Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Şabla Otu Hangi Hastalıklara İyi Gelir

29.03.2016
8.112
Şabla Otu Hangi Hastalıklara İyi Gelir

şabla otu nasıl bir ottur nelere iyi gelir şabla otu akciğere faydalı mı şabla otu astıma iyi gelir mi bronşite iyi gelen bitkiler nefes darlığına ne iyi gelir…

Latincesi; Tussilago farfara olup, Papatyagiller familyasından çok yıllık otsu bir bitkidir. Baharın ilk müjdecisi Şabla otu’ dur. Daha etraf canlanmaya yeni hazırlanırken, Şabla otu ilk ortaya çıkandır; sarı renkli çiçeği ile hemen göze çarpar. Nemli topraklar, boş arsalar, yol kenarları, yapraklarından daha önce meydana çıkan şabla çiçekleriyle örtülür, Şabla, killi topraklarda daha gür yetişir. Arı ve böcekler ilk nektarı ondan alırlar. Bunlar, gelecek kış için stoklanmak üzere ilk toplanacak çiçeklerdir. Balgam sökücü ve iltihap azaltıcı özelliğinden dolayı bronşit, farenjit, gırtlak iltihabı, bronşiyal astım ve göğüs zarı iltihabı, hatta başlangıç halindeki akciğer tüberkülozun da başarı ile kullanılır.

Şabla Otu Akciğer İltihabına iyimi Gelir

Rahatsızlık veren ses kısıklıkları ve müzmin öksürük hallerinde de bal ile tatlandırılan Şabla otu çayı çok sıcak olarak gün içinde sık sık içilir. Mayıs ayında, üst tarafı yeşil, alt tarafı gümüş renginde olan yaprakları ortaya çıkınca onları, içlerindeki C vitamini dolayısıyla salata ve çorbalara koyabiliriz. Yaprağı ve çiçekleri, kökü, usaresi Kullanılır. Yaprakları çiçeklerine göre daha çok tıbbi özellik içerdiğinden, çay olarak hazırlamak üzere toplanır ve çiçekleri ile beraber harmanlanır. Halk arasında yörelere göre Öksürük Otu, Kabalak, Lapaza çiçeği, Sulandık Otu, Şabla, farfara gibi isimlerle de bilinir.

Şabla otunun Kan Temizleyici Etkisi var mı

FAYDALARI: Taze yapraklar yıkanır ve ezilmiş olarak göğüs üstüne konulursa, zatürreye, yılancık ve doku yaralanmalarına, kızarık, morarma ve şişlere, hatta tükürük kesesi iltihaplarına iyi gelir. Bu bitki lapasının etkisi şaşırtıcıdır. Şablanın usaresi sıracalı şişkinliklerde kullanılır. Nefes Darlığı olanlar ve kronik bronşitlerde, çiçek ve yapraklardan hazırlanmış buhar banyosunu, bir günde birçok defa tekrarlamalıdırlar. Şiş ayaklar da, yaprakların kaynatılmasından elde edilen suyun içerisinde yıkanmalıdır.

Şabla otu tüberkiloza iyi gelir mi

Şabla yapraklarından hazırlanan bir şurup akciğer hastalıkları ve bronşite fayda verir. Bir toprak kabın içine, bir sıra yaprak, bir sıra esmer şeker koyarak ağzına kadar doldurun. Sonra üstünü birkaç kat parşömen kağıdıyla çok sıkı bir şekilde kapayın, birkaç defa bağlayarak, bahçede el ayak değmeyecek bir yere gömün. Toprakla kapamadan önce kabın üstüne bir tahta parçası koyun ve öylece üstünü toprakla örtün. Düzenli ısı, fermantasyona yol açacaktır. Sekiz hafta sonra çıkarın, elde ettiğiniz şurubu bir veya iki kere kaynatın. Bu şurup, kış ve Grip için birebirdir. Dozu, tatlı kaşığı ile ayarlayın.

Şabla otu Nelere İyi Gelir

Astımlılar, devamlı bronşitliler, ilkbaharda Şabla yapraklarının suyunu ev sıkacağı ile çıkarıp bir fincan et suyu veya ılık süt içerisine katıp içerlerse, bu taze yaprak suyundan çok fayda görürler. Damar iltihabında, taze yapraklardan ve taze kremadan hazırlanan bir yaprak lapası krem haline getirilip sürülürse ve üstü hafifçe bağlanırsa damarlara şifa verir. Şabla otunun yapraklarından sıkılarak çıkartılan taze su, kulağa damlatılırsa kulak ağrılarına da çok iyi gelir.

Şabla otu Balgam söktürür mü

ÇAY-1: Balgam söktüren bir çay elde etmek için; eşit miktarlarda Şabla otu çiçeği ve yaprağı, Ciğer Otu ve Sinir Otu yaprakları ile aynı ölçüde karıştırın.1/4 litre suya iki tatlı kaşığı koyarak haşlayın. Bal ile tatlandırarak yudum yudum, mümkün olduğunca sıcak için.

ÇAYI-2: 1/4 litre kaynar suya bir dolu tatlı kaşığı Şabla otu çiçeği ve yaprakları aynı ölçüde karıştırılarak haşlayın ve kısa süre demleyin.

Şabla otu Ayak şişmelerini önler mi

Konu Aramaları:

sabla otu,şabla,şabla bitki,Şabla bitkisi,şabla yapragının faydları,

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Kabalak Nasıl Bir Ottur Nelere İyi Gelir

kabalak hangi hastalıklara iyi gelir akciğer iltihabına kabalak iyi gelir mi kabalak astım gibi hastalıklara iyi gelir mi kabalak çayı...

Kapat