Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Kenger Sakızı İle Bembeyaz Dişler

04.07.2015
2.005
Kenger Sakızı İle Bembeyaz Dişler

kenger nedir kengerin faydaları kenger sakızı nedir kenger sakızı dişleri beyazlatırmı diş eti hastalıklarına iyi gelen bitkiler dişi beyazlatan meyveler kenger sakız…

Kenger Sakızı İle Bembeyaz Dişler Türkiye’nin birçok bölgesinde yetişen kengerden elde edilen sakızın faydaları saymakla bitmez, kenger sakızı dişleri beyazlatır.Diş eti rahatsızlıklarını ve diş eti kanamalarını önler Kenger sakızı özellikle Anadolu’da çok sık kullanılır Ülkemizin birçok bölgesinde doğal olarak yetişen kenger şifa yönü çok olan bir bitkidir.

Kenger Sakızının Faydaları

Doğu Anadolu, Güney Doğu Anadolu ve Akdeniz bölgesinde bol miktarda bulunur. Kenger otu, sebze olarak kullanıldığı gibi, köklerinden elde edilen sakız da kullanılır. Kenger sakızı olarak anılan sakız Anadolu’da oldukça yaygındır. Sık kullanılan ve bilinen bir sakız türüdür Kramp çözücü, hazımsızlığı giderici ve sinirleri güçlendirici özellikleri vardır.

Kenger Sakızı Diş Etlerine İyi Geliyor

Migrene karşı faydalıdır, kan temizleyicidir, terletici ve vücuda rahatlık verici özelliği vardır. Damar tıkanıklığını önlemeye yardımcı olur. Çiğ olarak tüketildiği gibi yemeği, salatası ve turşusu da yapılır. Aynı zamanda köklerinin kurutulup toz haline getirilmesiyle kahve olarak da tüketilebilir. Kenger sakızı da, kengerin kök bölgesine yapılan bir çizikle beyazımsı bir süt akar ve bu sütün katılaşmasıyla kenger sakızı elde edilir. Doğal bir sakız olduğundan çok fazla tercih ediliyor. Özellikle diş hastalıkları başta olmak üzere birçok rahatsızlığa iyi gelir. Hoş kokusu ve kendine özgü tadı ile yöre insanın vazgeçilmezleri arasındadır.

Kenger Sakızı Nedir

Diş ağrıları, diş eti rahatsızlıkları ve dişlerin beyazlatılmasında büyük etkisi vardır. Ayrıca safra kesesindeki taşların düşürülmesinde, mide ağrısı ve şişkinliğine iyi gelir. İştah açıcı özelliği vardır, hazımsızlık rahatsızlıklarında, tansiyon, yüz felci ile şeker hastalarına iyi geldiğine dair halk arasında yaygın bir inanış vardır. Yine kenger sakızı, doğal yapısı ile diş fırçası görevi görür, dişlerin temizlenmesinde etkin rol oynar. Ağızdaki eklemleri çalıştırıp, diş etlerine de masaj yapar.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Faydalarını Duyunca Çok Şaşıracaksınız

vanilya nedir vanilyanın faydaları nelerdir şifalı bitkiler bitkilerin faydaları sakinleştirici bitkiler uykusuzluğa ne iyi gelir meyvelerin faydaları vanilya... Faydalarını Duyunca...

Kapat