan aşırı şişkinlik ve karın bölgesinden başlayarak omuza vuran ağrılar safra kesesi taşı belirtisi olabiliyor. Ağrı şiddetlendikçe sırt bölgesine ve karnın geneline yayılabiliyor. Bu ağrılar süreklidir ve 10-15 dakikadan 1-2 saat varan sürelerde devam edebiliyor. Eğer ağrı 4-5 saatten uzun sürdüyse bu durum çoğunlukla safra kesesinin tahriş olduğu anlamına geliyor. Uzmanlar bu dertten muzdarip olanla için bitkisel kürlerin faydalı olacağını belirtiyor:

misir puskulu safra taşına iyi gelir mi

SAFRA TAŞI OLUŞUMU NASIL ÖNLENİR NASIL YOK EDİLİR:

1-Isırgan otu: Safra taşı oluşumunu önleyen şifalı bir bitkidir. ısırgan otu da, maydanoz gibi, taş oluşumunu önleyebilir ya da taşlar küçükken vücuttan atılmasını kolaylaştırır.

2-Mısır Püskülü: Fincan başına iki kaşık mısır püskülü 20 dakika kaynatın bu idrar yolları için yararlı bir uyarıcıdır. Günde 4 fincan içebilirsiniz.

3-Su Teresi: Bu bitkinin kullanımı, böbrek ve safra kesesi taşlarının oluşumunu önlemeye yardımcı olur. Ancak su teresi bir koruyucu olarak kullanılır, iyileştirici durumlarda kullanılmamalıdır çünkü böbrekler ya da mesane iltihaplı olabilir, bu bitki iltihabı artırabilir.

Misir puskulu cayi nelere iyi gelir

4-Celandine: Özellikle safra taşı veya safra yetersizliği gibi safra sorunları için uygundur. (Bu bitki ekstresi eczanelerde satılmaktadır.)

5-Nane: Nane yatıştırıcı özellikleri ile ağrının azaltılması için çok yararlı olacaktır.

6-Zerdeçal: Büyük safra kesesi taşlarını küçültmek için kullanılır. Bu baharat bazı yemeklerde kullanılmalıdır. Zerdeçal, bazı baharatlara, köri, kişniş, zencefil, kakule, kimyon, hardal karıştırılarak da kullanılır)

7-Ayı Üzümü: Safra kesesi taşı tedavisinde çok etkilidir ve taş oluşumunu engeller. Etkili bir mikrop öldürücüdür. Safra taşının semptomlarından biri olan enfeksiyon oluşumunu engeller. 1 litre soğuk su içerisine dört kaşık kurutulmuş yaprakları ekleyin. 4 saat bekletin. Günde 3 bardak için.

Ayı Üzümü Safra taşı düşürür mü

8-Tarhun Otu: Önleyici tedavide etkili olabilir. (Bir çeşni olarak kullanıldığı gibi infüzyon 5g. kurutulmuş yapraklar 250ml. su haricinde kaynatılır ve tüketilir)

9-Karahindiba: En iyi idrar uyarıcı şifalı bitkilerden biridir. Vücutta birikmiş toksinleri ortadan kaldırır, kolesterolü azaltır, ürik asiti vücuttan uzaklaştırır, şeker hastalığının semptomlarını giderir. (1 kaşık kurutulmuş biberiye yaprağı ve kökleri 1 litre su içinde kaynatılır ve bu günde 3 bardağa kadar içilir.)

Ayı üzümü safra yollarını açar mı

10-Maydanoz: En şifalı bitkilerden biridir. Kum oluşumu engellemektedir. Çünkü maydanoz kumu idrar yoluyla tortu ve kompakt şeklinde çıkartılması olanağı sağlar. 1 fincan su için bir çay kaşığı kurutulmuş maydanoz kökünün üzerine kaynar su dökülüp 15 dakika kaynatılır. Gün içinde bir kaç fincan içilir. (Maydanoz ekstresi de eczanelerde satılan ve bitkidir)

Celandile safra ifrazatını Artırır mı

TAŞ OLUŞUMUNU ENGELLEYİN Bol su için: Su, vücutta bulunan toksinler ve çözünmüş mineralleri cilt gözeneklerinden ve idrarla birlikte dışarıya atar. Su azlığı düzenli idrara çıkmayı engeller. Sedimantasyon kristallerinin böbrek ve safra kesesinde birikmesine ve taş oluşumuna neden olur. Günde en az 1 litre tüketilmelidir. Özellikle havanın sıcak olduğu zaman veya fiziksel egzersiz gerçekleştirilmiş ve diğer durumlarda aşırı terleme yaşanmışsa veya ishal durumlarda bu miktar 2.5 litreye kadar çıkarılmalıdır.

Celandine Safra taşının oluşumunu önler mi

Aşırı ve hızlı kilo kaybı: Bu safra taşı riskini artırır. Günde en az 800 kalori içeren diyet uygulanmalıdır. Düzenli yemek yeme alışkanlığı edinilmelidir. Öğünler atlanmamalıdır. Magnezyum, folik asit, kalsiyum ve C vitamini alımınızı arttırın: Bu minerallerin azlığının, safra kesesi taşı oluşumuna neden olduğunu gösteren çalışmalar vardır ve bu durum kanıtlamıştır.

isirgan otu otu safra taşlarının düşürürlmesine yardımcı olur mu

Bu besinlerin eksikliği vücut ve safra için riskli olabilir. Çok fazla hayvansal protein yemeyin. Et ya da yumurta gibi gıdaların idrar oluşumunu teşvik etmedikleri ayrıca, bu tür gıda maddelerinin ürik asit açısından çok zengin oldukları biliniyor. Safra taşı oluşumuna neden olabilirler. Bunu önlemek açısından oldukça yararlı olabilecek hayvansal gıda balıktır.

zerdecal Safra rahatsızlıklarına iyi gelir mi

Bu rahatsızlıktan muzdarip olanlar yüksek kalsiyum içeren gıdaları tüketmelidir. Yüksek kalsiyum-oksalat içeren gıdalar: Çilek, siyah çay, pancar, buğday tohumu, ceviz ve çikolata kalsiyum ve oksalat içerir. Karnabahar, pazı, kahve, incir, erik, maydanoz, yer fıstığı ve domateste de bulunur.

zerdeçal safra kesesi taşını önlüyor mu

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Zerdali Çekirdeği Saç Dökülmesini Önler mi

zerdali nedir nerede yetişir zerdali saç dökülmesini önler mi zerdali çekirdeği yağı nasıl çıkartılır şifalı meyveler şifalı bitkiler... Kayısı ağacının...

Kapat