Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Saç Dökülmesini Önleyen Mucize Besinler

15.07.2015
1.805
Saç Dökülmesini Önleyen Mucize Besinler

saç neden dökülür saç dökülmesi nasıl önlenir hangi besinler saçlara iyi gelir saçlara iyi gelen bitkiler saçlara iyi gelen meyveler saçları koruyan vitaminler…

Saç Dökülmesini Önleyen Mucize Besinler Büyük oranda kalıtsal nedenlerle meydana gelen saç dökülmesinde, yetersiz beslenmeye bağlı vitamin ve mineral eksikliği de sebeptir. Saçlarınız kalıtsal olarak dökülüyorsa beslenmeyi düzenleyerek durdurmak mümkün değildir. Ancak saçların daha sağlıklı olması ve dökülmenin yavaşlaması doğru bir beslenme programı ile sağlanabilir. Öte yandan saçlarınız belirli bir nedene bağlı olmaksızın dökülmeye başlamışsa başka bir hastalığın belirtisi olabileceği de akla getirilmelidir.

C Vitamini İçeren Besinler: Güçlü bir bağışıklık sistemi için gerekli olan C vitamini birçok meyvede bulunur. Bu vitamin vücuttaki enfeksiyonları önlemeye yardımcı olurken ısı, güneşin zararlı ışınları ve hava kirliliği sebebi ile yıpranan saçların sağlığını da korur.Başta portakal,limon,greyfurt olmak üzere karpuz ve çilek C vitamini açısından zengin meyvelerdir.

Saçları Koruyan Meyveler

Kuru yemişler: Saçların normal uzama sürecinin korunmasında E vitamini esansiyel yağ asitleri ve sülfür içeren kuru yemişler oldukça etkilidir. Ceviz, Fındık, Badem gibi yemişler saçlara doğal parlaklık verirken yer fıstığı saç dökülmesine neden olan tiroid bezi sıkıntılarını engeller.

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir

Yeşil Yapraklı Sebzeler: Demir eksikliğine bağlı saç dökülmesini yeşil yapraklı sebzeler durdurabilir. Demir eksikliği, kandaki oksijen seviyesini düşürür. Organlara ve saç kökü hücrelerine yeterince oksijen taşınamamasına yol açar. Günlük beslenmede bol miktarda sebze tüketerek bu eksikliğin oluşturduğu sıkıntılara karşı koruma sağlamak mümkündür.

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir

Fasulye: Hayvansal gıda yolu ile alınan protein için daha iyi bir alternatif vardır. Bu da saçlar için gerekli proteini fazlası ile verecek içeriğe sahip olan ve temini kolay kurur fasulyedir.Yoğurt: Saçların uzamasını teşvik eden kalsiyum ve protein bakımından zengin olan yoğurt aynı zamanda sindirime yardımcı iyi bakterileri de içermektedir. Taze Deniz Ürünleri: Balık saç köklerini güçlendirip hormonları dengelemeye yardımcı çinko içerir. Ancak aşrı çinko tüketmenin de saç dökülmesine giden yolu açabileceğini göz önünde bulundurup kontrollü hareket etmekte yarar var.

Tavuk ve Hindi Eti:Saç için gerekli proteini sağlıksız,yağlı et gibi besinlerden almak yerine daha az yağlı ve kaliteli protein kaynağı tavuk ve hindi etinden temin etmek daha iyidir. Ayrıca B12 vitamini ve biotin içeren yumurta da saçları güçlendirir.

Saç Dökülmesine İyi Gelen Yiyecekler

 

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Hem Mutluluk Kaynağı Hem Şifa Dağıtıyor

cilde iyi gelen meyveler cinselliğe iyi gelen meyveler kemiklere faydalı bitkiler mideye iyi gelen meyveler mutluluk veren meyveler şifalı otlar...

Kapat