Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Kalp Hastalarına Doğal İlaç

11.10.2018
138
Kalp Hastalarına Doğal İlaç

Avokado Kalp Hastalıklarına Birebir

Avokado tam bir sağlık dostu olup, Kanser hücreleriyle savaşan, kalbi destekleyen, yaşlanmayı engelleyen aynı zamanda bel çevresindeki yağların da düşmanı. Güney Amerika kökenli bir meyvedir. Aslında Meksika’dan dünyaya yayılan Avokado yağışlı, sıcak iklimi seven soğuğa karşı dayanıklı olmayan bir meyvedir. Bir avokado meyvesinden elde ettiğimiz besinlerin tümünü başka bir yiyecekten elde etmemiz mümkün değil.

Oleik Asit Açısından Zengin Avokado

Avokado, zeytinyağında bulunan sağlıklı yağ asidi olan oleik asit açısından zengindir fakat karbonhidrat ve protein de içerir. Diyet lifi, folik asit, B1 vitaminleri; potasyum, sodyum, magnezyum, fosfor ve Kükürt’ün de iyi kaynaklarından biridir. Bu kalbe dost Güney Amerika meyvesi aynı zamanda kuvvetli antioksidanlar içerir. Hasat zamanına göre avokado meyvesindeki sağlıklı yağ içeriği ve miktarı değişir. Avokado toplandıktan sonra yaklaşık 30-35 gün kadar soğuk hava depolarında bekletilir.

Avokado Kalp Ve Damar Hastalıklarına İyi Geliyor

Bu da meyvenin fenolik bileşikler açısından daha da zenginleşmesini sağlar. Dünya Sağlık Örgütü eğer önlem alınmazsa 2030 yılına kadar tahminen 23 milyon insanın Kalp damar hastalıklarına bağlı gelişen kalp krizleri ve inmelerden dolayı hayatını kaybedeceğini söylüyor. Beslenmenin tekli doymamış yağ asitlerinden zengin olması HDL kolesterolü yükseltmekte ve LDL kolesterolün azaltarak kalp sağlığını korumada önemlidir. Oleik asit miktarı yüksek besinler olan zeytinyağı, badem, yer fıstığı ve Avokadonun düzenli yenilmesi doğal bir ilaç gibi destek sağlar.

Avokado Kanser Görünme Riskini Azaltıyor

Günde 40 gram yani bir avuç içi kadar badem, bir adet avokado ve beş-altı yemek kaşığı zeytinyağı beslenmede bulundurulması kardiyovasküler hastalıkların görülme riskini de minimize edebilir. Eğer trigliseridiniz ve kolesterolünüz yüksekse avokado tam size göre bir meyve. Bu tropik meyve askorbik asit ve fenoller gibi suyu, karotenler gibi yağı seven antioksidanlardan oldukça yüksek miktarda ihtiva eder. Yağı seven antioksidanların hücre zarına tutunabilme özellikleri bulunur. Bu özellik antioksidanın hücredeki etkinliğini arttırarak hücreyi serbest radikallerin saldırısından bir kalkan gibi korur.

Avokado Prostat, Mide Ve Meme Kanserinde de Etkili

Avokadonun kansere karşı koruyucu etkisi olduğunu gösteren araştırmalar özellikle prostat, yemek borusu, yutak, ağız boşluğu, mide ve meme kanserine karşı olumlu etkisi olabileceğini belirtiyor. Avokadoda bulunan karotenoidlerin kanserli hücrelerin ölmesini ve zararlı hücrelerin çoğalmasını engellediği biliniyor. Avokadoda bulunan lutein adlı karotenoid prostat kanseri hücrelerinin büyümesini baskılayarak tümörün büyümesini geciktirmektedir. Ana öğünde veya ara öğünde küçük boy bir 70-100 gr’lık Avokado zayıflamayı kolaylaştırıyor.

Avokado’nun Zayıflattığını Biliyormuydunuz ?

Avokadonun zayıflatmanın dışında en değerli etkisi tekli doymamış yağ asitleri sayesinde bel çevresi yağlarının erimesine katkısıdır. Ayrıca diyet liflerinden bolca içeren avokado B1 vitamini sayesinde süper kalori yaktırıcı özelliği de bulunuyor. Avokadoda kalori sağlamayan manno heptuloz adlı bir karbonhidrat bulunuyor. Bu karbonhidrat türü kandaki şekerin yakılmasını sağlayarak kan şekeri dengesinin gün boyu kontrollü olmasını sağlıyor. Böylece insülin salınımını azaltıyor ve uzun süre tok tutuyor. Yaşlanma sürecinde en çok deri kırışması, göz fonksiyonlarında gerileme, hücrelerde DNA Hasarları oluşarak kas kayıpları yaşanır.

Avokado Katarakta Karşı Koruma Sağlıyor

Avokado da bulunan karotenler ultraviyole ışınları ve radyasyona karşı deriyi koruyan bir kalkandır. Beslenmenizde avokadoya yer verirseniz deride DNA hasarlarını iyice azaltarak genç bir cilt ile yaş almanızı sağlayabilirsiniz. Avokadoda bulunan lutein ve zeaksantin katarakt gibi göz hastalıklarına karşı da korunma sağlar. Avokadoyu tek başına ya da somon yanında salata şeklinde taze olarak yediğinizde yaşla oluşan göz fonksiyon azalması de durdurulabilir. Avokado ksantofil adlı bir sağlık bileşenini de içerir. Ksantofil doğal besinlerden ne kadar fazla alınırsa yaşlanma ve hücrelerin oksidatif hasarı da o kadar azalır.

Guacamole /Avokado Salatası

Malzemeler:
1 avokado
2 yemek kaşığı limon suyu
Kuru kırmızı soğan
1 diş sarımsak
Çay kaşığı acı toz biber
Çeri domates
Kişniş ve tuz

Salatanın Yapılışı

Avokadoları küp şeklinde doğrayıp bir kaseye koyun. Üzerine limon suyu, ince kıyılmış kuru soğan, ezilmiş sarımsak, toz biber, kişniş ve tuzu ekleyerek harmanlayın.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Şifa Deposu Muskat Cevizi’nin Faydaları

Şifa Deposu Muskat Cevizi Nelere İyi Gelir ? Asya ve Amerika'nın tropikal bölgelerinde yetişen Muskat, küçük Hindistan cevizi olarak da...

Kapat