Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Safra Taşına Mısır Püskülü, Ayı Üzümü İyi Gelir

20.03.2016
1.393
Safra Taşına Mısır Püskülü, Ayı Üzümü İyi Gelir

safra kesesi taşı nasıl oluşur safra kesesinde taş oluşumu nasıl önlenir safra kesesi taşlarına hangi bitkiler iyi gelir ayı üzümü taş oluşumunu engeller mi…

Safra kesesi taşları yağlı yiyeceklerin sindirilememesiyle oluşuyor. Şiddetli ağrı ile kendini gösteren bu rahatsızlık hemen herkesi tehdit edebiliyor. Uzmanlar da korunmak için mısır püskülü, ısırgan otu ve ayı üzümünü öneriyor Karnın sağ üst kısmında bulunan, küçük bir armut şeklindeki safra kesesi kanallarla karaciğer, pankreas ve bağırsaklara bağlanıyor. Öğünler arasında karaciğer tarafından üretilen safra sıvısını depolayan safra kesesi yemek sırasında bu sıvıyı safra kanalı (öd yolu) aracılığıyla bağırsaklara gönderir ve bu sıvı gıdalar yoluyla alınan yağı sindirmek için kullanılıyor.

Ayı Üzümü Safra taşı düşürür mü

40 yaş ve üzeri kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülen safra kesesi taşı yiyeceklerden alınan yağın sindirilmesinde sorunlara yol açıyor. Bu nedenle özellikle yağlı bir yemek sonrası yaşanan aşırı şişkinlik ve karın bölgesinden başlayarak omuza vuran ağrılar safra kesesi taşı belirtisi olabiliyor.

misir puskulu safra taşına iyi gelir mi

Ağrı şiddetlendikçe sırt bölgesine ve karnın geneline yayılabiliyor. Bu ağrılar süreklidir ve 10-15 dakikadan 1-2 saat varan sürelerde devam edebiliyor. Eğer ağrı 4-5 saatten uzun sürdüyse bu durum çoğunlukla safra kesesinin tahriş olduğu anlamına geliyor. Uzmanlar bu dertten muzdarip olanla için bitkisel kürlerin faydalı olacağını belirtiyor:

Celandile safra ifrazatını Artırır mı

SAFRA TAŞI OLUŞUMU NASIL ÖNLENİR NASIL YOK EDİLİR:

1-Isırgan otu: Safra taşı oluşumunu önleyen şifalı bir bitkidir. ısırgan otu da, maydanoz gibi, taş oluşumunu önleyebilir ya da taşlar küçükken vücuttan atılmasını kolaylaştırır. 2-Mısır Püskülü: Fincan başına iki kaşık mısır püskülü 20 dakika kaynatın bu idrar yolları için yararlı bir uyarıcıdır. Günde 4 fincan içebilirsiniz. 3-Su Teresi: Bu bitkinin kullanımı, böbrek ve safra kesesi taşlarının oluşumunu önlemeye yardımcı olur. Ancak su teresi bir koruyucu olarak kullanılır, iyileştirici durumlarda kullanılmamalıdır çünkü böbrekler ya da mesane iltihaplı olabilir, bu bitki iltihabı artırabilir.

Misir puskulu cayi nelere iyi gelir

4-Celandine: Özellikle safra taşı veya safra yetersizliği gibi safra sorunları için uygundur. (Bu bitki ekstresi eczanelerde satılmaktadır.) 5-Nane: Nane yatıştırıcı özellikleri ile ağrının azaltılması için çok yararlı olacaktır. 6-Zerdeçal: Büyük safra kesesi taşlarını küçültmek için kullanılır. Bu baharat bazı yemeklerde kullanılmalıdır. Zerdeçal, bazı baharatlara, köri, kişniş, zencefil, kakule, kimyon, hardal karıştırılarak da kullanılır)

mısır-püskülü

7-Ayı Üzümü: Safra kesesi taşı tedavisinde çok etkilidir ve taş oluşumunu engeller. Etkili bir mikrop öldürücüdür. Safra taşının semptomlarından biri olan enfeksiyon oluşumunu engeller. 1 litre soğuk su içerisine dört kaşık kurutulmuş yaprakları ekleyin. 4 saat bekletin. Günde 3 bardak için. 8-Tarhun Otu: Önleyici tedavide etkili olabilir. (Bir çeşni olarak kullanıldığı gibi infüzyon 5g. kurutulmuş yapraklar 250 ml. su haricinde kaynatılır ve tüketilir)

isirgan otu otu safra taşlarının düşürürlmesine yardımcı olur mu

9-Karahindiba: En iyi idrar uyarıcı şifalı bitkilerden biridir. Vücutta birikmiş toksinleri ortadan kaldırır, kolesterolü azaltır, ürik asiti vücuttan uzaklaştırır, şeker hastalığının semptomlarını giderir. (1 kaşık kurutulmuş biberiye yaprağı ve kökleri 1 litre su içinde kaynatılır ve bu günde 3 bardağa kadar içilir.)

Celandine Safra taşının oluşumunu önler mi

10-Maydanoz: En şifalı bitkilerden biridir. Kum oluşumu engellemektedir. Çünkü maydanoz kumu idrar yoluyla tortu ve kompakt şeklinde çıkartılması olanağı sağlar. 1 fincan su için bir çay kaşığı kurutulmuş maydanoz kökünün üzerine kaynar su dökülüp 15 dakika kaynatılır. Gün içinde bir kaç fincan içilir. (Maydanoz ekstresi de eczanelerde satılan ve bitkidir)

zerdecal Safra rahatsızlıklarına iyi gelir mi

TAŞ OLUŞUMUNU ENGELLEYİN Bol su için: Su, vücutta bulunan toksinler ve çözünmüş mineralleri cilt gözeneklerinden ve idrarla birlikte dışarıya atar. Su azlığı düzenli idrara çıkmayı engeller. Sedimantasyon kristallerinin böbrek ve safra kesesinde birikmesine ve taş oluşumuna neden olur. Günde en az 1 litre tüketilmelidir. Özellikle havanın sıcak olduğu zaman veya fiziksel egzersiz gerçekleştirilmiş ve diğer durumlarda aşırı terleme yaşanmışsa veya ishal durumlarda bu miktar 2.5 litreye kadar çıkarılmalıdır.

Ayı üzümü safra yollarını açar mı

Aşırı ve hızlı kilo kaybı: Bu safra taşı riskini artırır. Günde en az 800 kalori içeren diyet uygulanmalıdır. Düzenli yemek yeme alışkanlığı edinilmelidir. Öğünler atlanmamalıdır. Magnezyum, folik asit, kalsiyum ve C vitamini alımınızı artt ırın: Bu minerallerin azlığının, safra kesesi taşı oluşumuna neden olduğunu gösteren çalışmalar vardır ve bu durum kanıtlamıştır. Bu besinlerin eksikliği vücut ve safra için riskli olabilir. Çok fazla hayvansal protein yemeyin. Et ya da yumurta gibi gıdaların idrar oluşumunu teşvik etmedikleri ayrıca, bu tür gıda maddelerinin ürik asit açısından çok zengin oldukları biliniyor. Safra taşı oluşumuna neden olabilirler.

zerdeçal safra kesesi taşını önlüyor mu

Bunu önlemek açısından oldukça yararlı olabilecek hayvansal gıda balıktır. Bu rahatsızlıktan muzdarip olanlar yüksek kalsiyum içeren gıdaları tüketmelidir. Yüksek kalsiyum-oksalat içeren gıdalar: Çilek, siyah çay, pancar, buğday tohumu, ceviz ve çikolata kalsiyum ve oksalat içerir. Karnabahar, pazı, kahve, incir, erik, maydanoz, yer fıstığı ve domateste de bulunur.

Celandine Safra taşının oluşumunu önler mi

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Sirke Nelere İyi Gelir, Nerelerde Kullanılır

sirke nasıl yapılır her meyveden sirke yapılır mı sirke temizlikte kullanılır mı elma sirkesi cilde ve saçlara iyimi gelir sirke...

Kapat