Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Misk Otu Düzensiz Regl Şikayetlerini Giderir

28.12.2016
869
Misk Otu Düzensiz Regl Şikayetlerini Giderir

adet düzenleyen bitkiler adet kanamalarını söktüren bitkiler misk otu nelere iyi gelir kurt ve parazit döken bitkiler safra söktüren bitkiler şifalı bitkiler…

Latince adı Artemisia Vulgaris olan Misk Otunun Ana vatanı Asya olup, Ülkemize ve Avrupa Ülkelerine Buradan yayılmıştır. Çalılıklar arasında, dere boylarında, Deniz seviyesinden 1800. Mt yüksekliğe kadar her yerde yetişir. Tohumlarıyla ve vejetatif usulde üretilir. Soğuğa dayanıklı Aydınlıktan hoşlanan bir bitkidir. Ülkemizde Trakya, Bursa, Uludağ etekleri, Karadeniz bölgesi, Samsun, Diyarbakır, Erzurum civarında yetişir. Halk arasında yörelere göre Ayvadana otu, Misk otu, Adi Pelin, Yavşan otu, çil baş, sıtma otu gibi isimlerle de bilinir. polien, uçucu yağlar, seskiterpen lakton gibi zengin bir içeriğe sahiptir. Bitki çiçekli iken, kök ve gövdesi sonbaharda toplanarak havadar bir yerde gölgede kurutulur.

FAYDALARI: Spazm çözücü, teskin edici, iştah açıcı, hazım sistemini düzeltici, uykusuzluk ve sinir buhranına karşı, kuvvet verici, idrar artırıcı, ishal kesicidir. Solucan düşürücüdür, kadın tenasül uzvunda ve rahimde olan kurtları ve parazitleri döker, kusmayı önler, mide nezlesinde faydalıdır. Hazımsızlıkta ve halsizliğe karşı, romatizmada, safra ifrazını artırıcıdır.

Aybaşı rahatsızlıklarında, sarılıkta çok etkilidir, memeli basurda faydalıdır. Kolik ağrılarına iyi gelir, Sindirim sistemi kramplarını yatıştırır, Bağırsak parazitlerini temizler, Hazımsızlığa iyi gelir, Sürekli mide bulantısı şikâyetini giderir, Sindirim sistemi salgılarını arttırır, Obezite tedavisinde kullanılır, Karaciğeri güçlendirir, Histeri ve epilepsi kasılmalarını giderir.

Düzensiz regl şikayetlerini giderir, Sakinleştirici özelliğe sahiptir, Vücuda enerji verir, Losyonu cilde sürüldüğünde yanık kızarıklıklarına ve kaşıntısına faydalıdır, Bitkisel tedavi için bazı bitkilerle birlikte kullanıldığı takdirde sinirsel zayıflığa, depresyona, nevrozlara, genel gerginlik durumlarına, Hiperaktivite ve uykusuzluk şikayetleri için çok faydalıdır.

ÇAYI: Bir bardak kaynar suya bir çorba kaşığı Ayvadana otu konulur ve 10 dakika demlenir. Bu çay günde iki bardak tüketilmelidir. Misk otu losyonu hipertrofik yara izlerini gidermede ve kaşıntı hissini azaltmada gayet iyidir.

Kullanılışı: Misk otu toz haline getirilir, günde 4-6 gr içilir. 1 bardak kaynar suya, 1 kaşık bitki konur, 10 dk bekletilir, günde 2-3 bardak içilir. Safra kesesinin az veya fazla salgı yapması halinde 50 gr kaynar suya, 10 gr bitki konur, 10 dk bekletilir, günde 2 bardak içilir. Aynı su kusmalarda kusma hissi meydana gelince 1 bardak içilir. Sara’da ayvadana kökü toz haline getirilir, 30 gr-60 gr balla karıştırılır, günde 1 tatlı kaşığı yenilir.

Yüksek ateşte 1 bardak kaynar suya, 3 gr çiçekli tepe kısmından bitki konur, 10 dk bekletilir, günde 1 bardak içilir. Parazitleri ve solucan düşürücü olarak ayvadana toz haline getirilir, günde 4-8 gr balla karıştırılıp yenilir. Haricen: Ayvadana kaynatılır, suyuna oturulursa aybaşı kanını ve idrarı çoğalır. Rahim ağrılarına iyi gelir, rahimde ölmüş cenini dışarı çıkarır.

Misk otu kaynatılır, lapa halinde başa konulursa veya kaynatılan suyu ile baş yıkanırsa genizde ve burunda olan tıkanıklığı giderir, baş ağrısına, baş dönmesine, göz kararmasına, nezleye iyi gelir. Kökleri de aynı maksatlarla kullanılır. Cilt yaralarında 1 kilo kaynar suya, 20 gr bitki konur, 10 dk bekletilir, suyu ile yaralara pansuman yapılır. Ayak yorgunluğu ve şişliklerinde 3 kilo suya, 100 gr bitki konur, 15 dk kaynatılır, bitkilerle birlikte bir kaba boşaltılır, ılık halde ayaklar içine sokulur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Altın Mühür Otu Vajinal Mantara Çok Faydalıdır

altın mühür otu vajina mantarına iyi gelir mi tırnak mantarına altın mühür otu faydalı mı altın mühür cilde iyi gelir...

Kapat