Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Karaciğeri Koruyan Sebze Ve Meyveler…

18.11.2014
2.594
Karaciğeri Koruyan Sebze Ve Meyveler…

En büyük organlardan biri olan karaciğerin, besinlerle birlikte alınan vitamin ve minerallerin emilmesi, vücuttaki zararlı maddelerin temizlenmesi gibi hayati görevleri bulunmaktadır.Düzenli alkol kullanımı ve aşırı yağlı gıdaların tüketiminin karaciğer yağlanması, hepatit ve siroz gibi karaciğer hastalıklarına yol açabildiğini bilinmektedir.Karaciğer sağlığında ilk adım, tüketilen gıdaların dikkatle seçildiği bir dengeli beslenme programı olmalıdır. Doğru yiyecekler antioksidan etkileri ile karaciğeri temizler ve korur. Peki nedir bu yiyecekler ?

Sarımsak: Karaciğer enzimlerini aktive ederek toksinlerin vücuttan atılımına destek olur. Sülfür bazlı bir madde olan allicin içeriğiyle karaciğer detoksifikasyonunu sağlar. Kımızı Pancar ve Havuç Her ikisinde de betakaroten vardır ve karaciğer fonksiyonlarının iyileşmesini sağlar. Pancar vücuttan ağır metallerin temizliğinde rol alır.

ELMA: Yüksek lif içerir ve sindirim sistemindeki toksinlerin atılımına destek olur.Böylece karaciğerin içini kolaylaştırır. Brokoli ve Karnabahar: Sülfür içeriği ile güçlü detoksifiye sağlar ve Glukosinolat içeriği ile ansrojen maddeler ve toksin atılımı sürecinde karaciğer destekler.

ENGİNAR: Enzim üretimini destekler.Karaciğer hücre onarımına destek olur ve yağlanmasını engeller.
ZERDEÇAL: Karaciğeri güçlendirir yağların sindirimini kolaylaştırır.

ZENCEFİL: Zencefilin karaciğer yağlanmasına karşı koruyucu olduğu ve tedavi ettiği ortaya çıkmıştır. Koyu yeşil yapraklı sebzeler:

ISPANAK:Roka, Tere, Pazı gibi koyu yapraklı sebzeler yüksek klorofil içeriği sayesinde vücutta biriken çevresel toksinleri emme özellikleri vardır. Aynı şekilde ağır metaller ve kimyasallara karşı da karaciğeri desteklerler.

SARIMSAK:Karaciğerin korunmasında sarımsağın ayrı bir yeri vardır. Sarımsak, karaciğer enzimlerini aktive ederek, toksinlerin vücuttan atılımına destek olur.

KIRMIZI PANCAR ve HAVUÇ  ise, karaciğer fonksiyonlarının iyileşmesini sağlar. Yine aynı şekilde enginar, karaciğer hücre onarımına destek olur ve yağlanmasını engeller.

Bu Meyve Mucizeler Yaratıyor TIKLAYIN

sebzeler

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Bu Meyve Mucizeler Yaratıyor

Belki de yüzyılın en mucize meyvelerinden biri olan Greyfurt, turunçgiller familyasının en değerli üyelerinden biri olup,en önemli antioksidandır.

Kapat