Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Kurtluca Otu Yaraları İyileştirir İltihabı Önler

04.06.2016
1.681
Kurtluca Otu Yaraları İyileştirir İltihabı Önler

kurtluca otu nedir nelere iyi gelir kurtluca otu cilde iyimi geliyor kurtluca otu adet sancılarını önlüyor mu kurtluca otu diş eti iltihaplarına iyi gelir mi…

Latincesi; Osterluzei, Aristolochia clematitis olup, Loğusa otugiller familyasından İki çenekli, çok yıllık otsu bir bitkidir. Mayıs ve Haziran gibi çiçekler açan çiçekleri koyu kahverengi, pis kokulu, 70-80 cm boyunda ince saplı tırmanıcı bir bitkidir. Bu bitkiye Loğusa otu denilmesinin sebebi yeni doğum yapmış kadınlara çok faydalı olduğu içindir.

Kurtluca Cildi Güzelleştirir mi

Türkiye’de 25 tür Kurtluca otu yetişmektedir ve en yaygın olan A. Clematitis’tir ve çok yıllık bir bitkidir. Kökleri yer altında sürünerek çevresine yayılan bitkinin gövdesi tüysüz ve dikey olup takriben 30-100 cm boyundadır. Yaprakları uzun saplı kalp veya yumurta şeklinde, sap kısmı hafif içeri girmiş vaziyette, üst yüzeyi koyu, alt yüzeyi açık yeşil veya hafif sarımsı yeşil renkte ve kenarları bütündür.

Kurtluca Adet Öncesi Sancıları Giderir

Çiçekleri yaprak sapının dibinden çıkar ve 3-5 adeti bir arada soluk sarı veya kükürt sarısı renkte ve uzun bir boru, gerisi şişçe, ağız kısmı yılan kafası gibi veya pipoya benzer şekilde bu nedenle Pipo çiçeği de denir. Arı veya sinek gibi böcekler çiçeğin içine girdiklerinde çiçek tarafından döllenme süresi tamamlanana kadar serbest bırakılmaz ve adeta hapis edilirler.

kurtluca adeti Düzenler

Ancak döllenmeden sonra böcekler serbest kalır. Türkiye’nin hemen her yöresinde yetişir. Hafif gölgelik olan yerler tercih edilir. Loğusa otu Mayıs’tan Ekim’e kadar toplanarak kurutulur ve kaldırılır. Kökleri ise ya Mart’ta veya Eylül-Ekim aylarında sökülerek çıkarılır, yıkanır ve kurutulur. Halk arasında yörelere göre Kabakulak otu, Karaasma, Kurtluca, Meşecik, Zeravent, Pipo çiçeği, İmmün çiçeği, Şifalı Loğusa otu, isimleri ile de bilinir.

Kurtluca Ağrıları Keser mi

FAYDALARI: Yaraları iyileştirici, iltihapları önleyici, fagositleri aktifleştirici (fagositler bakterileri zararsız hale getiren akyuvarlardandır), adet öncesi ve sonrası rahatsızlıkları önleyici, damarları büzücü, mikropları yok edici ve İmmün sistemini kuvvetlendiricidir.

Kurtluca diş etlerine iyi gelir mi

Dişleri temizler. Diş diplerini sağlamlaştırır. Sara’yı giderir, solucanları düşürür. Cilde kadifemsi bir görüntü verir berraklaştırır. Adeti söktürür. Doğumu hızlandırır ve kolaylaştırır. Adet düzensizliklerine iyi gelir. Ağrı kesici ve spazm çözücüdür. Terletici, ateş düşürücü ve iltihap gidericidir. Romatizma ve arterit şikayetlerini azaltır.

Kurtluca Otu Doğumu Kolaylaştırır

Kabızlığı giderici etkilere sahiptir. Kurtluca Otunun kurutulmuş kökleri toz haline getirildikten sonra, suda kaynatıp bal, pekmez veya şekerle tatlandırılarak ya da doğrudan bala konup macun haline getirilerek alınabilir.

Kurtluca Saraya İyi Gelir

ÇAYI: Türkçe Şifalı bitkilerle ilgili eserlerde takriben %1-2 Infuzyonu (haşlama) yapılarak içilebileceği ifade edilmektedir. Bir kahve kaşığı kurutulmuş ve ince kıyılmış Loğusa otu veya yarım kahve kaşığı kurutulmuş, ince kıyılmış Loğusa kökünden demliğe konur ve üzerine 300-400 ml kaynar su ilave edilir. Çayın deminin çıkması için 5-10 dakika beklenir ve sonra bu bütün çay bir günde azar azar içilir.

Kurtluca Spazmı Çözer mi

Konu Aramaları:

kurtluca otu,

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Bağırsakları Temizler, Bedeni Güçlendirir

ravent nedir nerede yetişir ravent kökü nelere iyi gelir ravent kökü ishali önle mi raventin diğer adı ışkın mı ışkın...

Kapat