Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Manuka Balı Nedir Nelere İyi Gelir

15.03.2016
2.092
Manuka Balı Nedir Nelere İyi Gelir

manuka balı nedir manuka nasıl bir bitkidir manuka balı nasıl elde edilir manuka balı cildi güzelleştirir mı manuka balı akneye iyi gelir mi manuka balı maskesi…

Yeni Zelanda’ya özgü olan Manuka yaprakları, yerli halk Maoriler tarafından yüzyıllardır kullanılıyor. Bu yapraklarla hazırladıkları içeceğin ateşe, yaprakları ezerek hazırladıkları yağın da yaralara iyi geldiğine inanıyorlar. Manuka balı bildiğimiz ballardan daha lezzetli ve daha faydalı bir bal olarak biliniyor. Manuka, oldukça pahalı bir madde. Ancak manuka balının antibakteriyel özelliklerinin diğer ballara oranla çok daha fazla olduğu söyleniyor.

manuka balı Reflüyü azaltır ve sindirim sistemini iyileştirir.

Antibakteriyel özellikleri diğer ballardan çok daha fazladır. Güneşe ve ısıya maruz bırakılsa veya seyreltilse de etkisi sabittir. Mide ülserine neden olanlar başta olmak üzere yaraların enfekte olmasına neden olan bakterilere ve boğaz ağrısının sebebi bakterilere karşı çok etkilidir. Yapılan araştırmalar yaraları iyileştirdiğini, cilt ülserlerine iyi geldiğini göstermiştir. Antimikrobiyal ve antiviral özellikleriyle bilinir. Ayrıca bağışıklığı destekleyen antioksidanlar açısından da zengindir.

manuka balı Alerji ve sinüzite karşı da etkileri bilinmektedir.

FAYDALARI: Bağırsak ve mide sorunlarına iyi gelir. Reflüyü azaltır ve sindirim sistemini iyileştirir. Akne ve egzamaya karşı etkilidir. Pek çok kişi hastalıklı bölgeye balı uygulayıp bir müddet beklettikten sonra fayda gördüğünü söylemektedir. Yanıklara karşı etkili olduğu, ağrıyı ve yanma hissini aldığı bilinmektedir.

manuka balı Yanıklara karşı etkilidir

Diş Taşlarını (plaklarını) %35 oranında azalttığı ve diş eti kanamalarına iyi geldiği kaydedilmiştir. Alerji ve sinüzite karşı da etkileri bilinmektedir. Semptomları %60 oranında azalttığı görülmüştür. Yüz maskesi olarak kullanıldığında güzelleştirir ve cildi canlandırır.

manuka balı Akne ve egzamaya karşı etkilidir.Uykusuzluk gibi sorunları olanların derin uykuya kolay geçmelerini sağladığı görülmüştür. Yatmadan önce süte katılarak içilebilir. Enfeksiyon, ısırık ve kesikler için cilde sürülerek uygulanıyor. Boğaz ağrıları ve sindirim sistemi için 1 kaşık yetiyor.

 

manuka balı Bağırsak ve mide sorunlarına iyi gelir.

UYARI: 12 aylıktan küçük bebeklerde kullanılmamalıdır. Diyabet rahatsızlığı olanlarda tehlikeli olabilir. Bal alerjiniz varsa kesinlikle tüketmeyin.Doktor önerisine göre kullanın.

manuka balinı Bala alerjiniz varsa kesinlikle tüketmeyin.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Tavşanmemesi Eklem Ağrılarına Varise İyi Gelir

tavşan memesi nedir hangi hastalıklara iyi gelir tavşan memesi varise iyi gelir mi eklem ağrılarına iyi gelen bitkiler menopoza faydalı...

Kapat