Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Kantaron Yağı Sivilceleri Ve Cilt Lekelerini Yok Eder

29.02.2016
3.911
Kantaron Yağı Sivilceleri Ve Cilt Lekelerini Yok Eder

kantaron nasıl bir bitkidir nelere iyi gelir evde kantaron yağı nasıl yapılır kantaron yağı cilt lekelerini giderir mi kantaron yağı sivilceleri iyimi gelir…

Latincesi: Hypericum perforatum olup, Kılıç otugiller familyasındandır. Ülkemizde yaygın olarak yetişen Hypericum cinsi çok yıllık otsu ya da çalımsı bitki türlerinden biri de Bin bir delik otudur. 30-100 cm. kadar Boylanabilir. Ormanların nemli köşelerini, dağlık ve bozkır alanların kayalık Yerlerini ve yol kenarlarını sever. Yapraklarındaki her biri yağbezi olan pek Çok saydam nokta nedeniyle bitkiye bin bir delik otu adı verilmiştir. Bu Yapraklar karşılıklı dizilmiş durumda sapsız, oval biçimli ve koyu yeşil Renklidir. Bitkinin Mayıs-Eylül ayları arasında açan 5 taçyapraklı, parlak sarı Renkli çiçekleri, dallarının ucunda sıkı salkımlar halinde bulunur. Bitki, kapsül biçimindeki meyvelerinden döktüğü tohumlarla ya da kök saçaklarının sürgün vermesiyle çoğalır.

Kantaron Yağı Güneş Yanıklarına İyi Geliyor mu

Kılıç otuKoyun kıranSarı KantaronYara otu gibi yöresel isimlerle de tanınır. Bin bir delik otunun çiçekli dalları tanen, reçine, pektin, glikozitleri içeren uçucu, yağ, boyar maddeler ve yapışkan bitki sıvısını içerir. Boyar maddelerinden biri hiperin, öteki de hiperisindir. Hiperisin hafif zehirlenmelere neden olduğu için, bazı hayvanlar bu otu yemezler.

Kantaron Yağı Sivilceli Ciltlere İyi Gelir

FAYDALARI:

1-Tanen,pinene, limonene,myrcene uçucu yağlar,flavon türevleri gibi birçok kimyasal madde ihtiva eder.ciddi bir antideparsan olup,kas gevşetici özelliğe sahiptir,korku,gerginlik,alt ıslatma gibi rahatsızlıklarda faydalıdır,iştah açıcı,ateş düşürücü,kas gevşetici,göğüs yumuşatıcı,öksürük kesici özellikleri vardır.kantaron yağı sivilce ve akneleri iyileştirir ciltteki sivilce lekelerini ve siyah noktaları yok eder.

kantaron yagi cilt lekelerine faydalımı

2-Hazımsızlık, çeşitli mide rahatsızlıkları gastrit, ülser ve bağırsak kolitleri için; kurutulan kantaron çiçekleri bir kavanoza konur, üzerini örtecek kadar zeytinyağı ile doldurulur güneş de bir iki ay bekletilir. Günde 2-3 yemek kaşığı aç karnına alınır, bir ay kadar devam edilirse kesinlikle mide şikâyeti kalmaz.

hypericum oil in a glass bottle macro horizontal

3-Romatizma ve kramplar için, kantaron yağı, hardal, çörek otu ve çitlembik yağları karıştırılarak kullanılır. Şikayet edilen eklem yerleri bu yağ ile ovulur. Basur için kaynamakta ola bir su bardağı suya 8-10 gram kantaron çiçeği atılır beş dakika kısık ateşte demlendikten sonra içilir.

Evde Kantaron Yağı Nasıl Yapılır

4-Ses kısıklığını giderir, İshale, kekemeliğe,Bebeklerdeki gaz sorununa,Grip ve soğuk algınlığına,zona hastalığına menopoz döneminde yaşanan sıkıntılara çok faydası vardır. Balgam ve idrar söktürücü, yara iyileştirici,nekahet dönemini kısaltıcı ve kurt düşürücü özelliklere sahip tir.

ciltte kantaron Yağını Kullanmadan Önce ve Sonrası

5-Yarım litre ham zeytin yağı içerisine yarım demet çiçekli Kantaron karıştırılır bir ay kadar ağzı kapalı olarak cam şişede güneşte bekletilirse bu yağ her türlü yara ve kesikleri inanılmayacak derecede hızla iyileştirir ve iz bırakmaz. Şayet yarım litre siyah şarap içinde bekletilirse ayak parmağı arasında oluşan mantarları kurutur. Ayrıca bu yağdan veya şarap dan 15 gün aç karnına bir yemek kaşığı içilmeye devam edilirse ülseri tamamı ile iyileştirir.

Kantaron Yağı Yaraları Hızlı İyileştiriyor mu

6-10 gr, Kadarı üzümle pişirilerek suyu içilirse kan dolaşımını düzenler,Saraya faydalıdır.Demlenerek aç karnına bir çay bardağı içilirse vücutta toplanan suyu atar.Bal ve sirke şerbeti ile içilirse dalak ağrısını geçirir.dövülerek elde edilen suyu ağrıyan kulağa damlatılırsa ağrıyı geçirir.

KANTARON YAĞI sİVİCELE İYİ GELİR Mİ

7- Kekikle karıştırılıp, kaynatılarak elde edilen su ile gargara yapılırsa bademcik iltihabını ve ağız yaralarını geçirir. Kaynatılarak,balla veya şekerle tatlandırılıp içilirse Nefes darlığına ve öksürüğe iyi gelir.Kan tükürmeyi önler.

Kırmızı Kantaron sivice iyileştirici saçlarada iyi gelir

8-Bayanlarda Aybaşı kanamalarını düzenler, adeti söktürür,Bağırsak kurtlarını döker ,iştahı açar,ishallere iyi gelir.Ateşli hastalıklarda da kullanılır.

ÇAYI:1-2 tatlı kaşığı kurumuş bitki karışımı üzerine 1 bardak kaynar su dökülüp 10-15 dakika demlendirilerek yapılan Çaydan günde üç kez birer bardak içilir.

Kantaron Yagı sivilcele iyi geliyor mu

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Varise İyi Gelen Doğal Bitkiler

varis nedir kaç çeşit varis var asma yaprağı varise iyi gelir mi varise hangi bitkiler iyi gelir varis ağrı yapar...

Kapat