Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Kuzu pıtrağı Nedir Nelere Faydalıdır

26.03.2016
1.762
Kuzu pıtrağı Nedir Nelere Faydalıdır

kuzupıtrağı otu hangi hastalıklarda kullanılır kuzupıtrağı safrayı söktürür mü kuzupıtrağı karaciğere iyi gelir mi idrar söktüren bitkiler şifalı bitkiler…

Latincesi; Agrimonia eupatoria (ya da Hernia glabra),Gülgiller familyasından olup Avrupa, Asya ve ülkemizde yetişen çok yıllık otsu bir bitkidir. 20-120 cm. boylanabilir. Çoğu kez toprağın üzerine yatarak gelişir. Rizom kökü (kök gövdesi) kenarları dişli, tüysü, yeşil yaprakları, yaprak koltuklarında ve bitkinin tepesinde yoğun salkımlar oluşturarak yazın açan küçük sarı Çiçekleri vardır. Bu çiçeklerinden oluşan ve adına pıtrak denilen meyveleri çengel dikenli olur. Güneşli ve kısmen gölge yerleri ve nemli toprakları seven kuzu pıtrağı otu en çok orman kenarlarında görülür. Bitki, tohumlarının hayvan postuna takılıp çevreye taşınmasıyla yayılır ve tohumun düştüğü yerde çoğalır.

Credit: Photo by Mirna and Attilio Marzorati

Kuzu pıtrağı otu bitkisinin toprak üstü kesimleri tanen, glikozitler, uçucu yağ ile B ve K vitaminlerini içerir. Bilimsel adlarından birindeki Hernia sözcüğü ‘fıtık’ anlamına gelen ve uzun zamanlardan beri, kasık fıtıklarında meydana gelen rahatsızlığın giderilmesinde yararı görülen kuzu pıtrağı otu, halk arasında yörelere göre kasık otu, Fıtık otu, Kızılyaprak, Koyun otu, Kuzu pıtrağı gibi isimlerle de bilinir. Tıbbi etkileri ve bunlardan faydalanma yöntemleri şöyle sıralanabilir.

Kuzupıtrağı otu Safra söktürücüdür

FAYDALARI: İdrar söktürücüdür. Böbrek, mesane ve idrar yolları rahatsızlıklarına karşı etkilidir. Safra söktürücüdür. Sindirimi kolaylaştırıp mideyi rahatlatır. Karaciğer ve safra kesesi rahatsızlıklarında etkilidir. Doku ve damar büzücü dür. Peklik verir. Çocuklarda İshali keser. Bedeni güçlendirici ve rahatlatıcı acı bir toniktir. Yukarıda belirtildiği gibi fıtık oluşumunda kasık şişmelerini indirir ve bedeni rahatlatır.

Kuzupıtrağı otu İdrar ve Balgam söktürücüdür

Bütün bu etkileri sağlamak üzere kuzu pıtrağı otunun toprak üstü kesimleri bitki çiçek açmaya başladığında toplanır. 40 C dereceyi aşmayan sıcaklıkta ve gölge yerde kurutulur. Kuzu pıtrağı otu bademcik şişmesi ve boğaz ağrılarında iyileştirici ve rahatlatıcıdır. Bunun için 1-2 tatlı kaşığı kurumuş kuzu pıtrağı otu karışımı alınıp 1 bardak suda kaynama noktasına kadar ısıtılır. Daha sonra ateş kısılarak 10-15 dakika daha ısıtma sürdürülür. Böylece elde edilen çayla gargara yapılır. Kuzu pıtrağı otu, ayrıca yaraları temizler ve iyileştirir. Bunun için bitkinin taze toprak üstü kesimleri ezilerek bir yara lapası hazırlanır ve yaralara dıştan uygulanır.

Kuzupıtrağı otu İdrar söktürücüdür

ÇAYI: Kurumuş bitki karışımından 1-2 tatlı kaşığı alınıp 1 bardak kaynar suya konur ve 10-15 dakika süreyle demlendirilerek bir çay hazırlanır. Bu Çaydan günde üç kez birer bardak içilir.

Kuzupıtrağı otu Doku ve damar büzücüdür

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Koyun Otu Karaciğere İyimi Geliyor

koyun otu nedir nelere iyi gelir karaciğere iyi gelen bitkiler koyun otu safra ve idrar söktürür mü mesane iltihabına koyun...

Kapat