Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Kuşburnu Nelere İyi Gelir ?

12.11.2018
70
Kuşburnu Nelere İyi Gelir ?

Kuşburnu’nun Faydaları Şaşırtıyor

Gülgiller familyasından bir bitki olup, çok eski çağlardan beri şifa veren bir ürün olarak insanlar tarafından kullanılmaktadır. Yüksek oranda C vitamini içeren bu şifalı bitki, hastalıklara karşı koruyucudur ve özellikle kış aylarında soğuk algınlığı ve gribe karşı tedavi amaçlı olarak kullanılmaktadır. Son yıllarda özellikle çayı ile popüler hale gelen bitki, tarih boyunca aktarların şifa amacıyla yaygın olarak kullandıkları bir bitki türü olmuştur.

Vitamin Eksikliğini Gideriyor

Günümüzde halen C vitamini eksikliğinden kaynaklı hastalıklar başta olmak üzere, mide spazmları, mide asidi eksikliği, mide tahrişi, ülserlerin önlenmesi, bağırsak ve mide rahatsızlıkları için yaygın olarak kullanılmaktadır.
Kış hazırlıkları yavaş yavaş başladı. Mevsim değişikliklerine karşı bağışıklık sistemimizi güçlendirmek ve hasta olmamak için sonbaharla birlikte doğanın bize sunduğu çeşit çeşit meyve, sebze bolluğundan yararlanmamız şart.

Yabani Gül Olarak da Bilinir

Bunlardan bir tanesi de yabani gül adıyla da bilinen kuşburnu. Meyvenin kendisi, suyu, reçeli, marmeladı, kompostosu, çayı hatta yemekleriyle hem lezzet hem de şifa kaynağı Kuşburnu; limon, portakal gibi narenciyelere oranla yüksek miktarda C vitamini içerir. C vitamininden zengin kuşburnu soğuk algınlığına karşı bağışıklık sistemini güçlendirir. Ayrıca A, B, E vitaminlerini içerir. Bunlar sayesinde kuvvetli antioksidan etki gösterir.

Eklem Ağrılarına Faydalıdır

İçerdiği bol miktarda vitamin ile genel direnci artırarak grip, nezle gibi hastalıklara karşı dayanıklılık sağlar.
Kemik yapısını güçlendiren ve kanın pıhtılaşmasını düzenleyen K vitamini de içerir. Ayrıca eklem kireçlenmesi ve Romatizmal ağrıların giderilmesinde de son derece etkili bir besindir. Yapılan birkaç çalışmada kuşburnunun meyve ve çekirdeğindeki ‘’GOPO’’ adlı antienflamatuar maddenin eklem ağrılarını hafiflettiği ve iltihabi reaksiyonları önlediği görülmüştür. Böyle bir etkinin görülmesi için kuşburnunun çayından ziyade kendisi tüketilmelidir.

Ödem Atılmasına Yardımcı Olur

Kuşburnu, İdrar söktürücüdür ve kabızlığa karşı faydalıdır. Demirden zengindir ve kansızlığın giderilmesine yardımcı olur. İçeriğinde fitoöstrojen vardır, bu da kadınlarda menopoz döneminde sıcak basmalarına karşı fayda sağlar.

Kuşburnu Sağlıklı Zayıflatıyor

Zayıflamaya yardımcıdır. Kuşburnunun, Japonya’da yapılan bir çalışmada zayıflatıcı etkisi olduğu da bulunarak kuşburnu özütünün özellikle karın yağlarının eritilmesinde etkili olduğu ifade edilmiştir. Kuşburnu, cildin elastikiyetini korumasını sağlar ve yaşlanmayı önleyici özellik gösterir, saç ve göz sağlığı için faydalıdır. Kuşburnu düzenli tüketildiğinde, antioksidan özelliğiyle kanserden korur, kalp ve damar sağlığının korunmasına yardımcı olur.

Çayını da Tüketebilirsiniz

Kuşburnu çayı, C vitamini kaybı olmaması için taze olarak veya çayı demlendikten sonra hemen tüketilmeli ve C vitamini kaybını önlemek için çay demlenirken kaynatılmamalıdır. Kuşburnu, çayı dışarıda kurutularak ve sonrasında blender’de çekilip saklanabilir. Tozu tatlılara, çorbaya, süte, yoğurda vb. karıştırılıp tüketilebilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Kivi Nelere İyi Geliyor ?

Kivi Nelere İyi Gelir, Faydaları Nelerdir ? Kivinin dünyada yoğun olarak tüketilen 26 meyve içerisinde besin maddesi yönünden en zengin...

Kapat