Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Kanserin Düşmanı Limon Mandalina ve Portakal

31.01.2016
2.920
Kanserin Düşmanı Limon Mandalina ve Portakal

Gribal enfeksiyonların en çok görüldüğü mevsimdir kış… Doğal yollardan bu rahatsızlıktan kurtulmak mümkün… Çünkü 3 mücadeleci silahımızı doğa bize armağan etmiş: Limon, portakal ve mandalina. Limon çok ama çok uzun bir süredir halk arasında ilaç olarak kullanılmaktadır ve sağlık açısından sağladığı faydalar bilimsel çalışmalarla da kanıtlanmış durumdadır. Tüm ses sanatçılarının boğazları için limonlu sıcak su içmesi, detoksifikasyon (vücudu arındırma) da kullanılması, karaciğer, safra ve hazımsızlık üzerindeki olumlu etkisi, enfeksiyonlar ve kanserde korunma ve tedavi amaçla kullanılması limonla ilgili bilinen gerçeklerden bazıları..

KABUĞU DERİ KANSERİ RİSKİNİ AZALTIR:Çoğumuz limonun tıpkı diğer narenciyeler gibi muhteşem bir C vitamini kaynağı ve antiinflamatuar bir madde olmasının yanında güçlü bir antioksidan olduğunu da biliyoruz. Ancak limonda farklı iki bileşke daha keşfedilmiştir, limonoidler olarak adlandırılan özel bir bileşke ki her ikisinin de kanser karşıtı özellikleri kanıtlanmıştır. Limonun kabuğunda bulunur ve yapılan araştırmalarda göğüs, karaciğer, akciğer ve güneş ışınlarının sebep olduğu deri kanserine karşı önleyici olduğu , meme ve pankreastaki tümörlere karşı da kemoterapiye benzer etkisinin bulunduğu ispatlanmıştır.

Limon Kanser Hücrelerinin Yayılmasını Durdurur mu

HAFTADA BİR KEZ TÜKETİLMELİ: Arizona Üniversitesi’nde yapılan yakın tarihli bir araştırma da , sıcak çayla birlikte tüketilen narenciye kabuğunun deri kanseri riskini yüzde 30 azalttığı sonucuna varılmıştır. Limonenin (limon kabuğunda bulunan bir antioksidant) faydasının kabul edilmesi çok da uzun bir zaman almamıştır. Araştırmacılara göre , bu farkı anlamanız için yapmanız gereken tek şey haftada bir yemek kaşığı dolusu rendelenmiş limon kabuğunu tüketmektir. Limonata yaparken kabuğunda dahil olmak üzere meyvenin tümünü sıkın ve meyvenin tümünü kullanarak taze limon suyu hazırlamaktan çekinmeyin.

Mandalina Kansere İyi Gelir mi

Bu arada limondaki diğer limonoid olan “limonin” kolesterolü düşürmede etkilidir. Günlük olarak yarım limon suyunu tüketmek vücuttaki sitrat seviyesini yükseltir ki bu maddede böbrek taşlarıyla savaşmaya yardımcı olur. NOT: Diğer turunçgillerin böyle bir etkisi yoktur, hatta greyfurt suyu ters etki yaratır ve eğer vücudunuz böbrek taşı yapmaya eğilimliyse bu meyveden kaçınmalısınız.

Narinciyeler Kansere Karşı Koruycu mu

KANSER HÜCRELERİNİN KORKULU RÜYASI: MANDALİNA VE PORTAKAL: C vitamini en başta olmak üzere içerdiği diğer besleyici öğelerden dolayı portakal ve mandalina sağlık açısından baş sıralardaki meyvelerdendir. C vitamini tabii ki dünyadaki önemli antioksidanlardan biridir, hücre sağlığını destekleyip hücreleri, serbest radikaller olarak bilinen kanser, DNA bozulması ve yaşlanmayla ilgili zararlı moleküllerin neden olacağı zararlara karşı korur. Ancak portakal her ne kadar C vitamini içeriğiyle (orta boy bir portakal da 63.5 mg C vitamini mevcuttur) ün salmış olsa da aslında kanserle savaşan 170 fitokimyasal ve 60 flavonoidden daha fazlasına sahiptir ki bunlar onu tam bir sağlık topu haline getirir.

Portakal kabuğu Nerede kullanılır

PORTAKAL KABUĞU TERAPİSİ: Portakalda , narenciyelerde oldukça yüksek bir miktarda var olan ve taze limonla portakal kabuğunun temel sebebi olan limonoid ve fitokimyasallar mevcuttur. Limonoidler hâlâ antiviral(virüs karşıtı), antifungal (mantar karşıtı), antibakteriyel (bakteri karşıtı) gibi tedavi amaçlı çeşitli etkileri açısından önemlidir.

Portakal Kanser Hücrelerini yok mu ediyor

KANDA 24 SAAT KALIR: Hayvan ve insan hücreleri üzerinde gerçekleştirilen laboratuvar deneylerinde, narenciye limonoidlerinin ağız ,deri, akciğer, göğüs, mide, kolon kanseriyle savaşmakta etkili olduğu kanıtlanmıştır. Bu limonoidlerin limonin olarak adlandırılan metalik yan ürünüdür ve kanda yirmi dört saat kadar kalır ki bu durum da kanser hücreleriyle nasıl savaştığını açıklar. Daha önce yapılan araştırmalarda da limoninin kolesterolün düşmesinde etkili olduğu belirtilmiştir. Portakalda aynı zamanda kalp sağlığını koruyan bazı maddeler de mevcuttur, bunlara tansiyonu düşüren potasyum, kolesterolü düşüren pektin lifi (posası) ve homosistini düşüren folat dahildir. Ayrıca kalp, turuncu-sarı renkteki karotenoid beta kriptokzantin tarafından da korunur. Yapılan çok sayıda araştırma narenciyenin kanser riskini azalttığını göstermiştir. Dahası portakalda kemik ve dişleri güçlendiren kalsiyum da vardır. Orta boy bir portakalda 3.4 gr lif mevcuttur ki bu sadece suyunu içmektense meyvenin kendisini yemenin diğer bir faydasını göstermektedir.

Portakal Limon ve Mandalina Kansere İyi Gelir mi

POSASI DOSTUMUZ: Unutulmaması gereken şey; limonoidler gibi sağlıklı bileşkelerin birçoğunun portakalı kaplayan o beyaz katmanda ve hatta kabuğunda bulunduğudur. Eğer suyunu sıkıyorsanız, posasının faydalı olduğunu unutmayın ve bu kısmı sakın atmayın. Eğer portakal suyu hazırlamak istiyorsanız ve meyve sıkacağınız bunu başarabilecek o güçlü aletlerden biriyse, kabuğu da dahil olmak üzere tüm bir portakalı makinenin içine atın.

TURUNCU VE SARI SEBZELER.

BENZER ETKİLER GÖSTERİR: Besinsel değeri ve dolayısıyla flavonoid profili her ne kadar biraz farklıysa da narenciye meyvelerinin tümünün , yani yafa portakalı, mandalina, portakal, tangelonun çeşitli faydaları vardır. Örneğin mandalina,araştırmaların birinde “makrofaj köpük hücresi dönüşümünü engelleyerek kalp damarlarında oluşabilecek aterosklerozu (damar sertliği) önlediği kanıtlanan, “nobiletin” adında bir narenciye flavonoidi içerir. Bunun anlamı kesinlikle bu yiyeceği tüketmelisiniz.

 

Limon Kolanyası Kuru Ciltlere iyi Gelirmi

KABUĞU MU KENDİSİ Mİ? Narenciyenin kendisi mi kabuğu mu? Aslında aynı meyvenin parçası olsalar da, ikisi çok farklı maddelerdir. Kimyasal kompozisyonları farklı, etkileri farklı… Bana kalırsa ikisi de doğanın bir hediyesidir bize. Bu yüzden de ‘KABUĞU MU KENDİSİ Mİ?’ Sorusunun en güzel yanıtı “Her ikisi de” dir. Çöpe attığınız her bir narenciye kabuğu çok önemli bir ilaç aslında beden sağlığımız için. Narenciye kabuklarını rendeleyip yoğurdumuza katıp tüketebilir, bütün olarak sıkarak ya da blenderize ederek harika bir içecek elde edebiliriz (ceviz ve tarçın katarak da mutlaka denenmeli.) Çocuklarımıza, gazlı içecekler yerine uzatacağınız bir bardak limonata, onun hem enerji, mineral ve vitamin ihtiyacını karşılayacak, hem de onu kanserden koruyacak çok önemli bir iksir aslında.

Cilt Bakımında Limonun faydası Nedir

NARENCİYE KABUĞU TÜKETİMİ İLE ÖZELLİKLE CİLT KANSERİ ve BAZI DİĞER KANSER TÜRLERİ GÖRÜLME SIKLIĞI ARASINDA TERS ORANTILI BİR İLİŞKİ SAPTANMIŞTIR. Yapılan çalışmalar özetle bunu söylüyor. Yani narenciye kabuğu tüketimi arttıkça cilt kanseri görülme sıklığı azalıyor. Bu çalışmanın bir özelliği de narenciye kabuğu tüketimi ile insan kanserleri arasındaki ilişkiyi istatiksel verilerle ortaya koyan ilk ‘vaka-kontrol-çalışması’ olması.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Domuz Gribine Karşı Bu Çayları İçin

domuz gribi nedir nasıl yayılır domuz gribine karşı hangi bitkiler kullanılır bitki çayı karışımı nasıl yapılır tarçın çayı domuz gribine...

Kapat