Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Öksürüğü Keser,Göğsü Yumuşatır, Balgam Söktürür

03.10.2015
2.038
Öksürüğü Keser,Göğsü Yumuşatır, Balgam Söktürür

kabalak otu öksürüğü keser mi kabalak otu balgam söktürür mü soğuk algınlığına iyi gelen bitkiler damar açan bitkiler akciğere iyi gelen bitkiler şifalı bitkiler…

Öksürüğü Keser,Göğsü Yumuşatır, Balgam Söktürür Genellikle Karadeniz, İç Anadolu ve Marmara bölgesinin kuzey kesimlerinde sık rastlanır. Su kenarlarını ve nemli yerleri sever. Bahçelerde, tarlalarda, deniz sahillerinde sık rastlanan bir ottur. Bir tane bulunduğu alan çevresinde yüzlercesi bulunur. Bunların haricinde kurutulmuş olarak aktarlardan da temin edilebilir. Halk arasında öksürük otu, kabalak, devetabanı, sulandık otu ve kusut olarak adlandırılan papatyagiller gurubundan faydalı bir bitki türüdür. Latince adı “Tussilago” öksürük önleyici anlamına gelir. Tohum ve kökleri yoluyla çevreye yayılarak hızla ürer. Her bir kök yıllarca hayatta kalır.

Kabalak Soğuk Algınlığına iyi Geliyormu

Karların erimesiyle bitki önce bal kokusunda olan sarı çiçekler açar. Çiçeklerin solmasından hemen sonra büyük yeşil yapraklarını açar. Bu yapraklar bazen şemsiye olarak kullanılabilecek kadar büyürler. Bitkinin sapı 10-20 cm civarında olur.

Kabalak Otu Üst Solunum Yolları Rahatsızlıklarına Faydalımı

Bol miktarda C vitamini, çinko, potasyum, tanen ve az miktarda manganez, demir ve bakır içerir. Bitkinin yaprakları birçok yemekte kullanılmaktadır. Dünya genelinde öksürük kesmek ve çeşitli hastalıkları tedavi etmek için kullanılır. Yapraklarından lezzetli salatalar yapılır. Yaprakları çorbaya katılır. Yapraklarından dolma yapılır. Çiçek ve yapraklarından bitkisel ilaçlar yapılır.

Kabalak Otu Migren Ağrılarını Hafifletiyormu

FAYDALARI: Eski çağlardan beri başta öksürük giderici etkisi olmak üzere birçok hastalığın tedavisinde kullanılmıştır. Öksürük kesici etkisi vardır Göğsü yumuşatır Balgam söktürür Üst solunum yollarını rahatlatır Solunum sisteminde dezenfektan etkisi gösterir Soğuk algınlığına iyi gelir Astımlı hastaları rahatlatır Yatıştırıcı etkisi vardır.

Kabalak Broşit ve Astıma iyi Gelirmi

Migren ağrılarını hafifletir. Öksürükler, soğuk algınlıkları, ses kısıklığı, bronşit astım, Akciğer zarı iltihabı, boğaz salgıları, Yılancık ve bacak yaraları, İltihaplı Damarların açılmasını sağlar. İshali önler.

Kabalak Otu Öksürüğü Kesermi

Öksürük Otu Nasıl Kullanılır? Bitkinin çiçekleri önce açar, çiçekleri solduktan sonra da yaprakları açmaya başlar. Öksürük otunun tam açmamış çiçekleri toplanarak gölgede kurutulur. Yapraklar çıkmaya başladığında tam açılmamış yapraklar da toplanır, bıçakla bir kaç parçaya kesilerek gölgede kurutulur.

Kabalak İshali Önlermi

Öksürük otu çayı: Küçük bir demlikte su kaynatılır ve ocaktan indirilir. Her bir fincan için 1-2 tatlı kaşığı kadar yaprak ve çiçek karışımı demliğe eklenir. Ağzı kapalı olarak 10 dakika kadar demlenmesi beklenir. Sonra şeker ilave etmeden içilir. Tatlandırma dan içemiyorsanız içerisine 1 çay kaşığı kadar bal katarak tüketebilirsiniz.

Kabalak Damar İltihaplanmalarını Önlüyormu

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Kalp Yetmezliğine ve Nefes Darlığına İyi Gelir

ada soğanı sağlığa faydalı mı kalbi kuvvetlendiren bitkiler ada soğanı kalbe iyi gelir mi iktidarsızlığa iyi gelen bitkiler cinsel gücü...

Kapat