Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Kış aylarına özel ev ilaçları

11.01.2016
884
Kış aylarına özel ev ilaçları

kışın tüketilecek ev ilaçları soğuk algınlığına iyi gelen ev ilaçları gargara nedir neye iyi gelir boğaz ağrısına iyi gelen bitki çayları buğu nedir nasıl yapılır…

Nezle, soğuk algınlığı, organik bir sebebe dayanmayan uykusuzluk, yemek sonrası rahatlama isteği her zaman karşılaşılan rahatsızlıklar. Bu gibi durumlarda belirtileri azaltıp kişileri rahatlatacak basit bitkisel formüllere biz ‘ev ilacı’ diyoruz.” Çeşitli nedenlerle yaşanan rahatsızlıkların belirtilerini azaltmaya yardımcı olacak doğal yöntemlerle hastalıkları önleyecek öneriler. “Ev ilaçlarının” formüllerini tarif ederken, eczacılıkta ilaç yaparken kullanılan gram, ml gibi ölçüleri değil, tane, tutam, poşet, kaşık vb. ölçülerle anlatacağız.

Buğu İçin Kekik Yağı

Kullanacağınız bitkilerin hijyenik şartlarda hazırlanmış, çuvallarda saklanmayan, kaç yıllık olduğu belli olan ürünler olduğuna dikkat etmelisiniz. Aktarlarda uzun süre beklemiş iyi muhafaza edilmemiş olan bitkileri almaktan kaçınınız bu tür bitkiler sağlığınıza fayda yerine zarar verebilir. Dolayısıyla, öncelikle bilinen firmaların, gerekli analizleri yapılmış poşet çaylarını kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Kalite için bu kadar yeterli! Evde kolayca hazırlanabilecek birkaç ‘ev ilacının’ yapılışını tarif edelim.

Okaliptüs Yaprağı

BUĞU: Küçük bir tencereye kaynar su koyup, üzerine 1 çay kaşığı okaliptüs, 1 çay kaşığı da kekik yağı ilave ediniz. Başınızın üzerini hemen büyükçe bir havlu ile kapatıp, 5 dakika kadar ağız ve burundan nefes alınız. Günde 2-3 defa yapabilirsiniz. Hem buharın hem de uçucu yağların etkisiyle daha rahat nefes alacaksınız. Yağların kaliteli olmasına dikkat ediniz. Eğer uçucu yağ yoksa, kaynar suyun üzerine nane yaprağı, kekik atıp çıkan kokulu buharlardan benzer şekilde yararlanabilirsiniz.

Kış aylarına özel ev ilaçlarında Ada Çayı Kullanımı

GARGARA: Porselen bir kupaya 1 poşet ada çayı koyunuz. Üzerine kaynar su ilâve edip 10 dakika kadar bekletiniz, adaçayını çıkarıp bu sıvı ile gargara yapınız. Gargara yaptıktan sonra en az 1 saat herhangi bir şey yiyip içmeyiniz. Aynı şekilde taze hazırlanmış sıvı ile günde 5-6 defa gargara yapabilirsiniz. Boğaz ağrı ve yanmasına iyi geldiğini göreceksiniz. Çünkü ada çayının antimikrobiyal ve antiviral etkisi var.

Kış aylarına özel ev ilaçlarında Ihlamur Kullanımı

KIŞ ÇAYI: Ihlamur (1 poşet), papatya (1 poşet), adaçayı (1 poşet), karanfil (4-5 adet), tane karabiber (4-5 adet), zencefil (2-3 ince dilim), bir tutam kekik ve orta boy bir elmanın kalın soyulmuş kabuğunu en az yarım litre sıvı alabilecek bir porselen demliğe koyunuz.

Kış aylarına özel ev ilaçlarında Tarçın Kullanımı

Parça iyi kalite tarçın varsa, küçük bir kabuk parçası da ilâve edilebilir. Üzerine 5 su bardağı kaynar su ilâve edip 15-20 dakika kadar çay gibi demleyiniz. Süzüp içiniz. Tatlandırıcı olarak fincanınıza 1-2 kaşık bal ilâve edebilirsiniz. Bu çayı, göğüs yumuşatıcı, balgam söktürücü ve rahatlatıcı olarak kullanabilirsiniz.

Kış aylarına özel ev ilaçlarında Papatya Kullanımı

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Baş Ağrılarına Hızlı Etkili Ve Doğal Çözümler

baş ağrılarına hangi bitkiler iyi gelir nane yağı baş ağrısını durdurur mu elma sirkesi ve badem ağrıları giderir mi acı...

Kapat