Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Kemik Erimesine, Kolesterole, Şekere İyi Gelir

05.01.2016
2.737
Kemik Erimesine, Kolesterole, Şekere İyi Gelir

dere otu nedir nelere iyi gelir dere otu uykusuzluğa iyi gelir mi kolesterole iyi gelen bitkiler şekere iyi gelen bitkiler kemik erimesine faydalı bitkiler…

Ana vatanı Asya olan tek yılık bitkidir ve Ülkemizde de her bölgede yetişmektedir. Ortalama olarak 120 cm’ye kadar yükselen sapı vardır. Itır kokulu bir bitki olan Dereotu sonbahar aylarında toplanır. Daha çok salatalarda kullanılan dereotu çiğ olarak tüketilmektedir. Fosfor, Bakır, Magnezyum, A ve C vitaminleri ile Potasyum, Kalsiyum, Demir ve Çinko yönünden çok zengindir. Bir tutam dereotu bir yetişkinin C vitamini ihtiyacının % 40’ını, A vitamini ihtiyacının ise % 43’ini karşılamaktadır. Mis gibi kokusuyla iştah açan dereotu adeta şifa saçıyor. Uzmanlar bu yeşil sebzenin kolesterolden şeker hastalığına kadar birçok rahatsızlığa iyi geldiğini vurguluyor. Salatalara ve yemeklere hoş bir tat katan dereotu maydanoz gibi tam bir vitamin ve mineral deposu. Manganez, demir ve magnezyum mineralleri ile A ve C vitaminleri bakımından oldukça zengin olan dereotu bu özelliğiyle öncelikle vücudu hastalıklara karşı güçlendiriyor ve kalsiyum ile kemik kaybına karşı koruma sağlıyor.

Dere Otu Mikrop Öldürücümüdür

Üstelik çok düşük kalorisiyle zayıflama listelerinin popüler bitkileri arasında ilk sıralarda yer alıyor. Uzmanlar her derde deva dereotunun faydalarını şöyle sıralıyor.. Sindirim: Çeşitli toplumlarda sindirim sorunlarına karşı kullanılan dereotu sindirime bağlı mide kramplarına ve mide ağrılarına iyi gelir. 2002 yılında yapılan bir çalışmaya göre dereotu fazla mide asidi üretimini baskılayarak mide lezyonu (ülser gibi) gelişimini önlüyor. Ayrıca dereotu yağı antispazmodik, gaz giderici, hazmettiricidir ve sedatif özellikleri vardır.

Dere Otu Çayının Faydaları Nedir

FAYDALARI:

Kolesterol: 2008 yılında İran Biyokimya ve Biyofizik Enstitüsü tarafından hayvanlar üzerinde yapılan çalışmada dereotu yapraklarının trigliserid değerini yüzde 50 toplam kolesterolü ise yüzde 20 düşürdüğü belirlenmiş. .

Dere Otu Kolesteröle İyimi Geliyor

Şeker: Antiseptik ve lokal anestetik olarak kullanılan bir fenol olan ve dere otunda bulunan öjenol diyabet hastalarında kan şekerini düşürmeye yardımcı olur.

Dere Otu Şeker Hastalarına faydalımı

Antioksidan: Dereotunun bazı bileşenleri vücuttaki bazı toksinlerin temizlenmesini sağlayan enzimlerin üretimini tetikliyor. Özellikle sigara dumanının vücutta yarattığı hasarı en aza indirmek için önerilen bitkiler arasında yer alıyor.

Dere Otu Uykusuzluğa iyi gelir mi

Mikrop düşmanı: Dereotunun mikropların gelişimini önleyip önlemediği üzerine yapılan çalışmalarda bitkiden elde edilen yağın bazı mikropların gelişimini engellediği yönünde sonuçlar elde edilmiştir. Sonuçları 2006 yılında yapılan araştırmaya göre dereotu tahıl taneleri, buğday ve arpa üzerinde bulunan mikrobun üremesini önlüyor.

Dere Otunun sindirim Sıstemine Negibi Faydası var

Uykusuzluk: Dereotunun içerdiği uçucu yağlar sakinleştirici etkiye sahiptir. Ayrıca B vitamini ile uçucu yağlar, rahat bir uyku çekmenize yardımcı olur.

Dereotu Kemik Erimesini Önler mi

ÇAYI: Dereotu çayı hazırlamak için 2 adet dereotunu kalın sapından ayıklayın ve yarım litre kaynar suya atın. 10 dakika demlenmesini bekledikten sonra çayınızı süzüp içebilirsiniz. Aromasını hafifletmek için çayı hazırladıktan sonra içine 1-2 parça salatalık kabuğu atabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Eldeki Kahverengi Lekelere Bitkisel Çözümler

el üzerindeki lekeler nasıl giderilir,limon suyu kahverengi lekeleri giderir mi,oksijenli su nedir nerede kullanılır,elma sirkesi nelere faydalıdır,aleo vera nedir... Cilde...

Kapat