Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Kanser Savaşçısı Bu İki Besini Mutlaka Tüketin

29.01.2015
1.947
Kanser Savaşçısı Bu İki Besini Mutlaka Tüketin

Avokado içerisinde, hücre zarlarımız ve hormon yapımı için zaruri olan ‘faydalı kolesterolü’ yükselten oleik asit gibi ‘tekli doymamış’ yağlar mevcut.

Kalsiyum, magnezyum, fosfor ve az miktarda da demir var.En yüksek miktarda içerdiği vitaminler ise A ve B6 vitaminleri ile folik asit. Folik asit, özellikle hücre yenilenmesi için çok önemli bir vitamin B6 Vitamini ‘piridoxin’ olarak da bilinir ve vücutta bu kadar fazla hayati fonksiyonu bir arada destekleyen başka bir vitamin yoktur.

Yağda eriyen bir vitamin olduğu için çok az meyvede bulunan E vitamini de içerir bu vitamin kuvvetli antioksidan özelliği ile hücre DNA’sını oksijen artıklarına karşı zırh gibi korur. İçerdiği C vitamini de azımsanamayacak miktarda olup, C vitamini de çok kuvvetli bir antioksidandır. Ayrıca Avokado da‘glutatyon’ mevcut olup, Bu madde, zaten hücrelerimizde bir miktar bulunur ve hücre zarlarını oksitlenmeye yani ‘paslanmaya’ karşı koruyan savunma sistemimizin bir parçasıdır. Avokado Tüm bu antioksidanları‘bir arada‘ içermesiyle önemli bir kanser savaşçısıdır.

Avokado çok yüksek miktarda karoten içeriyor, hem de birçok karoten türünü bir arada; alfa-karoten, beta karoten, lutein ve zeaxantin.
Yüksek doz karoten grubu vitaminlerin, prostat, meme ve baş-boyun kanserlerine karşı koruyucu olduğuna dair önemli sayıda yayın var. E vitamini de yine kansere karşı koruyuculuğu kanıtlanmış bir vitamin ve o da bolca mevcut avokadoda. Ağız içi kanserine karşı savaşıyor
85 bin kadında yapılmış geniş kapsamlı bir araştırmada, E vitamininden zengin beslenmenin kadınlarda meme kanseri riskini yüzde 45’lere varan oranda düşürdüğü ortaya kondu.

Avokado da bolca bulunan Lutein için de benzer bir çalışma var. Avokado karotenlerinin yüzde 70’ini lutein oluşturuyor. Menepoz öncesi görülen meme kanseri sıklığı ile meyve-sebze tüketimi arasındaki bağlantının ortaya konduğu çalışmada da, luteinin meme kanserine karşı koruyucu rolünün olduğu görülmüştür.

2011 yılı Haziran ayında yayınlanan ABD kaynaklı bir çalışmada, avokado meyvesinden izole edilen iki bileşiğin hücre kültürlerinde insan ağız içi kanseri hücrelerine karşı savaştığı ortaya konuldu. Ohio Kanser Merkezi’nde yürütülen çalışmada avokadonun, ağızdaki kanser öncesi lezyonların kansere dönüşünü geciktirdiği ortaya konulmuştur.
Avokadoda yangı gideren ve Güneş ışınlarının verdiği hasarlara karşı koruma sağlayan maddeler vardır.
Yazın güneşin kanser yapıcı etkilerine karşı korunmak için kullandığınız güneş koruyucu ürünlerde mutlaka avokado yağı da olmalı…

Bu yağlı meyveyi çok fazla miktarda tüketmek gerekmiyor tüm faydalardan istifade edebilmek için, günde 1/4 avokado tüketmek yeterlidir.

İşte size sağlıklı ve leziz bir tarif

250 gram süzme yoğurt

1 avokado

1-2 diş sarımsak

Yarım Demet dereotu

Avokadoyu rendeleyerek yoğurt ve dövülmüş sarımsakla karıştırınız. Bol dereotu ekleyerek tüketebilirsiniz.

BROKOLİ:
Brokolide bulunan ve birçok kanser türüyle savaşta önemli bir etken madde grubu ‘izotiyosiyanatlar.’ Bitkilerden, sebzelerden izole edilen birçok bileşke var ancak bu grubun özelliği, üzerinde sülfür bileşiklerinden oluşuyor, yani brokoliyi haşlasanız da bu aktif maddelerin etkinliğinde kaybolma olmuyor.

İzotiyosiyanatların karaciğerdeki bazı enzimleri etkileyerek, gıdalarla veya başka bir yolla aldığımız kansorejenlerin hücrenin genetik şifresi olan DNA’ya zarar vermesini engellediği düşünülüyor.

DNA’nın hasar görmesinin çoğunlukla kanser oluşumuyla sonuçlandığı ise kanıtlanmış bir bilimsel gerçek.
Biliyor muydunuz?

Çok ilginçtir ki mesane kanserlerinin dış görünüşü de aynen karnabahar ve brokoliye benzerler hatta patoloji kitaplarında ‘karnabahar tarzı büyüme’ diye geçer bu durum.

Selenyum ve folik asid zengini

Brokoli, zengin bir C vitamini kaynağı aynı zamanda. Bu vitamin kanserle savaşta etkisi hakkında neredeyse şüphemizin kalmadığı güçlü bir antioksidan.

Yine kanserle savaşta en az C vitamini kadar etkili bir başka vitamin olan A vitaminini de bolca içeriyor bu yemyeşil sebze. Ayrıca, kansere karşı koruyucu özelliği oldukça yüksek iki minerali, çinko ve selenyum da bünyesinde barındırıyor. Selenyum, minareller arasında kanserle savaşta en güçlü olanı, hatta o kadar güçlü ki bir dönem kanser hastalarında selenyum tabletleri kullanımı oldukça popüler olmuştu ancak ben bu kıymetli mineralin tablet değil de besinlerle alınması taraftarıyım, brokolide de en zengin kaynaklarından biri. Brokoli ayrıca iyi bir kalsiyum ve folik asit kaynağı.

Folik asit, bağışıklık sistemi için oldukça elzem çünkü akyuvar üretimi için kemik iliğinde daha yapım aşamasında mutlaka gerekli bir vitamin ve bu yüzden eksikliğinde kansızlık yanı sıra bağışıklık zayıflığı da oluşuyor. Güçlü bir bağışıklık sistemi ise kanserden korunmak için ilk kalkan vücudumuzda.

Her türlü yemeğe garnitür yapılabilir

Brokoli içeriğindeki çözünebilir bitkisel lif, kabızlığı engelleyerek kronik kabızlığa bağlı uzun vadedeki kalın bağırsak kanseri oluşum riskini de en aza indirgiyor.

Bunu aynı zamanda gıdalardaki kanser yapıcı maddelerin bağırsak yüzeyine temasını engelleyerek yapıyor, bu nedenle bu sebzenin şifasından faydalanmak için kürler halinde tüketmek yerine, yemeklerle birlikte, özellikle de et yemeklerinin, kızartmaların yanında tüketmek gerekiyor.

Her gün brokoli yemeği yemekten veya haşlayıp suyunu içmekten elbette sıkılabilirsiniz ama özellikle mevsimindeyken bu sebzeyi her yemeğin yanında, garnitür olarak sofraya koyma alışkanlığını kazanmanız çok daha önemli. hafifçe haşladığımız brokolinin üzerinde sızma zeytinyağı ve limon suyu gezdirip sofraya koyup her yemeğin yanında bir-iki çatal almak, o gün tükettiğimiz gıdalardaki kansorejen maddelerin etkisini biraz olsun azaltacaktır.

İşte Brokoli çorbası tarfi:

1-Yarım kilo Brokoliyi hafifçe haşlayın

2-Haşlama suyu ile birlikte blendırdan geçirin veye annelerimizin usulü ile kevgirden…

3-Daha sonra unu biraz zeytinyağı ile yakmadan kavurun bir miktar sütle çırpıp,

4-Hazırladığınız sulu brokoli püresine ekleyin hepsi bu kadar…

e3e42

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Baş Ve Diş Ağrısı İçin En Doğal Ağrı Kesici

Başınız veya dişiniz ağrıyor ve ilaç almak istemiyorsunuz. İşte size doğal ağrı kesici önerimiz.

Kapat