Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Kozmetiği Bırak Doğal İksire Bak

10.06.2017
696
Kozmetiği Bırak Doğal İksire Bak

Havucun İnanılmaz Faydaları

Havuç suyu; vitaminler, lif ve besin maddeleri ile doludur. Her gün düzenli olarak tüketmeniz için birçok nedeniniz var. Beslenmemize yeterince sebze dahil etmenin önemini hepimiz biliriz, ama gün içinde gerektiği kadar sebze yemek çok da kolay değildir. Eğer sebze yemenin besinsel ihtiyaçlar açısından gerekli olduğunu biliyor ama bir tabak dolusu yeşillik yemek istemiyorsanız, değerli besin ögelerini almanın hem kolay hem de lezzetli bir yolu olan suyunu sıkmayı deneyin.

Havucun Sağlık Açısından Faydaları

Havuç beta-karoten, K, A, C, B6, potasyum ve lifler ile doludur.Havuç aynı zamanda doğal şeker açısından da zengindir. Bu durum havuca lezzet katar ama aynı zamanda tükettiğiniz toplam şeker miktarına eklenir, bu yüzden dikkatli tüketin. Havucun suyunu sıkıp tüketmek daha az lif almanıza neden olsa da içerdiği faydalı besin maddelerini yine de almış olursunuz.

 

Antioksidanlar 

Yapılan bir araştırmaya göre havuç suyu içmek, vücuttaki toplam antioksidanı yükseltir. Antioksidanlar ise kanserle, enflamasyonla ve daha birçok hastalıkla mükemmel şekilde savaşır.

Kalp sağlığı

Havuçta bulunan antioksidanlar, bir çeşit lipidperoksidasyonu (yağların yükseltgenmesi sonucu bozulması) olan kırmızı kan hücrelerinin oksidatif hasar görmesini önler. Yani havuç suyu içmek, kadiyovasküler sağlığı ve kalp sağlığını korur. Havuç suyunda bulunan potasyum da yine kalp sağlığına katkı yapar ve felç riskini düşürür.

Güçlü kemikler için “K” Vitamini

Harika bir K vitamini kaynağı olan havuç suyu, kanın pıhtılaşma kabiliyetini artırır ve güçlü kemiklerin korunumu için hayati önem taşır.

Daha İyi Bir Görme Kabiliyeti

Havuç suyu, içerdiği yüksek miktarda A vitamini sayesinde görme yeteneğine iyi gelir. Havuçta diğer bütün sebzelerde olduğundan daha fazla miktarda bulunan beta-karotenler sayesinde vücudun A vitamini emilimi artar.

Sağlıklı Cilt ve Sağlıklı Saçlar

Güzellik ve bakım ürünleri satan mağazalarda cilt kremleri ve saç ürünlerinin ‘retinol’ adında bir malzeme içerdiğini görmüşsünüzdür. Retinol, A vitamininin diğer adıdır. Retinol’ü doğrudan saça uygulamayı destekleyen araştırmalar kısıtlı, fakat beslenmenizle almanız saçlarınızın daha sağlıklı olmasını, cildinizin de daha yumuşak ve pürüzsüz olmasını sağlar.

Havuç Suyu Nasıl Yapılır?

Havuç suyunu evde yapmak en iyisidir, çünkü hazır olanlar pastörize edilmiş olabilir veya katkı maddeleri içerebilir. Havuç suyu yapmak için katı meyve sıkacağı kullanın ve aşağıdaki adımları takip edin. 1-Havuçları doğrayın ve rondoda püre haline getirene kadar çekin. 2-Püre haline gelen havuçları, içine tülbent serdiğiniz bir kaseye dökün. 3-Tülbenti toplayın ve sıkarak suyunu mümkün oluğunca fazla çıkarın. 4-Ardından bu Kâsenin üzerine bir süzgeç yerleştirip, süzgecin içine içindeki havuçlarla beraber tülbenti koyun. 5-Pürenin suyunun damlayarak akması için 2 saat bekletin. 6-İçerdiği lif miktarını artırmak için, içine biraz posasından katın. 7- Kalan posayı atın veya sevdiğiniz bir smoothie yapmak için değerlendirin. 8- Havuç suyunun üzerini kapatıp buzdolabında 3 güne kadar saklayabilirsiniz. Afiyet olsun.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Üryani Eriği Ömrü Uzatıyor

Üryani Eriği Ömrü Uzatıyor Sadece Kastamonu’da yetişen ve her yerde yetişmemesi nedeniyle çok özel bir erik olan “Üryani Eriği” hakkında...

Kapat