Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Malta Eriği Düşük Riskini Azaltıyor

06.02.2016
1.198
Malta Eriği Düşük Riskini Azaltıyor

malta eriği nedir yeni dünya nedir malta eriği düşük riskini azaltır mı malta eriği kan dolaşımını düzenler mi kabızlığa iyi gelen meyveler şifalı bitkiler…

Malta eriği (Eriobotrya japonica), diğer adıyla yeni dünya, doğal yaşam alanı güney Çin olan, Gülgiller familyasından bir ağaç ve bu ağacın meyvesi. Anayurdunun Çin olduğu sanılan malta eriği önceler,Japonya da yetiştirilmeye başlanmış, daha sonraları buradan Akdeniz ülkelerine ve Avrupa’ya yayılmıştır Türkiye’de de en çok Akdeniz Bölgesinde yetiştirilmektedir. Malta eriği ağacı yaz kış yeşil kalabilen, yani yapraklarını dökmeyen bitkilerdendir. Ortalama 10 metreye kadar boylanabilen ağacın daha çok dal uçlarına yığılmış elips biçimli iri yaprakları vardır. Bu sert yapılı, derimsi yaprakların üst yüzü koyu yeşil, arkası ise pas rengi tüylüdür.Maltaeriği en iyi kumlu ya da killi topraklarda yetişir. Daha çok aşılama yoluyla, bazen de tohumdan üretilir.

malta eriği düşük riskini azaltır mı

FAYDALARI: Diğer adı malta eriği olan yenidünyanın faydaları saymakla bitmiyor. Kilo vermenize yardımcı olan bu meyve, kabızlıktan kalp hastalıklarına kadar pek çok derde deva oluyor. 1- Diyet yapanlar için ideal bir meyve olma özelliği taşır. Kan şekerinin yavaş bir şekilde yükselmesini sağlayan lifler aynı şekilde düşüşü de yavaşlattığından ani acıkma krizlerini önler. 2- Hem düşük kalorili olması hem de tok tutması açısından kilo verme sürecinde etkilidir.

Malta Eriği Hücre Hasarını Önlüyor mu

3- Antioksidan etkilere sahip flavonoidler sayesinde hücre hasarını önleyerek kalp hastalıklarına karşı etkin bir koruma sağlar. 4- Lifli bir meyve olmasından dolayı sindirim sistemi sorunu çekenler tarafından tüketildiğinde bağırsak faaliyetlerini düzenlemeye yardımcı olur.

Malta Eriği ishal ve dizanteri hastalıklarına iyi gelirmi

5- Düzenli tüketildiğinde kabızlığa çare olur. 6- Meyveleri suda pişirilip demlendikten sonra şekerle içilirse, ishal ve dizanteri hastalıklarına iyi gelir. 7- Yaprağının kaynatılıp içilmesi şeker hastalığına iyi gelir.

Malta Eriği kalbe faydalımı

8- Çekirdeğinde idrar artırıcı özellik bulunduğu için böbrek ve mesane taşlarının düşürülmesinde faydalıdır. 9- Böbreklerde oluşan kum ve taşlarının dökülmesine yardım eder. 10- Düşük tehlikesini önler. 11- Kan dolaşımını düzenler. 12- Sinirleri güçlendirir. 13- Mide hastalıklarında faydalıdır.

Malta Eriği mesane taşlarının düşürülmesinde faydalımı

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Güzelliğe Giden Doğal Adımları Takip Edin

 avokado yağı cilde iyi gelir mi buğday ruşeymi nedir nelere iyi gelir susam yağı cildi gençleştirir mi kaysı çekirdeği yağı...

Kapat