Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Kaşık Otu Hangi Hastalıkları Kaşıklar

30.03.2016
1.104
Kaşık Otu Hangi Hastalıkları Kaşıklar

kaşık otu nelere iyi gelir kaşık otu ishali keser mi kaşık otu mikrop öldürür mü kaşık otu baş ve diş hastalıklarına iyi gelir mi kaşık otu idrar söktürür mü…

Latincesi cochlearia officinalis dır; Turpgillerden familyasından, toprak yüzeyinde yatık olarak gelişen, Nemli, kumlu ve iyi gübrelenmiş toprakları sever. Çok yıllıktır ve boyu 100-150 cm arasında değişir. Silindir veya pancar görünümlü kökü, dıştan kahverengi içten beyaz, çok uzun ve çok başlıdır. Yaprakları kaşığı andıran uzun saplı, çok büyük, kenarları kertiklidir. Bitkinin ortasından çıkıp dikine uzayan çiçek sapı üzerindeki yapraklar sapsız, uzun, mızrak görünümlüdür. Beyaz çiçekler haziran ve temmuz aylarında salkım halinde açar. Bitkiyi çoğaltmak için kökünden yararlanılır.

Kaşık Otu Ağrıları Dindirir mi

Kökü ve yaprakları kullanılır. Plinius bitkinin akrep ve yılandan koruduğunu, her türlü zehre karşı panzehir olduğunu yazmaktadır. Kökler eylülden şubat ayına kadar toprak-tan çıkarılıp taze olarak kullanılır. Tazeliğini korumak için uzun süre kuma gömülerek serin, karanlık bodrumlarda saklanır. Boylamasına dörde bölünen kök 50°C fırında kurutulup toz durumuna getirilerek de saklanabilir.

Kaşık otu ateş düşürür mü

FAYDALARI: Mideyi rahatlatır. Sıraca denilen bir tür deri tüberkülozu olan hastalıkta faydalıdır. Diş eti iltihaplarını giderir ve etlerini güçlendirir. İskorbütte faydalıdır. Antibiyotik, ateş düşürücü, ağrı dindirici, balgam söktürücü, iltihap temizleyici, idrar söktürücü, uyarıcıdır.

Kaşık otu İdrar söktürür mü

Astım, baş ve diş ağrısı, bitkinlik, bronşit, diş etleri iltihapları, iştahsızlık, kansızlık, ödem, öksürük, peklik, raşitizm, romatizma, gut hastalığı, ses kısıklığı, yorgunluk gibi rahatsızlıklarda kullanılır. Toprak üstü kısımları idrar söktürücüdür ve böbrek taşı düşürülmesinde faydalıdır.

Kaşık otu Nelere iyi gelir

UYARI: Yüksek ölçüde alındığında mide ve bağırsak mukoza tabakasını tahriş eder, böbreklerde kanamalara neden olur. Aşırı ishallerde veya aşın gece terlemelerinde kullanılmasına ara verilmelidir. İçinde hardal yağı bulunması nedeniyle alerji yapabilir.

Kaşık Otu iltihabı kurutur mu

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Şabla Otu Hangi Hastalıklara İyi Gelir

şabla otu nasıl bir ottur nelere iyi gelir şabla otu akciğere faydalı mı şabla otu astıma iyi gelir mi bronşite...

Kapat