Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Kalp Ve Damar Hastalıklarına Bergamot

05.09.2019
60
Kalp Ve Damar Hastalıklarına Bergamot

Nedir Bu Bergamot ?

Bergamot’un bilimsel adı Citrus bergamia’dır. Uzun, oval yeşil yaprakları beyaz çiçekleri olan küçük bir ağaçtır. Bergamot, olgunlaştığında limona benzer sarı renkli küçük yuvarlak bir meyve verir. Bergamot meyvesi: Bitkiler dünyasının kapalı tohumlar bölümünün iki çenekliler sınıfının, sedef otgiller ailesinden bir meyvedir.
Çok sayıda yağ asidi, çinko, magnezyum, demir, bakır, selenyum, potasyum, fosfor, manganez, kalsiyum mineralleri ile C vitamini, A vitamini ve B vitamini çok az kalori içerir. Tropikal bir bitkidir. Ülkemizde Doğu Akdeniz’de ve özellikle Adana, Hatay ve Mersin Antalya gibi illerde yetişmektedir. Aslında anavatanı Batı Hindistan’dır. Hoş kokusu sayesinde diğerlerinden ayırt edilebilir.

Doğal Bir Antidepresan

“Earl Grey” ya da “bergamotlu siyah çay” olarak bilinen çaylar sayesinde tanınmıştır. Bergamot kabuğundaki esansiyel aromatik yağ, parfüm, kozmetik, yiyecek ve şekerleme endüstrilerinde kullanılmaktadır. Bergamotun faydaları birçok kişi tarafından bilinmiyor. Bergamot, kalp damar hastalıklarına iyi gelir ve kötü kolesterolü (LDL) düşürür. Şimdi, bergamotun sağlığa faydalarından bazılarına daha yakından bakalım.  Bergamot özellikle çaya ayrı bir tat vermektedir. Ülkemizde Adana, Hatay ve Mersin civarında yetiştirilen bergamotun sağlık üzerinde pek çok faydası bulunmaktadır.  Doğal bir antidepresan, bergamotun yağında bulunan flavonoidler doğal bir antidepresan ve uyarıcıdır. Kan dolaşım hızını artırarak kaygıyı ve stresi alır. Nörolojik ve zihinsel durumda iyileşme sağlayabilir. Uyumayı kolaylaştırır. Dopamin ve serotonin hormonlarını uyararak rahatlamaya yol açabilir.

Kalp Ve Damar Hastalıklarında Kullanılır

Damar tıkanıklığı gibi hastalıkların oluşmasını önleyerek, kalp-damar hastalıklarının önüne geçer. Yine güçlü antioksidan özelliğinin kötü kolesterole de iyi geldiği biliniyor. Detoks etkisi: Bergamot polifenoller açısından zengindir. Bu özelliği ile antioksidan etkisi de gösterdiği için vücudun toksinlerden arınmasında yardımcı olur. Sindirim sistemini düzenler: Sindirim asitlerinin, enzimlerin ve safranın salgılarını aktive ederek sindirim sürecini hızlandırır ve bağırsaklardaki gerginliği azaltarak hareketlerini düzenli hale getirir. Mide ve bağırsak komplikasyonlarını önleyebilir ve besin zehirlenmesi riskini azaltır.

Doğal Ağrı Kesici

Bergamot, sinirlerin ağrıya duyarlılığını azaltan belirli hormonların salgılanmasını uyarır. Bu nedenle, baş ağrıları, burkulmalar, kas ağrıları veya yüksek doz analjezik kullanımı gerektiren durumlarda faydalıdır.
Sağlıklı dişler: Bergamot çayı, flüorür açısından oldukça zengin bir kaynaktır. Flüorür ise güçlü ve sağlıklı dişlerin en önemli kaynağıdır. Şekersiz olarak içildiğinde dişlere zarar veren bakterilerin büyümesini durdurur.
İyileşmeyi hızlandırır: Bergamot yağının dezenfektan ve antibiyotik özellikleri derideki çatlakları, ülserleri, kaşıntıyı iyileştirmede ve tetanosa karşı kullanılabilir. Sinir ve kasları gevşettiğinden kramp ve kasılmalara iyi gelir.
Solunum yolu hastalıklarına iyi gelir: Bergamot, tıpkı diğer Turunç giller de olduğu gibi; soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi üst solunum yolu hastalıklarına iyi gelir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Kekik Size Çok İyi Gelecek, Faydalarına Bakın

Kekiğin Faydaları Nelerdir ? Kekik Nane Ailesine ait bir bitkidir. Kuzey Afrika ve Akdeniz çevresindeki antik kültürler, hoş kokulu ve...

Kapat