Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Kekik Size Çok İyi Gelecek, Faydalarına Bakın

19.08.2019
46
Kekik Size Çok İyi Gelecek, Faydalarına Bakın

Kekiğin Faydaları Nelerdir ?

Kekik Nane Ailesine ait bir bitkidir. Kuzey Afrika ve Akdeniz çevresindeki antik kültürler, hoş kokulu ve tıbbi nitelikleri için düzenli olarak kekik kullanmıştır. Yunanlılar ve Romalılar kekikli banyo suları ile yıkanmışlardır. Bitki ve kekik yağı özleri banyo ve masaj yağları yapmak için; ayrıca hem yağ hem de kurutulmuş yaprakları tütsü olarak kullanılmıştır. Antik Roma’daki İmparatorların en sevdiği bitkilerden biri olan Kekik, bir öğünün parçası olarak tüketildiğinde zehirlenmeden korunabilecek şifalı ve koruyucu bir bitki olarak kabul edildi.

Karoten Ve Vitamin İçerir

Doğada 350’den fazla çeşidi bulunan kekik, potasyum, demir, magnezyum, kalsiyum, manganez ve selenyum bakımından oldukça zengindir. Ayrıca kekik; B vitamini kompleksi, beta karoten, A, C ve E vitaminleri, Omega 3 yağ asitleri, folik asit içermektedir. Kekiğin yararları 4.000 yıldan uzun süredir bilinmektedir ve kullanılmaktadır. Kekiğin kanseri önleme, kandaki şeker miktarını azaltma, idrarı söktürme gibi sağlık açısından pek çok faydası olduğu gibi; yağı ve suyu da çiçekleri ve yaprakları kadar faydalıdır. Şimdi kekiğin sağlık açısından faydalarından bazılarına bir göz atalım.

Kalp Üzerinde Önemli Bir Etkiye Sahip

Genel olarak kekik, immün ve solunum sistemlerinin yanı sıra sindirim, sinir ve diğer vücut sistemlerini desteklemede mükemmeldir. Aynı zamanda, sağlıklı kalmak söz konusu olduğunda ciddi bir güç merkezidir.  Kalbi korur; Kekik içindeki antioksidanların, minerallerin ve vitaminlerin zengin karışımı kalp üzerinde birçok önemli etkiye sahiptir, ancak potasyum ve manganez özellikle önemlidir. Potasyum bir damar genişleticidir, yani kan damarlarını gevşeterek ve kan basıncını düşürerek kardiyovasküler sistem üzerindeki stresi azaltabilir. Boğaz ağrılarına iyi gelir; Kekik yağı, en güçlü, doğal antimikrobiyallerden biridir ve boğaz ağrısına karşı ciddi bir silahtır. Carvacrol içeriği, boğaz ağrısının giderilmesinde en önemli yağlardan biri olmasının temel nedenidir.
Yaraları iyileştirir; Kekik’te bulunan antiseptik bileşikler; karyofilen, kampen ve timol, yaraları enfeksiyonlara karşı koruyarak iyileşmeyi hızlandırmaktadır.

Sindirim Sorunlarını Gideriyor, Sistemi İyileştiriyor

Sindirim sağlığını geliştirir; Kekiğin aktif bileşiklerden biri olan timol, peristaltik kas hareketlerini uyarır, böylece yiyecekler midede uzun süre tutulmaz. Bu bitkinin antispazmodik etkisi, bağırsak kramplarını rahatlatabilir ve malabsorpsiyondan kaynaklanan şişkinliği azaltabilir. Karminatif olarak da bilinen Kekik, gastrointestinal kanalda gaz oluşumunu önlemeye yardımcı olur ve şişkinlikle mücadeleye yardımcı olan aşırı gazların uzaklaştırılmasını destekler. Böbrek sağlığı; Düzenli olarak idrara çıkma normal böbrek fonksiyonlarını korumak için gereklidir. Kekik, hassas elektrolit dengesini bozmadan doğal bir idrar söktürücü olarak hareket ederken, çok fazla sıvının tutulmamasını sağlar. Pırıltılı bir cilt; Kekik, sayesinde cildi derinlemesine temizlemede oldukça etkilidir. Ciltteki bakterileri yok ederek cildin sıkılaşmasını sağlar. Ayrıca lekeleri gidererek cilde parlaklık sağlar. Stresi azaltır; Kekikteki vitaminlerden (B6) birinin beyindeki stres hormonlarıyla doğrudan bağlantılı olan bazı nörotransmiterler üzerinde güçlü bir etkisi vardır. Kekiğin beslenmenizde düzenli olarak kullanılması, ruh halinizi güçlendirmeye ve stresten kurtulmanıza yardımcı olabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Hibisküs Çayı Tam Bir Mucize

Hibisküs Çayı Nelere İyi Gelir ? Hibisküs Latince bir kelime olup "vücut ferahlatan, şifa veren" anlamına gelmektedir. Ebegümeci türüne ait...

Kapat