Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Kolokas Patatesmidir Nedir Nelere İyi Gelir

05.04.2016
2.342
Kolokas Patatesmidir Nedir Nelere İyi Gelir

kolokas patates türü mü kolokas nerede yetişir kolokas nelere iyi gelir kolokas bağırsak kanserine iyi gelir mi kolokas şeker hastalığına faydalı mı şifalı otlar…

Latincesi; Colocasia esculenta dır. Yılanyastığıgiller familyasından olup, bolca protein barındıran bir bitkidir. Son yıllarda Akdeniz bölgesinde, özellikle Mersin ve Antalya civarında Anamur, Bozyazı, Silifke ilçeleri ve Antalyanın Gazipaşa, Alanya ilçelerinde de üretilmeye başlanan ve halk arasında “Kıbrıs patatesi” olarak da bilinen Kolokasın kanser, karaciğer ve şeker hastalıklarına iyi geldiği özellikle bağırsak kanserinde etkili olduğu bildiriliyor.

Kolokas yemeği mideyi yumuşatır

Daha çok tropikal iklim kuşağının hakim olduğu Afrika, Orta Amerika ve Pasifik adalarında yetişen ve dünyada yaklaşık 400-500 milyon insanın temel gıda kaynağı haline gelen Kolokas bitkisi, kanserojen maddeyi emme özelliği bulunmakta olup, çiğ yenmemesi gerekmektedir. Çiğken kalsiyum oksalat kristalleri içeren ve de keskin bir tadı olan kolokas, suda pişirilirken bamya gibi bir salgı salgılamaktadır. Bu salgının önlenmesi için üzerine limon sıkılarak pişirilmelidir.

KolokasYemeği Bağısak Kanserine İyi Gelir mi

Kurutulup öğütülerek toz haline getirilen Kolokas unu; ekmek, pasta, makarnalarda kullanılmaktadır. Kolokas dan elde edilen nişasta, plastik ve kozmetik sanayide kullanılmaktadır. Yaprak saplarından çorba, yapraklarından da sarma yapılmakta olup, son yıllarda cips denemeleri yapılan ve başarılı olan Kolokasın kullanım alanları giderek artacağa benziyor.

Kolokas Mersinin Bozyazı ilçesinde Üretilmeye başlandı

Tropik ülkelerde konserve, püre, un, cips, şehriye ve dondurulmuş gıda olarak değerlendirilen Kolokas yumrusundaki lifler, vücuttaki kanserojen maddelere yapışarak onların vücut dışına atılmasını sağlıyor. Halk arasında Kıbrıs Patatesi, Kolokas, Gölevez, Çin Lahanası,Fil Kulağı ve Taro Olarak da bilinir.

Kolokas Diabete İyi Gelir mi

FAYDALARI: Son yıllarda sıklıkla görülen bağırsak kanserine karşı iyi geldiği uzmanlar tarafından da onaylanan Kolokas bitkisi, karaciğeri bir çok hastalıktan koruma özelliğine sahiptir. Karaciğeri zararlı toksinlerden korur ve temizler. Kolay sindirilen bir besin olup, mideyi yormaz. Kabızlığa Karşı faydalıdır.

KOLOKAS ANAMURDA YETİŞTİRİLMEYE BAŞLANDI

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Güneş Gülü Zarif Bir Bitki Ama Etle Beslenir

güneş gülü etçil bir bitki mi faranjite güneş gülü iyi gelir mi güneş gülü boğmacaya faydalı mı güneş gülü öksürüğü...

Kapat