Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Kolestrol Ve Kalp Dengesini Düzenliyor

15.04.2019
50
Kolestrol Ve Kalp Dengesini Düzenliyor

Goji Berry Nedir, Nelere İyi Gelir ?

Son zamanlarda popüler olan Goji berry meyvesinin ne olduğu, vücuda sağladığı faydaları haberimizde bulabilirsiniz. Özellikle zayıflamaya yardımcı olduğu bilinen Goji berry meyvesi diyet yapan kişilerin gözbebeği olmaya devam ediyor. Goji berry; turuncu, kırmızı renkli ve keskin tadı olan otantik bir meyve olmakla beraber, Orta Asya kökenlidir. Özellikle Çin’de en az 2000 yıllık geçmişe sahip olduğu bilinen bu meyve, bugün de aynı şekilde şifa kaynağı olarak kabul ediliyor.

Diyabetten Kısırlığa Kadar Faydası Var

Taze kullanımının yanı sıra kurutulmuş olarak da tüketilen goji berry, dünyada wolfberry ismiyle biliniyor.
Kullanılmaya başlandığı tarihten itibaren kolesterol ve kalp dengesini düzenleyen bu meyve, diyabetten kısırlığa kadar birçok soruna çözüm olabilmektedir.  Bunun yanı sıra, özellikle görme duyusuna iyi gelmesi, insan sağlığı için tepeden tırnağa faydalı olduğunu kanıtlamaktadır. Son zamanlarda Türkiye’nin de içinde bulunduğu pek çok ülkede üretiliyor. Solanaceae familyasının, Lycium cinsinden bir tür olan Goji Berry, çalı meyvesidir.

Mutluluk Meyvesi Olarakda Bilinir

Birçok türü bulunan goji berrynin özellikle iki türünün lezzetli olduğu bilinmektedir. Piyasada hemen her türü bulunsa da barbarumve chinense türünün diğerlerine oranla daha faydalı olduğu söylenebilir. Ana vatanı Tibet olan, kurt üzümü ya da mutluluk meyvesi olarak da bilinen goji berrynin, içerdiği polisakkaritler ve güçlü antioksidanlar sayesinde vücudu serbest radikallerin uğratacağı zararlara ve erken yaşlanmaya karşı koruduğu belirtiliyor.

Kırışıklıkları Gidermek İçin Kullanılır

Özellikle yüzde ortaya çıkan kırışıklıkları gidermek için çokça kullanılan bu meyve, aynı zamanda stres ve kaygıyı da engellemektedir.  Gün içinde tüketilen birkaç adet taze goji berry herhangi bir ruh veya sinir hastalığınız varsa kendinizi daha rahatlamış hissetmenizi sağlayacaktır. Özellikle anksiyete bozukluğu, depresyon ve panik atak hastaları için yatıştırıcı özelliğe sahiptir.

A Vitamini İçeriyor

Goji berry meyvesi, içerdiği A vitamini sayesinde görme sorunlarına da çözüm olabilmektedir. Bilhassa katarakta karşı önerilen bir meyvedir.  Sindirimi kolaylaştırır, yağ yakmayı sağlar. Kadınlarda doğurganlığı yüksek oranda artıran gojiberry, erkeklerde de sperm sayısının artışını sağlıyor. Bu sayede kısırlık tedavisine destek veriyor. Tüm bunların yanında kilo vermek ve güne enerjik başlamak için de goji berry yiyebilirsiniz.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Ruh Halinizi Düzenler, Sakinlik Verir

Geyik Dikeni Nedir, Nelere İyi Gelir ? Geyik dikeni genellikle ormanlık arazilerde nemli ortamlarda yetişen meyve türlerindendir. Geyik dikeninin çiçekleri,...

Kapat