Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Karaciğer Dostu, Kanser Tedavisinde Umut

01.10.2015
1.813
Karaciğer Dostu, Kanser Tedavisinde Umut

zerdeçal karaciğeri korur mu zerdeçal sarılığa iyimi geliyor tansiyon düşüren bitkiler şifalı bitkiler kalp sağlığına iyi gelen bitkiler zerdeçal göze iyi gelir mi…

Karaciğer Dostu, Kanser Tedavisinde Umut Doğada bilinen birçok bitki hastalık tedavisinde bildiğimizin çok ötesinde fayda sağlarken, mikropların bedenimize girmesine de engel oluyor. Adaçayı, zerdeçal ve kekik leziz tatlarının yanı sıra bağışık sistemini güçlendirerek hastalık riskini aza indirgeyen bitkiler arasında yer alıyor.

Zencefil Arterlti Önlüyormu

ZERDEÇAL Dünya Zerdeçal Üretiminin yüzde doksanın üretildiği Hindistan‘da Zerdeçal temel gıda maddeleri arasındadır. Hint yemeklerine kendine özgü tadını veren şey bu baharattır. Körinin önemli bir parçasıdır, dolayısıyla köri soslu bir şey yediğinizde mutlaka az miktarda zerdeçal da tüketmiş oluruz.

Zerdeçal Karaciğeri Koruyormu

Zerdeçal aslında zencefil ailesinin bir üyesidir ve bitkinin tedavi edici özellikleri parmağı andıran rizom olarak tabir edilen köklerindedir.. Zerdeçal çok sayıda bileşke içerir, ancak onun tedavi edici etkilerinin en büyük nedeninin kurkumin olduğu düşünülür ki zerdeçala parlak sarı rengini veren bu maddedir.

Zerdeçal Sarılığa İyi Gelirmi

EKLEM İLTİHAPLANMASINI HAFİFLETİR Zerdeçal; Hindistan, Çin ve Polonez Adaları‘n da uygulanan tedavi yöntemlerinin bir parçasıdır. Geleneksel kullanımlarından biri de inflamasyonu düşürme becerisinden dolayı arterit tedavisidir. Yapılan araştırmalar, zerdeçal’ın içeriğinde bulunan kurkumin’in anti inflamatuar ilaçları kadar etkili olduğunu ortaya çıkarmıştır. Hindistan’da arterit tedavisinde kullanılır, ayrıca eklem iltihaplanması ve hatta karpal tünel sendromu da dahil olmak üzere kas ağrılarında da faydalı olduğuna inanılmaktadır.

Zerdeçal Kanser Tedavisine Umutmu Oluyor

Zerdeçal’ın kansere karşı etkisiyle ilgili de yapılan çeşitli araştırmalar mevcut. Kurkumin’in, antitümör etkiye sahip olduğuna ilişkin yayımlanmış en az otuz farklı araştırma mevcut. Tabii ki bunların büyük çoğunluğu hayvanlar üzerinde gerçekleştirilen deneyler, ama yine de oldukça umut verici. Araştırmalar, kurkumin’in insandaki kolon kanseri hücrelerinin gelişimini engellediğini göstermiştir. Her ne kadar hiç kimse zerdeçalın kanseri tedavi ettiğini iddia etmese de bu besinin sağlıklı kalmak isteyen herkesin beslenme tarzında yer alması gereken faydalı bir madde olduğuna inanmak için belirli sebepler var.Kurkumin aynı zaman da kolesterolü de olumlu yönde etkiliyor ki bu, onu kalp sağlığına uygun bir beslenme tarzının ayrılmaz parçası haline getiriyor. Aynı zamanda güçlü antioksidan özellikler de içeriyor. Güçlü bir okside edici kimyasal oluşturarak katarakt gelişimine karşı önemli bir koruma sağlamıştır.

KARACİĞER DOSTU İnflamasyona karşı savaşma ve aynı zamanda da bir antioksidan olarak faaliyet gösterme becerisi zerdeçalı karaciğer dostu bir besin haline getirir. Dolayısıyla bu bitki çeşitli karaciğer rahatsızlıklarından şikayetçi olan kişilere önerilebilir. Her ne kadar ciddi karaciğer rahatsızlıkları için kullanılacak tek şey zerdaçal olmasa da, kesinlikle cephane parçalarından biri olma özelliğini taşımaktadır bence…

HEPATİTE KARŞI The Natural Physician’s Healing Therapies adlı eserin yazarı Dr. Mark Stengler de zerdaçaldeki etken madde olan kurkumini, hepatite karşı önermekte ve bu maddenin yüksek karaciğer enzimlerinin düşürülmesi maksadıyla sık sık kullanıldığını dile getirmektedir. Zerdeçal aynı zamanda kullanımı en kolay baharattır. Gerçekten hoş bir tadı ve güzel bir rengi vardır. Neredeyse aklınıza gelebilecek tüm yemeklere harika bir tat katar. Yemeklerde kullanmanın yanı sıra, zerdeçalı suyla karıştırabilir ve yatmadan önce tahriş olmuş cilde (sivilcelerde dahil olmak üzere) sürebilirsiniz. Aynı zamanda zerdeçal tozu biraz balla karıştırılarak, boğaz ağrısının ilk belirtileri kendini göstermeye başladığında boğazınızdaki iltihabın temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

Kekik Sindirimi Kolaylaştırırmı

ANTiOKSiDAN ÖZELLiKLi KEKiK Kekiğin temeli olan güzel kokulu yağı güçlü bir antiseptik (mikrop yok eden) olan timol’dür. Timol harika bir antioksidan ve antiinflamatuvar (iltihap gideren) maddedir. Hazım açısından da muhteşem bir yardımcıdır. Kekik bağırsak sisteminin mukus tabakasının çıkarılmasına yardımcı olabilir, öksürük ve bronşit gibi göğüs ve solunum yolları sorunlarının hafiflemesinde oldukça uzun bir süredir kullanılmaktadır ki uygulanan buhar banyolarına yada öksürük şuruplarına dahil edilmektedir. Antiseptik (mikrop yok eden) özellik taşıdığından, doğal diş macunlarının içeriğinde de sık sık boy gösterir. Kekikle hazırlanan bir çeşit öksürük şurubu: Kaynar suya üç yemek kaşığı kuru kekik ve bal eklenerek evde hazırlanan bu öksürük şurubu, diğer herhangi bir hazır şuruptan çok daha etkili olabilir.

Adaçayı Diş Eti İltihaplarına İyi Gelirmi

ViRÜS VE MiKROP KARŞITI ADAÇAYI İşte size harika kokan, hem ilaç olarak hem de besinlerde baharat olarak 2.000 yıldan daha uzun bir süredir kullanılan, arındırıcı ve duygusal geçiş dönemlerinde kişinin kendini iyi hissetmesini sağlayan harika bir bitki, adaçayı… Adaçayı, Nane ailesindeki diğer kardeşleriyle birlikte arındırıcı ve şifalı bir bitki olma yönündeki ününü büyük olasılıkla antimirobiyal (mikrop karşıtı) ve antiviral (virüs karşıtı) özelliklerinden dolayı kazanmıştır. Bu özellikleri ise içeriğindeki uçucu yağından dolayıdır. Adaçayı yağı thujon olarak adlandırılan, hem salmonella hem de kandidaya karşı etkili olan bir bileşke içerir. Aynı zamanda fenolik asit adında antioksidan ve antiinflamatuvar(iltihapla savaşan) özelliği olan iki madde daha içerir. Bu sebepten dolayı adaçayının jinjivit (diş eti iltihabı) ve romatizmal arterit gibi inflamatuvar durumlarla savaşmakta da etkili olduğueke bilinmektedir.

Adaçayının Tansiyon Düşürücü Etksi Varmı

TANSİYON DÜŞÜRÜCÜ ETKİSİ VAR Son Zamanlarda yapılan araştırmalar neticesinde Adaçayının tansiyonu düşürücü etkisinin olduğu ispatlanmıştır. Yapılan diğer bir çalışmada , her ne kadar insanlar üzerinde henüz ispatlanmamış olsa da antidiyabetik etkisinin olduğu da gözlemlenmiştir. Yakın tarihli başka bir araştırmada ise adaçayının hafızayı güçlendirdiği saptanmıştır. Aynı zamanda hazımsızlık , aşırı terleme ve boğaz ağrısına da iyi gelir. Tüm bunların dışında menapoza bağlı gece terlemesinde de etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Kekik Solunum Yolu Hastalıklarına iyi gelirmi

BUNLARA DİKKAT EDİN Adaçayı tamamen güvenlidir, bilinen herhangi bir zararı ya da yan etkisi yoktur. Ancak emziren annelerin sütünü azaltabilir ve bazı uzmanlar tarafından rahmi uyardığı ifade edilir. Dolayısıyla hamilelik boyunca adaçayı ve adaçayı ürünlerinin kullanılmaması gerekir. Adaçayı hafızayı güçlendirir. Aynı zaman da hazımsızlık, aşırı terleme ve boğaz ağrısına da iyi gelir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Sigara ve Alkolün Zararlı Etkilerinden Korur

itburnu nelere faydalıdır itburnu gribe iyi gelir mi bitkilerin faydaları cinselliğe ne iyi gelir soğuk algınlığına ne iyi gelir ilginç...

Kapat