Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Karpuz Çekirdeği Nelere İyi Gelir ?

28.12.2018
105
Karpuz Çekirdeği Nelere İyi Gelir ?

Faydaları İle Şaşırtan Karpuz Çekirdeği

Karpuz Çekirdeğinin faydaları en az karpuz meyvesi kadar ün salmış durumda. Karpuz Mevsiminin gelmesiyle beraber, insanlar en çok Karpuz çekirdeğinin faydalarını merak ediyorlar. Bizler de bu meraklı gidermek adına karpuz çekirdeğinin faydalarını sizler için araştırıp bir araya getirdik. Karpuz, besleyici çekirdekleri ile ferahlatıcı ve lezzetli bir meyvedir. Ancak, çoğu insan karpuz çekirdeklerini tükürür ya da fırlatır ki bu büyük bir hatadır.

Karpuz Çekirdeği Nelere İyi Gelir ?

Karpuz çekirdeklerinin, karnınızda bir karpuzun büyümesine neden olacağı yalancı yanlış iddialara rağmen, çoğu insan bu tohumların sahip olduğu etkileyici besin değerinden ve sağlığınız için sahip olabileceği potansiyel faydalardan habersizdir. Karpuz çekirdekleri, sırasıyla olgunlaşmamış ve tamamen gelişmiş, tohum olan beyaz ve siyah olmak üzere iki ana renkte gelir. Siyah tohumlar, atıştırmak için seçmeniz gerekenler ve tek bir karpuzda yüzlerce olabilen çekirdek türlerindendir.

Antioksidan Açısından Zengin

Karpuz çekirdekleri bazı besin maddeleri ve antioksidanlar açısından zengindir. Uzmanlar, karpuz çekirdeklerini yemenin tamamen güvenli olduğuna ve genel sağlığınız için çok iyi olabileceğine karar verdiler. Bu tohumların çoğunu istediğiniz kadar yutmak gibi bir tehlike yoktur, ancak ebeveynler çocuklarının tohumları boğulmasından endişe etmelerine rağmen, bazı karpuzların neden tohumdan yoksun kalması için genetik olarak değiştirildiğini açıklayabilir.

Kan Şekerini Düzenler

Ayrıca karpuz tohumlarını yemenin, onları filizlendirmenin, kavurmanın veya konsantre yağın çıkarılmasını sağlamanın da bir yolu vardır. Karpuz çekirdeklerinin en şaşırtıcı ve etkileyici yararları arasında saç sağlığını geliştirme, cildi destekleme, enerjiyi artırma, kan basıncını düşürme, sindirimi teşvik etme, kan şekerini düzenleme, güçlü kemikler oluşturma ve kolesterol seviyelerini düşürme özellikleri bulunmaktadır.

Cilt Bakımında Kullanılabilir

Cilt bakımı: Karpuz çekirdekleri cildinize faydalı Omega-3 yağ asitleri ve diğer yağ türlerinin zengin kaynaklarıdır. Düzenli olarak karpuz çekirdeklerini tüketmek cildinizi nemlendirmeye yardımcı olabilir. Karpuz çekirdeklerindeki antioksidanlar ayrıca, yaşlanma ve lekelerin yanı sıra çizgi ve kırışıklıkların görünümünü azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca, cildinizin elastikiyeti karpuz çekirdeklerinin düzenli tüketimi ile artırılabilir.

Sivilceleri Önler, Gözenekleri Açar

En önemlisi, çekirdeği yağının cilde düzenli olarak uygulanması gözeneklerin tıkanmasını önleyebilir ve bu da aknenin gelişim riskini azaltacaktır. Saç Bakımı: Yüksek protein, demir, magnezyum ve bakır seviyeleri nedeniyle, karpuz çekirdekleri düzenli olarak saç sağlığı ve görünümü üzerindeki etkileri nedeniyle övülmektedir. Protein, saç büyümesinde önemli bir bileşen olup, bu atıştırmalıkları saç dökülmesi veya ince saçları olan insanlar için vazgeçilmez kılmaktadır.

Magnezyum Açısından Kuvvetlidir, Saçlara İyi Gelir

Magnezyum saçları güçlü tutmanın ve kırılmayı ve bölünmüş uçları önleyen kritik bir bileşendir. Bakır, saçınıza renk veren ve canlı ve ipeksi bir pürüzsüz olmasını sağlayan melanin üretiminin ayrılmaz bir parçasıdır.
Büyüme gelişimi: Protein, vücudumuzdaki tüm hücrelerin ve dokuların üretimi için gerekli olan amino asitlerden oluşması nedeniyle, diyetimizin en önemli bileşenlerinden biridir. Özellikle karpuz çekirdekleri, düşük kan basıncına ve koroner kalp hastalığı riskinin azalmasına doğrudan bağlı olan yüksek seviyede arginin içerir.

Amino Asitler İçerir

Karpuz çekirdekleri diğer amino asitler de mevcut olup, çeşitli organ sistemlerinde normal büyüme ve onarım işlemlerinin sürdürülmesine yardımcı olur. Yeni hücreler ve dokular geliştirmeye yardımcı olmanın yanı sıra, amino asitler cinsel aktivite ve libidoda temel unsurlardır. Önemli seviyeler lizin, glutamik asit ve arginin artırabilir ait seks bu tohumlarda bulunan bazı karotenoidler sperm üretimini artırarak, kısırlık veya iktidarsızlıktan muzdarip olan erkeklerde sperm sayısını ve kalitesini artırarak Eşlerinde hamile kalma şanslarını artırır.

Enerji Verir, Kan Şekerini Düzenler

Hızlı bir enerji desteğine ihtiyacınız varsa, karpuz çekirdeklerinin tek bir fincanındaki kaloriler metabolizmayı başlatacak ve vücuda ihtiyaç duyduğu kaynakları sağlayacak kadar fazladır. Bu kalorilerin çoğu yararlı yağ asitleri formundadır, bu nedenle bu tohumların aşırı miktarda tüketilmesi kilo alımına neden olur, ılımlı tüketim şiddetle tavsiye edilir. Kan şekeri kontrolü: Yapılan araştırmalar, karpuz çekirdekleri tüketimini kan şekerinin daha iyi kontrol altına alınmasına ve vücutta insülin duyarlılığının azalmasına bağlamıştır.

LDL Kolestrol Düşürmeye Yarar

Ayrıca şeker hastaları için tehlikeli olabilecek glikozdaki damlaların azaltılmasına yardımcı olabilir. Karpuz çekirdeklerinde bulunan magnezyum, karbonhidratların metabolizmasını düzenleyebildiği ve kan dolaşımına glikoz salınımını yavaşlatabileceği için de yardımcı olabilir. Düşük LDL Kolesterol Seviyeleri: Yağlı liflerin mükemmel dengesine ek olarak, diyet lifi seviyeleri, tehlikeli LDL kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Bu kötü kolesterol plak birikiminden ve ateroskleroz, kalp krizi ve inme riskinin artmasından sorumludur, bu nedenle bu seviyeleri yönetmek ve HDL iyi kolesterol seviyelerini artırmak, karpuz çekirdeklerinin en iyi etkisi olabilir. Bağışıklık sistemini geliştirin: Bir dizi karotenoidler, antioksidanlar ve B-ailesi vitaminleri ile bu tohumlar bağışıklık yanıtını iyileştirebilir ve bağışıklık sistemi üzerindeki baskıyı en aza indirebilir.

Stresi Azaltır, Rahatlık Verir

Antioksidanlar, serbest radikallerin olumsuz etkilerine karşı korurken, oksidatif stresi azaltır ve kanser ve kalp hastalıkları da dahil olmak üzere çeşitli kronik hastalıklara yakalanma riskinizi azaltır. Osteoporozu Önlemek: Karpuz çekirdeklerinin içerisinde güçlü oranda magnezyum bulunmaktadır. Magnezyum kemiklerin güçlendirilmesine ve kemik mineral yoğunluğunun artmasına yardımcı olabilecek bakır, demir, potasyum ve manganezin yanı sıra. Bu, erken başlangıçlı osteoporoz riskini azaltacak ve yaşlandıkça güçlü ve dayanıklı hissetmenizi sağlayacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Egzamanın Çaresi Bu Bitki

Egzamaya İyi Gelen Hevhulma Otu Bitkisel tedavi uzmanları, egzamayla mücadelede Hevhulma otunu öneriyor. Yaz aylarında genelde mor ya da kırmızı...

Kapat