Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Porsuk Adet Söktürür Meme Kanserine İyi Gelir

27.04.2016
1.683
Porsuk Adet Söktürür Meme Kanserine İyi Gelir

porsuk çamı nedir kanser ilaçlarının ham maddesi porsuk ağacımı dır porsuk adet söktürür mü porsuk ağacı bazı kanserlere iyi geliyor mu porsuk Çamı zehirli mi…

Porsuk ağacıgillerden, Eibengewâchse, Taxaceae olup, Porsuk Çamı Avrupa’da, Kuzey Afrika’da, Asya’da ise Güney Azerbaycan ve Horasan’da ve Türkiye’nin Karadeniz bölgesi, Marmara, Doğu Anadolu bölgesi ile diğer bölgelerin yüksek dağlarında yetişir. Yapraklarını dökmeyen bitkinin yaprakları hemen her mevsim toplanabilir. Fakat daha çok kış aylarında, birleşiminde yüksek oranda Taxan türevleri içerdiğinden kış aylarında toplanması daha uygundur. Porsuk ağacı 6-15 mt boyunda bazen ağaç bazen çok gövdeli çalı şeklinde olabilen ve Avrupa ülkelerinde bahçelerin etrafına çit yerine ekilen bir ağaçtır.

Porsuk Çamının Meyvesi zehirlimi

Gövde genellikle 30-40 cm çapında çok nadiren 1 mt grimsi esmer, dalları kırmızımsı esmer renkte ve dalları genellikle yataydır. Bitki iki evli olup dişi ve erkek çiçekleri ayrı bitkide olur. Yaprakları 2-4 cm uzunluğunda 2-3 mm eninde uca doğru sivrice, kenarları bütün, geriden iğne veya diken şeklinde, koyu yeşil renkli, parlak ve alt kısmı açık yeşil renkte ve iki sıra sağlı sollu dallara dizilmiştir. Porsuğun turuncu-kırmızı-yeşil renkli özgün meyvesi az etli olması ve ticari değer taşımamasına karşın oldukça tatlı olup, meyve içindeki çekirdeğinin çıkarılması şartıyla yenilebilmektedir.

Porsuk Çamının Meyvesi Niçin Yenmez

Bitkinin bütün diğer kısımları zehirlidir, hele, hele meyve çekirdeği (tohumu) aşırı derecede zehirlidir, zira kuşların aksine insan midesi meyve çekirdeğini parçalayabilme yeteneğine haiz olmakla çekirdeğin yenmesi halinde mide asidiyle birlikte parçalanan zehirli alkoloidler ölüme kadar varan zehirlenmelere neden olmaktadır. Çimlenme engeli, kuşların zehirsiz olan meyveyi yiyip, insanlar için zehirli olan tohumunu (meyve çekirdeğini) dışkılamasıyla ortadan kalkmaktadır.

Porsuk Çamından Kanser İlacımı Yapılıyor

Porsuk ağacının yaprakları tentür ve natürel ilaç yapımında kullanılır. Zehirli olması nedeni ile çayı içilmez. Ülkelere göre Porsuk Ağacı, Eibe, Taxus baccata L. Kadım Ağacı, Püren ağacı gibi isimlerle de bilinir. Erkek çiçekleri yaprak diplerinden çıkar ve her birinin etrafında pul gibi kupa yaprakları vardır ve ortada 6-10 adet döllenme tozluğu bulunur. Her biri saplı bir kalkanı andırır. Dişi çiçeklerinin bardak şeklinde kupa yaprakları bir biri üzerine pul pul dizilmiş olup, bir bardağı andırır ve kırmızımsı esmer renktedir.

Porsuk Çamı Neden zor Yetişiyor

FAYDALARI: Damarları büzücü, yatıştırıcı, adet söktürücü, mideyi kuvvetlendirici, gaz söktürücü özelliklere sahiptir. Bazı kanserlerle, özellikle de yumurtalık ve göğüs kanserine karşı savaşır. Eskiden sara, Bademcik iltihapları, Kuşpalazı  Bağırsak solucanlarına karşı ve adet artırıcı olarak kullanılmıştır.

Porsuk Çamı Adet söktürür mü

Yapraklarındaki anti kanserojen madde kansere kaşı kullanılması için yeterli değildir. Bu nedenle natürel ilacı kullanılmalıdır. Porsuk ağacının yapraklarının damıtılması ile elde edilen Ekstrat Farmacolaji firmaları (ilaç fabrikaları) tarafından işlenerek Taxol ve Taxotere ismi ile anılan maddeler elde edilir. Taxol veya Toxotere içeren Ampuller kanser özelliklede Göğüs, Rahim, Yumurtalık ve akciğer kanserine kaşı kullanılır. Fakat yan tesiri oldukça yüksek olup,Doktor kontrolünde En son çare olarak kullanılabilir.

Porsuk Ağacı Nasıl Çogaltılır

UYARI: Porsuk Çamı yaprağından elde edilen Taxol ve Taxotere başta saç dökülmesi, Ödem (su toplaması), Nöropatoloji (sinirsel rahatsızlıklar), Mukaza iltihaplanması ve ishale sebep olabilir. Ayrıca ampullerin içindeki katkı maddesi Hint yağı olup buda Toxol veya Taxoterenin sürekli kullanılması halinde kanın yağ oranını yükseltir.

Porsuk Ağacı Mideye Faydalımı

NOT: Türkiye’de bulunan en yaşlı porsuk ağaçları Zonguldak ilinde Gümeli beldesinde, Türkiye’nin 105. tabiat anıtı olan Bölüklü Ormanlarında yer alan biri 1600 diğeri 1000 yaşındaki porsuk ağaçlarıdır. İstanbul’da ki en ilginç örnek Eyüp Sultan Camii yakınındaki Cafer Paşa Medresesi avlusundaki ağaçtır.

Porsuk Ağacı Meyvesi Yumurtalık Kanserine İyi Geliyor mu

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Her Derde Deva Bal Sirkesi Nasıl Yapılır

bal sirkesi nelere iyi gelir bal sirkesi baldan mı yapılır bal sirkesi yüksek tansiyonu düşürür mü bal sirkesi kolesterolü düşürür...

Kapat