Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Mide Ülserine ve Mide İltihabına İyi Gelir

14.09.2015
1.856
Mide Ülserine ve Mide İltihabına İyi Gelir

dulavratotu nelere iyi gelir dulavratotu guta iyi gelir mi idrar söktüren bitkiler kanı temizleyen otlar karaciğere iyi gelen bitkiler terletici bitkiler şifalı otlar dulavratotu…

Mide Ülserine ve Mide İltihabına İyi Gelir Dulavrat Otu Bileşikgiller familyasındandır. Anayurdu bilinmeyen, ülkemizde Doğu ve Kuzey Anadolu bölgelerindeki kırsal kesimde ve yol kenarlarında yetişen çok yıllık dayanıklı otsu bir bitkidir. Gölgelik ve nemli yerleri seven dulavratotu 30-60 cm. boylanabilir. Dallara ayrılan dik bir gövdesi; iri yaprakları; yaz aylarında açan parlak morumsu ya da kırmızı çiçekleri vardır. Yapraklarının altı tüylü, damarlı ve beyaz renklidir. Çiçek yakınındaki yaprakları daha küçük olur. Bitki, tohumlarıyla çoğalır. Dul karı gömleği, Hanım yaması. Gibi isimlerle de bilinir.

Dulavrat Otu Egzamaya iyimi Geliyor

FAYDALARI: Romalılar döneminden beri sağlığa yararlı etkileri bilinen dulavratotunun bu tıbbi etkileri ve onlardan yararlanma yöntemleri şöyle sıralanabilir: İdrar söktürücüdür. Hafif müshil etkisi vardır. Bedeni güçlendirir. Şekeri düşürür. Terleticidir. Kanı temizler. Safra söktürür.

Dulavrat otu Nelere iyi Gelir

Şekeri Düşürür, Üreyi Giderir, Romatizma ağrılarına iyi gelir. Gut hastalığına karşı olumlu etkisi görülür. Sindirim ve safra salgılarını artırarak sindirimi kolaylaştırır, iştahı açar. Mide iltihabına ve ülsere iyi gelir.

Dulavrat Otu Varise İyi Gelirmi

Karaciğere, egzamaya, varise iyi gelir. Sayılan bu etkileri sağlamak üzere sonbaharda toprağı kazılıp çıkarılan kökü temizlenir. Dilimlenerek özenle kurutulur, 1 tatlı kaşığı kurumuş kökü 1 bardak suda kaynama noktasına getirilip ateş kısılır, ısıtma 10-15 dakika daha sürdürülerek hazırlanan demlemeden günde üç kez birer bardak içilir.

Dulavrat otu Vucudu Güçlendirirmi

Dulavratotu ayrıca deri Hastalıkları tedavisinde etkili olur. Yağlı ve akneli ciltlere iyi gelir. Saçlardaki kepeği keser. Derideki yara ve ülserlerin iyileşmesini hızlandırır. Egzama ve sedef hastalıklarına karşı iyileştirici etkiler yapar. Bu tür deri sorunlarına karşı olumlu etkilerini sağlamak üzere, bitkinin yapraklarıyla yara lapası hazırlanır. Şikayet edilen yerlere lapa dıştan uygulanır. Ancak sedef hastalığı ve egzamada tedaviye iyileşme belirtileri görülene değin, uzun süre devam edilmelidir.

images

Dulavratotu romatizma ağrılarına karşı da etkili olur. Bu olumlu etkiyi sağlamak için, bitkinin körpe ve iri yapraklarının tüylü alt tarafı ağrılı yere konulup bezle sarılarak, gece boyu kaymadan orada kalması temin edilir. Bu uygulama o günkü ağrıların geçirilmesinde etkili olur.

Dulavrat otu Gut Hastalığına iyi Gelirmi

Kalıcı tedavi için yukarıda hazırlanan yara lapası bir tülbentin içine yayılarak romatizma ağrılı yere sarılmalı, tedaviye uzun süre devam edilmelidir.

Dulavrat otu şekeri düşürürmü

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Astım Nöbetleri Ve Alerjiye Karşı Etkilidir

  deniz üzümü nelere iyi gelir alerjiye iyi gelen bitkiler astımı önleyen bitkiler deniz üzümü ateş düşürür mü bronşları açan...

Kapat