Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Karaciğer Ve Safra Salgısını Düzenler Romatizmaya İyi Gelir

21.12.2015
1.550
Karaciğer Ve Safra Salgısını Düzenler Romatizmaya İyi Gelir

boldo nedir nerede yetişir boldo nelere iyi gelir boldo çayının nelere faydası var boldo çayı nasıl demlenir boldo safra salgısını düzenler mi boldo zararlı mı…

Boldo (Peumus boldus): Vatanı Şili ve Peru gibi güney Amerika ülkeleri olup buraların kurak, güneşli, dağlık ve tepelik bölgelerinde kendiliğinden yetişen ve 6 metreye kadar yükselebilen bir bitki türüdür. bir çalı ve bazen bir ağaç görünümünde olan Boldo bu yörelerde çok olup adeta maki oluştururlar. Akdeniz ikliminin Şili iklimine çok benzemesi nedeniyle bu bitki İtalya, Fransa ve İspanya gibi ülkelerde yetiştirilmektedir. Türkiye’de henüz yetiştirilmemektedir, fakat Türkiye’nin Akdeniz ve Ege bölgesinde yetiştirmek mümkündür. Yaprakları 4-7 cm uzunluğunda 2-4 cm eninde kenarları bütün ve hafif geri kıvrık, üst yüzeyi parlak yeşil, alt yüzeyi mavimsi yeşil renkte olup oval veya yumurta şeklindedir. Çiçekleri dal uçlarında veya yaprak koltuklarından çıkan bir sap üzerinde 6-10 çiçeği bir arada ve her çiçek narin beş adet beyaz oval taç yapraktan oluşur ve ortasında sarımsı döllenme tozlukları vardır.

Boldo bitkisi Kramp Çözer mi

Tanin, eterik yağ ve çeşitli alkaloitler içerir. Boldo yaprakları çay ve tentür, öz suyu ise Doğal ilaç yapımında kullanılır. Kışın yapraklarını dökmediğinden yılın hemen her mevsiminde yaprakları toplanıp kurutulur. Yaprakları kurutulurken ısının 40 dereceyi geçilmemesine dikkat edilmeldir. Zira sıcaklık bu oranı geçerse birleşimindeki eterik yağlar (uçucu yağlar) yok olur.

Boldo Gastirite İyi Gelir mi

Boldonun birçok özellikleri hatta kokusu hafif naneye benzer. Boldo yaprakları karaciğer, mide ve bağırsaklara tesir eder. Şili’de ayrıca bağırsak kurtlarının düşürülmesine karşı da kullanılır. Kurutulmuş yaprakları baharat ya da çay olarak kullanılır. Şili gibi Latin Amerika ülkelerinde yaygın olarak çayı tüketilir.

Boldo Safra Kesesi Rahatsızlıklarına Faydalımı

FAYDALARI: Kramp çözücüdür. Gastrit ve romatizma ağrılarını azaltır. Mide ve bağırsak şikayetlerine karşı faydalıdır. Karaciğerde safra salgısını düzenler.

ÇAYI: Bir tatlı kaşığı Boldo yaprağı demliğe konur üzerine 250-300 ml kaynar su doldurulur ve 5-10 dakika dinlenmeye bırakıldıktan sonra süzülerek içilir.

Boldo Mide Şikayetlerine İyi Gelir mi

UYARI: Uzun süre ve çok miktarda içilmesi mahzurludur. Uzun süre kullanılması zehirlenmelere sebep olabilir. Boldo yapraklarının uzun süre ve çok miktarda çay olarak içilmesi merkez sinir sisteminize zarar vererek önce kulak çınlaması ve görme bozuklukları sonra dengede kalamama ve aptallaşama gibi rahatsızlıklara sebep olur. Uzun süre kullanılması halinde ise kişide renkleri ve sesleri karıştırma ve de konuşma anormallikleri görülür.

Boldo Ramatizma Ağrılarını Didirir mi

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Kanı Temizler,Romatizmaya İyi Gelir

ayak otu nedir nelere iyi gelir ayak otu romatizma ağrılarını dindiriyor mu ayak otu kanı temizler mi idrar söktüren bitkiler...

Kapat