Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Öksürük Otu Nedir Nelere İyi Gelir

28.03.2016
1.801
Öksürük Otu Nedir Nelere İyi Gelir

öksürük otu öksürüğe iyimi gelir öksürük otu akciğer iltihabına iyi gelir mi öksürük otu çayı nelere iyi gelir astıma iyi gelen şifalı bitkiler…

Latincesi; Tussilago farfara olup, Papatyagiller familyasından çok yıllık otsu bir bitkidir. Baharın ilk müjdecisi öksürük otudur. Daha etraf canlanmaya yeni hazırlanırken, Öksürük otu ilk ortaya çıkandır; Öksürük otu, tohum ve köksaplar yardımıyla kolay yayılabilen çok yıllık otsu bir bitkidir. Genelde koloniler halinde bulunur. Sarı renkli çiçeği ile hemen göze çarpar. Nemli topraklar, boş arsalar, yol kenarları, yapraklarından daha önce meydana çıkan Öksürük otu çiçekleriyle örtülür, Öksürük otu, killi topraklarda daha gür yetişir. Arı ve böcekler ilk nektarı ondan alırlar. Bunlar, gelecek kış için stoklanmak üzere ilk toplanacak çiçeklerdir. Yaprağı, çiçekleri ve kökü, kullanılır. Halk arasında yörelere göre Farfara, Öksürük Otu, Kabalak, Lapaza çiçeği, Sulandık Otu, Şabla, gibi isimlerle de bilinir.

Öksürük Otu balgam söktürür mü

FAYDALARI: Balgam sökücü ve iltihap azaltıcı özelliğinden dolayı bronşit, farenjit, gırtlak iltihabı, bronşiyal astım ve göğüs zarı iltihabı, hatta başlangıç halindeki akciğer tüberkülozun da başarı ile kullanılır. Rahatsızlık veren ses kısıklıkları ve müzmin öksürük hallerinde de bal ile tatlandırılan Öksürük otu çayı çok sıcak olarak gün içinde sık sık içilir. Mayıs ayında, üst tarafı yeşil, alt tarafı gümüş renginde olan yaprakları ortaya çıkınca onları, içlerindeki C vitamini dolayısıyla salata ve çorbalara koyabiliriz.

Öksürükotu akciğerlere iyimi geliyor

Yaprakları çiçeklerine göre daha çok tıbbi özellik içerdiğinden, çay olarak hazırlamak üzere toplanır ve çiçekleri ile beraber harmanlanır. Taze yapraklar yıkanır ve ezilmiş olarak göğüs üstüne konulursa, zatürreye, yılancık ve doku yaralanmalarına, kızarık, morarma ve şişlere, hatta tükürük kesesi iltihaplarına iyi gelir. Öksürük Otunun lapası sıracalı şişliklerde çok etkilidir.

 

Öksürükotu tüberkiloza iyi gelir mi

Nefes Darlığı olanlar ve kronik bronşitlerde, çiçek ve yapraklardan hazırlanmış buhar banyosunu, bir günde birçok defa tekrarlamalıdırlar. Şiş ayaklar da, yaprakların kaynatılmasından elde edilen suyun içerisinde yıkanmalıdır. Çayı yapılarak içildiğinde Kan temizleyici, terletici, dağıtıcı, eritici, yara iyi edicidir, öksürük kesici ve göğüs yumuşatıcıdır, göğüs zarı iltihabında, başlangıç halindeki tüberkülozda, acılı ses kısıklığında ve müzmin öksürükte faydalıdır.

Öksürükotu İltihap gidericimidir

İdrar söktürür, vücuda kuvvet verir, göğüs ve ciğer iltihaplarında faydalıdır, soğuk algınlığına ve nefes borusu iltihabına iyi gelir, ağrı kesici, sinir yatıştırıcıdır, balgam söktürücü, iltihabı azaltıcıdır, farenjit, gırtlak iltihabı, bronşitte, astımda, bronşiyal astımda faydalıdır. Haricen: Öksürük otu yaprakları ezilip merhem haline getirilir, yaraların, çıbanların, şişen ayakların üzerine sarılırsa çabuk iyileşmelerini sağlar.

Öksürükotu Öksürüğü Kesermi

Kaynatılan öksürük otu suyu göz kapağı iltihabında ve deri iltihaplarında pansuman şeklinde kullanılır. Kaynatılan öksürük otunun buharı teneffüs edilirse astıma ve bronşite iyi gelir günde birkaç kere tekrar edilmelidir. Yapraklar yakılıp tütsüsü yapıldığında kuru öksürüğü, boğmacayı ve nefes darlığını giderir. Yılancık ve doku yaralanmalarında, kızarık, morarma ve şişlerde, sıracalı şişkinliklerde pansuman şeklinde kullanılır. Ayak şişkinliklerinde ayaklar kaynatılan suyun içine sokulur. Damar iltihabında taze yapraklardan hazırlanan merhem hastalıklı bölgeye sürülür, üstü hafifçe bağlanır.

Öksürükotu tüberkiloza iyi gelir mi

ÇAYI: 1 bardak kaynar suya, 6-12 gr ufalanmış bitki konur, 10 dk bekletilir, günde 2-3 bardak yemekler arasında içilir. Zararsız bir ilaçtır. Öksürük için Öksürük otu çiçeği ve yaprağı, Sığır Kuyruğu çiçekleri, ciğer otu ve Sinir Otu yaprakları aynı miktarlarda karıştırılır, 1 bardak kaynar suya, 2 çay kaşığı bitki konur, 10 dk bekletilir, balla tatlandırılır sıcakken içilir. Öksürük otu çayı çocuklara bol miktarda içirildiğinde çocuklar daha sıhhatli büyürler.

Öksürükotu Yılancığa iyi gelir mi

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Lapaza Çiçeği Nedir Nelere Şifa Olur

lapaza çiçeği nedir nelere iyi gelir lapaza nefes darlığına iyi gelir mi lapaza astıma iyimi gelir boğaz ağrısına iyi gelen...

Kapat