Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Ruh Halinizi Düzenler, Sakinlik Verir

14.04.2019
92
Ruh Halinizi Düzenler, Sakinlik Verir

Geyik Dikeni Nedir, Nelere İyi Gelir ?

Geyik dikeni genellikle ormanlık arazilerde nemli ortamlarda yetişen meyve türlerindendir. Geyik dikeninin çiçekleri, sarı, yeşil, mor renklerde olur. Geyik dikeninin boyu, 3 veya 4 metreye kadar yetişebilmektedir. Geyik dikeni meyvesi ilk olarak kırmızı renkte kışa doğru ise siyah rengine dönmektedir. Geyik dikeni 100 yıl kadar yaşayabilmektedir. Geyik dikeninden tıp alanında meyvesinden şurup elde edilmektedir. Evde alternatif tıp yöntemi olarak kullanılacak olan geyik dikeninin genellikle yapraklarından yararlanılmaktadır.

C Ve B Vitamini Kaynağıdır

Ev ilaçları için geyik dikeninin genellikle kök ve kabuklarından yararlanılmaktadır. Geyik dikeni halk arasında akdiken olarak da bilinmektedir. Sağlık açısından sayısız faydası olan Geyik Dikeninin faydaları son zamanlarda internet ortamında en çok aranan şeylerden bir tanesi haline geldi. C vitamini kaynağı: Geyik dikeni C ve B vitamini kaynağı olduğu bilinmektedir.

Aşırı Sinirliliği Giderir

Bu sayede aşırı sinirlilik halini iyileştirmeye ve bağışıklık güçlendirmeye yarar. Öksürük, baş ağrısı ve mide ağrısına iyi gelir: Geyik dikeninin aynı zamanda çeşitli kalp rahatsızlıklarının yanı sıra öksürük, baş dönmesi, uykusuzluk, mide ağrıları ve boğazla ilgili problemler gibi diğer tıbbi rahatsızlıkların tedavisinde çok yararlı olduğu bilinmektedir.
Diş eti rahatsızlıklarını tedavi eder: Geyik dikeninin özü diş ve diş eti hastalıkları problemlerini tedavi edici özelliğiyle bilinmektedir.

Diş Eti Hastalıklarına İyi Gelir

Geyik dikeninin özünü diş eti hastalıkları ve diş eti çekilmesi tedavisi için haftada 3 gün uygulamanız yeterli olacaktır. Yaprakları ve meyveleri ateşi aynı zamanda da ishali keser: Geyik dikeni dünyanın bazı bölgelerinde ateş ve ishal tedavisi için kullanılmaktadır. Geyik dikeninin yapraklarının ateş ve ishali tedavi ettiği bilinmektedir.
Ruh halini düzeltir: Geyik dikeninin düzenli kullanımının faydaları arasında, kişinin uyku düzeninin normalleşmesi ve kan ve nabız basıncının dengelenmesi ve aynı zamanda ruh halinin yükselmesi de vardır.

Kan Basıncınızı Düzenliyor

Kan basıncını düzenler: Geyik dikeni aynı zamanda kan basıncını düzenli hale getirmesiyle bilinir. Dolayısıyla hem yüksek hem de düşük tansiyonu tedavi etmek için kullanılır. Kanseri engeller: Geyik dikeni aynı zamanda vücuttaki bağışıklığı güçlendirerek serbest radikalleri uzaklaştırır. Bu sayede kansere karşı da güçlü bir koruma sağlamaktadır.
Kabızlığı yok eder: Günde 10 veya 15 tane tüketilen geyik dikeni, sindirimi kolaylaştırarak kabızlığı hızlı bir şekilde yok etmeye yardımcı olur.

Kanamayı Durdurma Etkisi Var

Geyik dikeninin yaprakları püre haline getirilip, yaranın üzerinde bekletilirse kanamayı anında durdurma etkisi bulunmaktadır. Geyik Dikeni Nasıl Kullanılır: Geyik dikeninin ev ilaçlarında kökü veya kabukları kullanılmaktadır. Geyik dikeninin meyveleri evde kullanılacağı gibi aynı zamanda bu meyveler kurutularak çayı da yapılabilir. Geyik dikeni çayının da sağlık açısından çeşitli yararları bulunmaktadır.

Kullanırken Dikkatli Olun

UYARI: Geyik dikeni fazla tüketildiğinde müshil etkisi göstermektedir. Geyik dikeni kontrollü bir şekilde tüketilmelidir. Aksi takdirde şiddetli karın ağrısı ve kramplara neden olabilir.

Çayı Nasıl Yapılır ?

Geyik dikeninin kurutulmuş yaprak ve meyvelerinden 2 tatlı kaşığı bir bardak kaynamış suya eklenir. On dakika demlemeye bırakılır ve süzülür. Yaptığımız bu çaydan sabah saatlerinde bir bardak içilir.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Bu Ağaç Size İyi Gelecek

Mabet Ağacı Nedir, Nelere İyi Gelir ? Ginkgo biloba bilinen adıyla mabet ağacı, Eski Çinliler tarafından keşfedildiği belirtilen gingko biloba,...

Kapat